Velika čistilna akcija, ko bomo pobirali odpadke v naravi, bo potekala 9. aprila na levem in na desnem bregu Drave. V okviru akcije bodo poskrbeli tudi za odstranitev bele omele na drevesih funkcionalnih zemljišč blokov.
Termini in način zbiranja odpadkov
Velika čistilna akcija bo potekala v vseh mestnih četrteh in krajevnih skupnostih na levem bregu Drave (MČ Ivan Cankar, Center, Koroška vrata ter KS Kamnica, Bresternica-Gaj in Malečnik-Ruperče) in na desnem bregu Drave (MČ Nova vas, Tabor, Magdalena, Brezje-Dogoše-Zrkovci, Pobrežje, Tezno, Radvanje, Studenci ter KS Limbuš, Pekre in Razvanje).
- Sodelujejo: občani, društva, javna podjetja, javni zavodi, Mestna občina Maribor
- Čistimo: naravno okolje, okolico stanovanjskih blokov, rekreacijske površine, otroška igrišča …
- Zbiramo: volumensko manjše in nenevarne odpadke iz narave (papir, plastenke, steklo, embalaža, vrečke s pasjimi iztrebki, cigaretni ogorki …) in zeleni obrez (pokošena trava, obrez grmovnic in dreves, bela omela).
Zbor vseh sodelujočih v čistilni akciji bo ob 10. uri, ko bo na zbirnih mestih (v prilogah) možno dobiti tudi vrečke za smeti in rokavice. Odpadke bodo na zbirnih mestih občani lahko pustili do 14. ure.
Zbrane odpadke odnesemo:
- na začasna zbirna mesta. Na dan akcije bomo v vsaki MČ oziroma KS vzpostavili zbirna mesta za odlaganje manjših komunalnih odpadkov in mesto za odlaganje zelenega obreza. Seznam lokacij bo objavljen na spletni strani www.maribor.si in Facebook strani Mestne občine Maribor;
- v koše za smeti, zbiralnike za ločeno zbiranje odpadkov ali v domači zbiralnik.
- NE zbiramo: kosovnih odpadkov, nevarnih odpadkov, gradbenih odpadkov.
- Obvezna oprema: zaščitne rokavice in vrečke za odpadke (najbolje že rabljene vrečke, ki jih imamo doma). Nekaj vrečk in rokavic bo na voljo tudi na zbirnih mestih.
- Strokovno podporo zagotavljajo javna podjetja iz skupine Javnega holdinga Maribor, za vse informacije bodo na lokacijah na voljo predstavniki MČ in KS.
- Če naletimo na divje odlagališče odpadkov: fotografiramo in o lokaciji obvestimo mestno četrt oz. krajevno skupnost ali Medobčinski inšpektorat na telefonsko številko: 040 205 953, na elektronski naslov: [email protected] ali preko aplikacije Izboljšajmo Maribor (izboljsajmo.maribor.si).
- Če najdemo v naravi nevarne odpadke (npr. injekcijske igle): o lokaciji obvestimo dežurno službo na Snagi oz. osebo na zbirnem mestu, da odpadke na varen način odstrani iz narave.