Številne evropske študije kažejo, da ženske predstavljajo skoraj 52 % celotnega evropskega prebivalstva, pri čemer 59 % diplomantov prve stopnje predstavljajo ženske. Kljub temu je le 40 % zaposlenih v znanosti in inženirstvu žensk, medtem ko med samozaposlenimi predstavljajo zgolj 34 %, od tega jih je le 31 % vodij lastnih zagonskih podjetij. Kot odgovor na to statistiko je DOBA Fakulteta v okviru mednarodnega projekta Erasmus+ ustanovila Akademijo za žensko podjetništvo, katere ključni cilj je spodbuditi mlade ženske k podjetniški poti, zlasti na področjih naravoslovja, tehnike in matematike (STEM).

Opravili še dodatno raziskavo med mladimi ženskami

Dodatne evropske študije, ki kažejo na premajhno zastopanost žensk v podjetništvu in STEM disciplinah, dopolnjuje tudi poročilo Global Entrepreneurship Monitor. Poročilo ugotavlja, da le 29 % žensk po svetu meni, da imajo ustrezno znanje in kompetence za začetek lastne podjetniške poti, v primerjavi z 42 % moških.

Da bi bolje razumeli vzroke za to statistiko, je DOBA Fakulteta opravila dodatno raziskavo med mladimi ženskami, starimi od 18 do 30 let, iz šestih držav: Italije, Španije, Malte, Grčije, Turčije in Slovenije. Rezultati so pokazali, da so glavne ovire za lastno podjetniško pot pomanjkanje poslovnih znanj, slabo poznavanje financ in možnosti financiranja, pomanjkanje samozavesti in strah pred neuspehom. Posledično le 30 % udeleženk ve, kako začeti z uresničevanjem poslovnih idej, medtem ko jih 55 % delno pozna postopek, 15 % pa sploh ne ve, kje začeti.

Rešitev: Akademija za žensko podjetništvo

V okviru projekta FEM-Up: Level Up female entrepreneurship and STEM, ki ga vodi DOBA Fakulteta in vključuje mednarodne partnerje, so zasnovali Akademijo za žensko podjetništvo. 6-mesečni spletni program usposabljanja bo udeleženkam omogočil pridobiti potrebna podjetniška znanja in pod mentorstvom strokovnjakov iz prakse razvijati svoje podjetniške ideje. Program bo potekal od januarja do junija, predavanja  bodo v slovenskem jeziku. Udeleženke bodo imele tudi možnost mreženja s kolegicami in strokovnjaki iz partnerskih držav.

Ob zaključku programa bodo udeleženke predstavile svoje podjetniške ideje in se potegovale za glavno nagrado, ki vključuje profesionalno svetovanje za pripravo poslovnega načrta in izdelavo celostne grafične podobe za njihovo start-up podjetje. Prijave za pilotsko izvedbo Akademije so odprte do 10. januarja 2025, pri čemer so edini posebni pogoji starost in pogovorna angleščina.

Več informacij in prijavni obrazec so na voljo na spletni strani projekta. Ker je število mest omejeno, je priporočljivo, da si kandidatke svoje mesto zagotovijo čim prej.

Na DOBA Fakulteti upajo, da bo Akademija prispevala k večji ozaveščenosti družbe o problematiki ženskega podjetništva in k večjemu številu start-up podjetij na področju STEM disciplin. Projekt ima za DOBA Fakulteto še poseben pomen, saj ga vodi uspešna podjetnica Jasna Dominko Baloh, ki je bila za svoje inovativno podjetniško delo že večkrat nagrajena.