Mariborčanka, diplomirana oblikovalka nakita, Nataša Grandovec je v torek, ob dnevu Združenih narodov predstavila javnosti unikatni kos nakita. Malo nosljivo plastiko, ki je posvečena Dnevu Organizacije združenih narodov (OZN), pomembnemu mednarodnemu mejniku, je poimenovala – (Break) The Silence / (Prekini) tišino!
Oblikovalka s tem izpostavlja sporočilno in motivacijsko moč nakita, ki sledi letošnjemu sloganu – Equality, Freedom & Justice for All / Enakost, pravica in svoboda za vse!

Nataša Grandovec je ob tem povedala: “Kljub napredku na različnih področjih družbenega življenja, so po 75 letih od sprejema Splošne deklaracije o človekovih pravicah, posamezniki, posameznice žal še naprej marsikje po svetu deležni diskriminacije, zatiranja, različnih oblik nadlegovanja, zlorab ali mučenja. Takšna dejanja niso sprejemljiva in bi do njih vsi morali zavzeti ničelno toleranco. Žrtve morajo imeti pravico biti slišane in s tem opozoriti nase in na krivice, ki so jim bile storjene. Ne molčati, spregovoriti in opozoriti, to je pomembno sporočilo tega dne”.

Nakit v Muzeju NO Maribor do Svetovnega dneva človekovih pravic

Kos nakita bo na ogled v razstavni vitrini Muzeja narodne osvoboditve Maribor, vse do 10. decenbra 2023, dne, ko na pobudo OZN obeležujemo Svetovni dan človekovih pravic. Mednarodni dnevi, tedni, meseci, leta ali dekade, ki jih razglasi Generalna skupščina OZN, so priložnost ozaveščanja širše javnosti o pomembnih družbenih vprašanjih in priložnost mobilizacije politične volje in sredstev ter slaviti dosežke človeka.

V Muzeju NO Maribor domujejo zgodbe mesta Maribor. Tudi to je ena od novodobnih zgodb mesta, ki je skozi svojo zgodovino vedno znova izstopal v borbi za pravice zatiranih, diskriminiranih, okupiranih. Maribor je mesto svobodomiselnih ljudi, odprtega srca, so zapisali v sporočilu javnosti in citirali del pozdravnega nagovora zgodovinarja in muzealca prof. Franja Baša, ki ga je namenil maja leta 1945 osvoboditeljem mesta: “Maribor vas pozdravlja z vsem svojim srcem, iz globine svoje duše, v utešenem hrepenenju težkih in dolgih 49 mesecev, pozdravlja glasnike svobode, pravice in miru”.

Slovenija članica OZN od leta 1992

Organizacijo združenih narodov (OZN) je 25. oktobra 1945 v San Franciscu, v ZDA ustanovilo 51 držav, ki so se zavezale k ohranjanju mednarodnega miru in varnosti, razvoju prijateljskih odnosov med narodi ter spodbujanju družbenega napredka, boljšega življenjskega standarda in človekovih pravic. Slovenija je bila ob sprejemu ustanovne listine del tedanje skupne države in je kot samostojna država postala članica OZN, dne 22. maja 1992.

Danes OZN združuje193 stalnih članic in 2 članici opazovalki.

OZN je edina mednarodna, globalna organizacija, katere osrednja tema so človekove pravice, ki so natančno opredeljene v Splošni deklaraciji o človekovih pravicah / The Universal Declaration of Human Rights. Generalna skupščina OZN je ta pomemben dokument sprejela z resolucijo, 10. decembra 1948 v Parizu, na zasedanju v Franciji.