Letališče Edvarda Rusjana Maribor v letu 2020 obratuje nemoteno, s tem da ni rednega zračnega prevoza, kar je delno tudi posledica COVID-19, so sporočili z Ministrstva za infrastrukturo RS.

»Obratovalec letališča zagotavlja vse potrebne letališke storitve. Do oktobra 2020 je bilo izvedenih nekaj čarterskih letov z nogometnimi in rokometnimi igralci ter dva repatriacijska leta v času razglasitve epidemije. V okviru helikopterske nujne medicinske pomoči je bilo izvedenih 126 letov od tega 9 z inkubatorjem. Izvedenih je bilo tudi 15 letov za potrebe prevoza človeških organov.«

Na letališču usposabljajo vojaške pilote, oskrbujejo Letalsko policijsko enoto, servisirajo zrakoplove, …

Na ministrstvu še dodajajo, da v tem obdobju dodatno beležijo trenažne lete oziroma redno izvajanje usposabljanj pilotov Slovenske vojske (97 zrakoplovov) in druge lete vojaških zrakoplovov za potrebe Organizacija severnoatlantske pogodbe – NATO (7 zrakoplovov). Ravno tako  izvajajo vse potrebne storitve zemeljske oskrbe za Letalsko policijsko enoto, kakor tudi usposabljanja letalskih posadk letalskega prevoznika Austrian Airlines in ostalih manjših letalskih šol. V zadnjem času potekajo določene aktivnosti v zvezi s parkiranjem in linijskim servisiranjem zrakoplovov.

Do oktobra 2020 je bilo izvedenih nekaj čarterskih letov z nogometnimi in rokometnimi igralci ter dva repatriacijska leta v času razglasitve epidemije. V okviru helikopterske nujne medicinske pomoči je bilo izvedenih 126 letov od tega 9 z inkubatorjem. Izvedenih je bilo tudi 15 letov za potrebe prevoza človeških organov.

Nedavno je infrastrukturni minister Jernej Vrtovec objavil tvit, v katerem je zapisal: Letališče Maribor že dalj časa sameva. A imamo vizijo, da kmalu postane moderni multimodalni cargo logistični center. Smart hub Maribor postaja realnost!

Letališče želijo razviti v moderni logistični projekt s kombinirano logistično dejavnostjo

Za pojasnila v zvezi z omenjenim objavljenim tvitom smo se obrnili na infrastrukturno ministrstvo, kjer so nam pojasnili: »Na ministrstvu za infrastrukturo se zavedamo potenciala, ki ga ima Letališče Maribor, zlasti za razvoj logistične dejavnosti. Maribor in okolica imata izjemno lego, da se logistika lahko razvija. Zato smo v mesecu juniju skupaj z DRI, ki je upravljalec letališča, začeli z idejnimi zasnovami. Prve osnutke ter okvirne potenciale bomo najprej predstavili predstavnikom lokalnih skupnosti. Sledijo nadaljnji postopki, tudi iskanje potencialnih investitorjev za Smart hub, sprejem DPN itd. Na ministrstvu imamo torej cilj, da mariborsko letališče razvijemo v moderni logistični projekt s kombinirano logistično dejavnostjo.”