Vrhunec današnjega večera v Pokrajinskem muzeju Maribor bo klavirski koncert ob 21. uri. Domačemu občinstvu se bo predstavil mlad pianist Adam Kamplet. Poletno muzejsko noč bo obogatil z deli Frederica Chopena, Ludwiga van Beethovna in Franza Liszta. Nastopil bo točno 177 let in en dan pozneje, ko je prav v tej dvorani na vrhuncu slave nastopil Franz Liszt, eden največjih pianistov 19. stoletja. Z nadarjenim mariborskim pianistom smo spregovorili o njegovem ustvarjanju in prihodnosti.
Kdaj ste se začeli ukvarjati z glasbo? Kaj vas je najbolj navdušilo nad klavirjem
Z glasbo sem se začel ukvarjati že v zgodnjih otroških letih, saj sem bil obdan z njo že preden sem se zavedal samega sebe, namreč izhajam iz glasbene družine. Izmed vseh instrumentov, ki jih imamo doma, me je klavir najbolj pritegnil zaradi svojega mogočnega in lepega izgleda, ter zvoka in vsega prekrasnega klavirskega repertoarja.
V preteklosti ste nastopili na velikih mednarodnih odrih. Na kateri nastop ste najbolj ponosni in zakaj?
Zagotovo mi je v spominu najbolj ostal nastop v znameniti londonski dvorani – Royal Albert Hall, kjer sem imel priložnost nastopiti dvakrat in igrati na klavir Eltona Johna. Trikrat sem imel priložnost igrati tudi z orkestrom, kar mi je bilo tudi zelo všeč in zares nepozabno.
Kaj vam pomeni nastop v domačem kraju in na Poletni muzejski noči?
Nastopi v domačih krajih so mi posebej pri srcu, saj lahko na koncerte povabim sorodnike, prijatelje in znance. Na Poletni Muzejski noči je pred leti nastopil moj starejši brat Nejc in zelo sem vesel, da sem to priložnost sedaj dobil tudi jaz.
Kako so potekale priprave na Poletno muzejsko noč?
Priprave na koncert v okviru Muzejske noči so potekale na enak način kot na katerikoli drugi koncert. Izbral sem si program, ki mi je všeč in bi ga rad izvedel na koncertu. Vsakodnevno vadenje me spremlja že vrsto let, pred takšnimi koncerti pa zelo rad preigram program tudi prijateljem na hišnih koncertih.
Nastopili boste s klavirskim recitalom ob 177. obletnici koncerta Franza Liszta. Kako gledate na skladatelja in pianista, ki je utelešal ideal romantičnega virtuoza?
Franz Liszt je skladatelj, ki je pripeljal klavirsko virtuoznost do samega vrha. Njegove skladbe so mi zelo pri srcu, saj imajo tehnično zelo zahtevne skladbe tudi ogromno globine in nosijo sporočila, ki me zelo ganejo.
Mediji vas velikokrat imenujejo kar “mariborski čudežni deček”. Kako gledate na ta vzdevek?
Po vzdevku čudežni deček je znan Wolfgang Amadeus Mozart in ko pomislim nanj in vsa njegova glasbena dela ter odkritja v glasbenem svetu, ugotovim, da sem daleč čudežnega. Je pa res da je vsako živo bitje čudežno, zatorej me ne moti, če včasih tudi zame kje uporabijo takšen izraz.
Poučujete klavir na Konservatoriju za glasbo in balet v Mariboru. Na kakšen način približate glasbo mladim generacijam?
To šolsko letom sem dobil priložnost poučevati klavir na Konservatoriju, kar mi je bilo v veliko veselje. Učenje in motiviranje otrok je zelo zabavno in hkrati odgovorno delo. Njihov prvi stik z glasbo je zelo pomemben, saj lahko glasbo vzljubijo in postane del njihovega življenja, ali pa se jim upre, zaradi napačnega pedagoškega pristopa. Sam sem jim približal glasbo z lastnim igranjem med poukom oz. na razrednih nastopih.
Za sabo imate veliko uspehov. Kakšni so vaši načrti za prihodnost?
Za prihodnost nimam večjih načrtov, najraje vse prepustim višji sili in pričakujem nepričakovano ter iz vsake situacije izvlečem najboljše.