Pred nekaj meseci ste dobili polni štiriletni mandat vodenja študentskih domov. Vodilo vašega programa je »več kot le dom«. Po čem bo Vaš mandat v študentskih domovih prepoznaven?
“Vodilo »več kot le dom« spremlja Študentske domove Univerze v Mariboru že skoraj 10 let. V tem času so posamezni študentski domovi dobivali novo podobo, v prihodnjih letih nas še čaka prenova doma, depandanse in telovadnice na Tyrševi. Poleg tega se želimo spogledati in vnesti med študente tudi novejše tehnične rešitve v obliki portala, ki bo študentom nudil podporo za bivanje v študentskem domu. Razumemo, da je študent oddaljen od doma, zato jim želimo ustvariti dobro izkušnjo v vseh pogledih … tako bivanjskega standarda, dodatnih, obštudijskih aktivnosti ter osebne rasti. Omogočiti želimo ugodne pogoje in možnosti za posameznikov študij ter profesionalni in osebni razvoj. Temu bomo sledili v tem mandatu.”
Razumemo, da je študent oddaljen od doma, zato jim želimo ustvariti dobro izkušnjo v vseh pogledih … tako bivanjskega standarda, dodatnih, obštudijskih aktivnosti ter osebne rasti.
Osrednja investicija ostaja še obnova doma v Tyrševi. Kdaj realno se lahko pričakuje?
“Za investicijo v naselju Tyrševa je izdelana vas potrebna investicijska in projektna dokumentacija ter pridobljeno gradbeno dovoljenje. Načrtuje se prenova in izvedba ukrepov energetske sanacije dotrajanih objektov ŠD 1, depandanse in telovadnice v naselju Tyrševa. Z investicijo želimo doseči boljšo energetsko učinkovitost objektov, dvig bivalnega standarda in povečati nastanitvene kapacitete s preureditvijo restavracije in kuhinje v depandansi. V letošnjem letu žal nismo uspeli zagotoviti potrebnih proračunskih sredstev in sofinanciranja ukrepov energetske sanacije objektov, zato načrtujemo pričetek del v letu 2020/2021.”
Na kakšne način se sodeluje s študenti stanovalci, vašimi »uporabniki«? Kateri so njihovi predlogi, ki jih dobite, da bi še izboljšali bivanje?
“Predstavniki študentskih domov tvorijo Študentski svet stanovalcev ŠD, ki skrbi za prenos potreb in želja stanovalcev vodstvu ŠD. Izvajamo tudi spletne ankete med stanovalci, za njihove pobude in izboljšave pogojev bivanja, za urejenost infrastrukture ter za zagotavljanje prostočasnih aktivnosti v študentskem kampusu. Naši študenti tudi posamično pristopajo in podajajo pobude, ki so nam zmeraj dobrodošle. Stojimo na stališču, da tisti, ki je uporabnik naših storitev, najbolje ve kaj potrebuje. Z veseljem prisluhnemo pobudam.”
Stojimo na stališču, da tisti, ki je uporabnik naših storitev, najbolje ve kaj potrebuje.
Kakšne so cene bivanja za posamezni standard sob? Za katere je največ povpraševanja? Kakšna je struktura stanovalcev po regijah, od kod prihajajo? Kateri so najbolj oddaljeni kraji?
“Cene mesečnih najemnin znašajo od 73,50 evrov do 138,00 evrov, in so odvisne od vrste nastanitve v posameznih domovih. Največ povpraševanja v zadnjih letih je po zasedbi enoposteljnih sob, kar nam je vodilo pri obnovi najstarejših domov, ki so bili grajeni po zastarelih normativih. Naši stanovalci prihajajo iz vseh regij, prednjačijo pa iz Savinjske ter Pomurske, nato pa iz Koroške in Podravske.”
Koliko tujih študentov biva v domovih, iz katerih držav prihajajo?
“V domovih bo v prihajajočem študijskem letu bivalo približno 170 tujih študentov, in sicer približno 120 tujih študentov, ki prihajajo na izmenjave Erasmus (največ iz Turčije in vzhodnoevropskih držav) ter približno 150 tujih študentov, ki celoten študijski program opravijo na UM, vsi so iz držav bivše Jugoslavije (največ iz Srbije in Hrvaške).”
Del kapacitet poleti namenjate tudi zunanjim turistom. Po kakšni ceni, standardu? Koliko ste letos imeli prenočitev te vrste? Imate kakšne načrte razvoja v prihodnjih letih?
“Turističnim namestitvam namenjamo ležišča samo v poletnih mesecih in jih polnimo po potrebi. Do meseca avgusta smo imeli 1100 nočitev, večjo skupino pa pričakujemo še v septembru (250 oseb, ki bodo prenočevali 4 noči). Cene se gibljejo od 16 € do 22 € na osebo na noč, vključeni so DDV in takse. Za prihodnje leto imamo že tudi nekaj povpraševanj. Gre za to, da na Študentskih domovih UM zmoremo zagotavljati razmeroma dobre bivalne pogoje za ugodno ceno. Naša prednost pa je v tem, da lahko ponudimo sorazmerno veliko število kapacitet, kar je zelo težko kjerkoli drugje v Mariboru in okolici.”
Kakšne načrte imate z razvojem celotnega kampusa na Gosposvetski?
“Celotni Študentski domovi obsegajo 5 naselij, in sicer na Gosposvetski, kjer imamo 1121 ležišč, na Tyrševi imamo 711 ležišč, na Lentu 407, Smetanovi 276 ležišč ter v Quadru 148. Kampus na Gosposvetski cesti se je prenavljal kot zadnji, in sicer dom 7. Sicer pa ima že danes vsako naselje fitnes in sobo za namizni tenis, na Gosposvetski cesti imamo še igrišče ter fitnes na prostem in telovadnico (ki jo imamo namen obnoviti) na Tyrševi.”
Študenti v mariborskih študentskih domovih lahko uporabljajo fitnes, sobe za namizni tenis, plavajo v Pristanu ali pa se udeležujejo ur pilatesa in joge.
“Študentom omogočamo tudi brezplačno plavanje v kopališču Pristan. V vsakem domu imajo študenti možnost uporabe pralnega in sušilnega stroja pa tudi uporabo domske posteljnine, ki jo peremo na 14 dni. Sobe imajo neomejeno uporabo interneta in priključek na CATV. V kampusih so sobe za obštudijsko dejavnost, multimedijske učilnice, likovna in glasbena soba. Veliko je tudi drugih obštudijskih dejavnosti … letos poleg pilatesa ponujamo še jogo.”
Še malo bolj aktualno vprašanje, ki se nanaša na nedavni požar na Tyrševi – kolikšno škodo je povzročil, kako visoki bodo stroški sanacije in kako bo ta potekala?
“Požar je nastal zaradi okvare na električni napeljavi v delavnici tehnične službe. Zgorela je kuhinja z opremo, požar se je razširil po prostoru z orodjem, ki je deloma uničeno. Cenilec škode še ni podal končne ocene stroškov, potrebno pa je obnoviti prostor v celoti, nabaviti novo kuhinjo, skladiščeno orodje za vzdrževanje in računalniško opremo. Ogenj je bil pravočasno zaznan in pogašen.”