Slovenska prestolnica je nedavno z odmevnim odprtjem Športnega centra Ilirija dobila svoj prvi pokriti olimpijski bazen in z njim obljubo o prihodnosti velikih mednarodnih tekmovanj. Kje pa se na slovenskem plavalnem zemljevidu trenutno nahaja Pristan?
»Kopališča Pristan ne želimo primerjati s športnim centrom Ilirija,« so nam odgovorili iz Javnega holdinga Maribor, ko smo jih povprašali o vzporednicah med obema centroma. »Slednji je nov, sodoben športni objekt, medtem ko je Pristan kopališče, ki je bilo zgrajeno leta 1972.«
Pristan resda ni bil zasnovan za današnji čas, a je kljub temu preživel in se prilagajal. Leta 2002 je dobil olimpijski bazen, pred tremi leti pa je doživel energetsko prenovo.
»V Kopališču Pristan je za profesionalne športnike odlično poskrbljeno,« poudarjajo. In res, če pogledamo rezultate mariborskih plavalcev, ki redno krojijo vrh svetovnega plavanja, je jasno, da jim Pristanov 50-metrski bazen s svojo globino in dimenzijami zagotavlja vse potrebno za vrhunski trening.
»Tudi termini so prilagojeni vrhunskim športnikom in so jim na voljo čez celoten dan. Nenazadnje to izkazujejo tudi rezultati,« zapišejo. Ni namreč malo tekmovanj, pa naj gre za olimpijske igre ali svetovna in evropska prvenstva, kjer ne bi nastopal kdo iz PK Branik, ki trenira prav tu.
Pogled skozi tekmovalna očala
Vseeno se, ko v obzir vzamemo organizacijo največjih mednarodnih tekmovanj, v Športu Maribor ter Javnem holdingu Maribor zavedajo omejitev. Medtem ko bo Ilirija s svojimi 1500 sedeži lahko gostila dogodke najvišjega ranga, Pristan s 380 sedeži ostaja nekoliko v senci. »Za izvedbo največjih tekmovanj... je Kopališče Pristan vseeno omejeno, predvsem zaradi zmogljivosti sedišč,« priznajo. Kljub temu pa ne gre pozabiti, da je Pristan že gostil številna državna prvenstva in mednarodne mitinge, predlani pa celo Olimpijski festival evropske mladine, kar dokazuje, da ima Maribor izkušnje in željo po organizaciji pomembnih športnih dogodkov.
[[image_1_article_76023]]
Vseeno ima Pristan nekaj, česar Ilirija nima
Za tiste, ki se v bazenu sproščajo rekreativno, pa Pristan ponuja nekaj, česar morda Ilirija nima. »Ključna prednost za rekreativne plavalce je ta, da so proge za rekreativno plavanje v našem kopališču na voljo ves dan,« poudarjajo.
Poleg tega imajo srednji in mali bazen, ki sta idealna za plavalne tečaje najmlajših, kar je »morda glavna prednost v primerjavi s kopališčem Ilirija, ki malega bazena nima,«, ne pozabimo pa tudi na priljubljeno skakalnico, ki ob primernem času privablja adrenalinske navdušence.
Pa drugi vidiki? Eden od njih je trajnost, kar Ilirija z najnovejšimi zelenimi tehnologijami vsekakor predstavlja. Športni center Ilirija namreč predstavlja največji projekt s področja športa v Ljubljani, ob tem pa na Mestni občini Ljubljana zapišejo še, da je celoten kompleks eden prvih javnih objektov v Sloveniji, ki ustreza kriterijem samozadostnih stavb, »saj s pomočjo sončne elektrarne in toplotnih črpalk stavbo tako ogrevamo kot tudi hladimo in tako skoraj vso potrebno energijo za obratovanje pridobimo iz reverzibilnih virov. Sončna elektrarna na strehi letno proizvaja približno 763,13 megavatnih ur elektrike, kar zadostuje za oskrbo kar 188 gospodinjstev.«
[[image_2_article_76023]]
Pristan, navkljub energetski sanaciji, ki jo ima za seboj, na tem področju ne more konkurirati. A v Javnem holdingu Maribor zagotavljajo, da se »redna vzdrževalna dela opravljajo sproti« in da se za kopališče skrbi odgovorno.
Kot vse primerjave Ljubljane in Maribora, je tudi primerjava Ilirije in Pristana nehvaležna ter ne povsem na mestu. Je pa jasno nekaj. Pristan morda svojih prenov in obnov – če ga morda kakšna v prihodnosti še čaka – ne bo nikdar obeleževal z bliščem, ki smo mu bili priča v Iliriji (čeprav ne gre pozabiti, da je za svojo prenovo Pristan pred dvema letoma prejel tudi posebno nagrado).
Bo pa vselej ponudil nekaj, česar nova Ilirija (vsaj zaenkrat) še nima. Dom številnim plavalcem, rekreativcem in klubom, ki so ga vzeli za svojega, vsem rekreativnim plavalcem, učečim se plavalcem ter obiskovalcem pa tudi košček zgodovine in tradicije.