V sredo, 11. septembra 2024, je Maribor gostil pomemben dogodek, ki ga je organiziral Lek, član skupine Sandoz. Dogodek, imenovan "Znanstvena odličnost na stičišču generacij" je potekal v Mariboxu in je združil vrhunske znanstvenike ter perspektivne mlade talente z namenom praznovanja znanstvene odličnosti in pomena povezovanja.

Podpisan sporazum o sodelovanju med Lekom ter Univerzami

Osrednji gost dogodka je bil nobelov nagrajenec Gregory P. Winter, britanski biokemik, prejemnik Nobelove nagrade za kemijo leta 2018. V pogovoru s Claire D'Abreu-Hayling, glavno znanstveno direktorico v Sandozu, in Ajšo Vodnik, generalno direktorico AmCham Slovenija, je izpostavil pomen sodelovanja različnih deležnikov za dosego prebojnih inovacij ter ključne vrednote in osebne značilnosti za dosego odličnosti.

Med dogodkom je bil simbolično podpisan sporazum o sodelovanju med Lekom ter Univerzo v Ljubljani, Univerzo v Mariboru in Univerzo na Primorskem. Prav tako so bile podeljene Lekove štipendije perspektivnim dijakom in študentom, ki jih Lek podpira na njihovi poti.

[[image_1_article_69853]]

Dogodek, ki je delno potekal v angleškem jeziku, je z govorom otvoril Gregor Makuc, direktor Korporativnih zadev in glavni izvršni direktor Leka. Za medije je povedal: "Danes podpisujemo sporazum o sodelovanju z vsemi tremi največjimi univerzami v Sloveniji. S tem sporazumom v bistvu potrjujemo naše sodelovanje na področju izoblikovanja učnih projektov in programov za bodoče generacije in hkrati z njim potrjujemo naše dolgoročno sodelovanje."

Aktualna ponudba študijskih programov je izrednega pomena

"Če se povezuje akademska sfera z gospodarstvom, je to nek ključni element prenosa znanja, ker imamo vedno dva bloka; na eni strani temeljne raziskave in na drugi čisto inovacijske dejavnosti. Manjka nam pa povezava med njima." pove dr. Igor Papič, minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Izpostavlja: "Pripravljena je novela Zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, kjer se že poskuša upredeliti, koliko denarja bo šlo za raziskave, koliko za inovacije, more pa biti neka zdrava kombinacija. Mislim pa, da neglede na katerem segmentu delujemo, se moramo zavedati, da moramo vsi delovati v korist te družbe."

[[image_2_article_69853]]

Tudi rektorica Univerze na Primorskem in predsednica Rektorske konference Republike Slovenije, prof. dr. Klavdija Kutnar, je za medije povedala: "Ne samo, da se povezujemo univerze med sabo, ustvarjamo nek  trajnostno naravnan ekosistem. Uspehi podjetij, kot je Lek, osmišljajo tudi naš obstoj. Preko njihovih uspehov univerze nenazadnje tudi uresničujejo cilje nacionalnega programa visokega šolstva." Poudarja, da morajo univerze skrbeti za aktualno ponudbo študijskih programov, ki temeljijo na najnovejših znanstveni programih.

Dogodek je zaznamoval tudi zaključek prvega dne programa ScienceBEAT, vrhunskega znanstvenega in strokovnega dogodka za perspektivne mlade strokovnjake s področij naravoslovnih in poslovnih ved, ki med 11. in 14. septembrom 2024 poteka v Ljubljani, Mariboru in Lendavi ter je gosti 30 udeležencev iz Slovenije in tujine.