4. izredna seja Mestnega sveta mariborske občine se je začela precej burno. Svetniki so namreč zahtevali uvrstitev teme domnevnih kršenj pravic zaposlenim na mariborski občini, na dnevni red izredne seje, kar občina ni želela storiti. To so pojasnili s tem, da gradivo, s strani predlagateljev ni bilo priloženo, spisa pa da ne morejo obravnavati, saj bi s tem kršili varstvo osebnih podatkov. ”Ker je bilo temu pojasnilu oporekano, je Mestna uprava pridobil tudi mnenje pristojnega ministrstva, ki se je prav tako izreklo, da je bilo pojasnilo Mestne uprave pravilno, Na podlagi tega je bilo zaključeno, da ta točka ne more biti predmet razprave,” je prisotnim pojasnila Rosana Klančnik iz strokovne službe. Pred uvrstitvijo so svetniki celo razmišljali o odhodu s seje v znak protesta, upravi so očitali željo prikrivanja in netransparentnost. ”Z delom na tak način se lahko bojimo za demokracijo v Mariboru,” je opozoril Stojan Auer iz Liste za pravičen razvoj Mestnih četrti in Krajevnih skupnosti.
Župan Saša Arsenovič je pritiskom svetnikom na koncu le podlegel in točko uvrstil na dnevni red. Pred obravnavo pa je v glasovanje podal odločitev, da se seja za točko zapre javnosti, kar so mestni svetniki tudi potrdili. O njej so se torej pogovarjali za zaprtimi vrati. O razpravi svetniki kasneje podrobnosti niso podajali. ”Kar smo se pogovarjali žal ne morem razkriti, ker je bila seja zaprta za javnost. Povem lahko le, kakšen je zaključek, kako smo do tega prišli in kaj se je v tem času razkrilo pa žal ne morem razkriti. Dejstvo pa je, da je podžupan Samo Peter Medved zahteval, da se nek dokument, ki je bil v zapisu, izloči, s čimer je bil danes svet tudi seznanjen,” je po razpravi povedal Igor Jurišič. Ali je bil dokument za podžupana obremenilen se po besedah Jurišiča Mestna uprava ni opredelila.
Svetniki županu naložili izvedbo razpisa za štipendije
Na seji so Mestni svetniki obravnavali tudi problematiko štipendiranja nadarjenih mladih, ki je bila na dnevni red uvrščena na predlog Odbora za mladino, šolstvo in šport. Opozicija je županu očitala samovoljno odločanje in pa izjemno pozno obvestilo, da se razpisa ne bosta izvedla pa tudi dejstvo, da so bili svetniki o tem obveščeni s strani medijev. ”Takšne odločitve so tiste, zaradi katerih mladi odhajajo. Da se to odloča samovoljno, da o tem izvemo iz medijev ni sprejemljivo,” je bil eden izmed komentarjev svetnikov. Svetniki SD Maribor so sicer nov sistem kadrovskega štipendiranja pozdravljali, a pri tem izrazili skrb, da se v kratkem roku, ta sistem ne more korektno pripraviti in izvesti. S 26 za in 1 proti so svetniki nato sprejeli sklep, s katerim so županu naložili izvedbo razpisov za štipendiranje nadarjenih študentov in dijakov za letošnje šolsko leto v roku sedmih dni od sprejetja sklepa.
”Župan se sklepa, po mojih predvidevanjih, ne bo držal, saj se samovoljno odloča, kaj izvršuje in kaj ne, kar je seveda v nasprotju s poslovnikom. Definitivno pa to pomeni, da se poslavljamo od štipendij za nadarjene in bomo po novem imeli v Mariboru samo kadrovske štipendije, ki bodo služile tudi javni upravi, torej deležnikom s katerimi se župan to dogovarja. Mislim, da je to neodgovorno do mladh in tega mesta,” je bila do župana kritična Lidija Divjak Mirnik z Liste za pravičen razvoj mestnih četrti in krajevnih skupnosti (LPR). Izpostavila je tudi dejstvo, da v rekordnem 194 milijonskem proračunu občina ne najde 104 tisoč evrov za podelitev štipendij, kar je po njenih besedah nesprejemljivo.
Na vprašanje, kje bo občina našla denar za štipendije, glede na to, da je denar iz te postavke najverjetneje želela porabiti drugje, je župan odgovoril, da denarja, ki ga ni, ne moreš porabiti. ”Ne moreš porabiti nečesa, česar nimaš. Na prihodkovni strani imamo preprosto premalo denarja. Zmanjkovat ga je začelo tudi tam, kjer nismo vedeli, da ga bo. Zdaj bomo morali pregledati, če ta denar nekje imamo. A se sam bolj nagibam k temu, da bi naredili takšen razpis, kot ga pripravljamo sedaj, ki bi omogočil tudi financiranje za nazaj. Tako ne bi bilo nobenega leta v katerem mesto Maribor in župan Arsenovič ne bi podpirali nadpovrepčno nadarjenih,” je pokomentiral župan Arsenovič. Pri tem še izpostavi, da mora biti sklep sprejet na seji mestnega sveta uresničljiv, kar bo pokazal pregled, za katerega si bodo v občini, po besedah župana vzeli čas. A časa imajo le sedem dni.
Podražitev za gostince zaenkrat ne bo
Napovedana obravnava odloka o spremembah in dopolnitvah o rabi javnih površin, ki je med gostinci sprožila veliko nestrinjanje, pa je bila z dnevnega reda v celoti odstranjena. Spomnimo … Tik pred včerajšnjo sejo mestnega sveta so se oglasili gostinci iz društva Poštna ulica s sporočilom za odločevalce, da to spremembo ne podprejo, saj gre po njihovem mnenju za dodatno obremenitev branže, ki je v zimskih mesecih še posebej podhranjena. Po novi ureditvi, ki je bila sicer v veljavi že v letu 2012, bi gostinci namreč uporabnino za gostinske vrtove plačevali po kvadraturi in ne na podlagi sezone. Medtem ko lokali v trenutno veljavni ureditvi plačujejo povprečno 200 evrov na sezono, bi v primeru potrditve predlagane spremembe plačevali približno 400 evrov na mesec.
S spremembo bi ustvarili dodatne dohodke v občinsko blagajno v višini 139 tisoč evrov.
”Bilo je precej pritiskov, kljub temu, da ta model ne bi bil nov, tak je bil do leta 2013. Kot veste, ima tudi moje podjetje v najemu gostinske vrtovi in bi tako plačevalo višje najemnine vrtov v zimskem času. Ne gre za vrednost točke, gre za to, da bi se vsak gostinec zase odločilo, koliko od te površine, ki mu je na voljo poleti, uporabljal tudi pozimi. Ne bi silili, da bi plačevali več, lahko bi plačevali enako kot zdaj, če bi uporabljali pet kvadratnih metrov, kot določa odlok sedaj. Mogoče smo naredili napako pri predstavitvi gostincem, upam, da so danes že sklicali sestanek z deležniki, da jim lahko predstavimo ta model, da jim bo bolj razumljiv,” je odločitev za odstranitev točke pojasnil Arsenovič. Napovedal pa je, da bodo odlok po razjasnitvi vsem deležnikom, ponovno uvrstili na naslednjo sejo Mestnega sveta.