Na vprašanje, kaj nameravajo narediti za prenovo vodovodnega omrežja, da bo manj izgub, v Mariborskem vodovodu odgovarjajo, da prenavljajo vodovodno omrežje vsako leto po prioritetah in planih Mestne občine Maribor. Z raziskavami in zamenjavami vodovodnega omrežja zmanjšujejo tudi izgube vode, zatrjujejo v Mariborskem vodovodu.
Skupna dolžina vodovodnega cevovoda v sistemu Mariborskega vodovoda znaša 1.685 kilometrov; od tega na območju Mestne občine Maribor v dolžini 601,2 kilometra. “Vodovodni cevovodi na območju Mestne občine Maribor se menjavajo v sklopu skupnih akcij (kanalizacija, preplastitve asfalta, toplovod, plinovod, …) po medsebojno usklajenih planih za posamezno leto. Trenutno se zaključujejo zamenjave vodovodnih cevovodov na aglomeracijah izgradnje kanalizacije na območjih Limbuš, Malečnik-Trčova, Damiševo naselje in Pekre.”
Pripravljena so že tudi prioritetna območja za naslednja leta; potrebna je še uskladitev z ostalimi deležniki in Mestno občino Maribor. V naslednjem letu so predvidene širitve vodovodnega omrežja na področju Kozjaka in naselja Pod Habakukom, odgovarjajo v Mariborskem vodovodu. In še, da so na mariborskem območju v zadnjih sedmih letih zamenjali okrog 37,3 kilometrov dotrajanih vodovodnih cevovodov.
Obvestila so redna
Na vprašanje, kakšno vodo pijemo, pa odgovarjajo, da analize kažejo, da je voda varna za pitje. “Mariborski vodovod ima v okviru notranjega nadzora vzpostavljen zelo širok sistem vzorčenja s pogostostjo od enkrat tedensko na vodnjakih do vsakih 14 dni na omrežju. Porabniki pitne vode sicer nimajo neposrednega dostopa do rezultatov vsakokratnih analiz, vendar lahko Mariborski vodovod vsakemu porabniku, ki je priključen na sistem, na njegovo željo posreduje relevantne informacije o kakovosti pitne vode. To lahko stori v sklopu posameznega analiznega izvida ali poročila za daljše časovno obdobje. Poleg tega vsako leto izda letno poročilo, ki vključuje kompletno notranje poročilo in je posredovano vsem 16 občinam, kjer te podatke ustrezno predstavijo občanom.
Medtem v primerih, ko so odkrite neskladnosti vzorcev pitne vode, ob uvedbah morebitnih omejitev rabe ali izvajanju ukrepov za odpravo neskladnosti Mariborski vodovod o tem obvešča porabnike neposredno; na primer z dopisi porabnikom po pošti, obvestili preko radijskih postaj, na spletnih straneh in Facebooku, preko Regijskega centra za obveščanje itd. Z načini, s časovnimi roki in pogostostjo obveščanja v takšnih primerih porabnike seznanja na hrbtni strani položnice. Obveščanje je skladno s Pravilnikom o pitni vodi in z navodili Nacionalnega inštituta za javno zdravje.”