Pod pokroviteljstvom Pogrebnega podjetja Maribor je ta ponedeljek, 14. oktobra 2024 potekala predstavitev knjige Pekel na nebu in na zemlji – Bombardiranje Maribora 1944-45 in okrogla miza z gosti: avtorjem knjige Sašo Radovanovičem, pisateljem Tonetom Partljičem, mag. Janko, Boštjančičem, direktorjem Parka vojaške zgodovine Pivka in Lidijo Pliberšek, direktorico Pogrebnega podjetja Maribor ter predsednico Združenja pomembnih pokopališč v Evropi (ASCE). 

Dogodek napolnil poslovilno dvorano Pogrebnega podjetja Maribor

Okroglo mizo je povezoval novinar Boštjan Klun. Prisotni so si lahko ogledali tudi video - napad iz zraka s pomočjo umetne inteligence. 

[[image_1_article_70888]]

Dogodek je do zadnjega sedeža napolnil poslovilno dvorano Pogrebnega podjetja Maribor. Slednja je del sodobnega večnamenskega kompleksa, nastalega na podlagi načrtov arhitekta Mihaela Miholiča, ki vključuje prostore za sprejem žalujočih ter urejen zunanji park, delo krajinskih arhitektov Roberta Gostinčarja in Špele Recer. Uradno otvoritev je novi objekt doživel 29. junija 2021.

Spomnimo, da je bilo mesto Maribor med najbolj bombardiranimi slovenskimi mesti med 2. svetovno vojno. Po ocenah zgodovinarjev je bilo med bombnimi napadi uničenih okoli 47 odstotkov mariborskih stavb oziroma 2.290 zgradb. Brez svojega doma je tako ostalo več kot 4.200 Mariborčanov. Zavezniški bombniki so ciljali zlasti nemško vojaško infrastrukturo v mestu in okolici in pri tem uničili tudi precej civilnih objektov.

Iz zgodovinskih virov je razvidno, da se je najhujši bombni napad zgodil 14. oktobra 1944, ko je na mesto in okolico bilo odvrženih 560 bomb, ki so terjale 76 človeških življenj. Med 2. svetovno vojno so Mariborčani doživeli 29 bombnih napadov v katerih je 1518 letal odvrglo okoli 16.000 bomb. V teh napadih je življenje izgubilo 483 ljudi, od tega 60 otrok, več kot 300 ljudi pa je bilo ranjenih. 

Med vojno je bilo za meščane organiziranih 28 javnih protiletalskih zaklonišč in 12 zbirnih mest za tiste, ki so ostali brez doma. Še živeči pričevalci poročajo, da so zaklonišča iskali tudi v dobro utrjenih kleteh in upali na najboljše. 

Avtor knjige Saša Radovanovič je ob predstavitvi knjige izpostavil, da je po nekaterih podatkih na območju Maribora še okoli 3.000 neeksplodiranih, aktivnih bomb. V pilotnem projektu avtorja in Geodetskega inštituta je bilo na globini do 8 metrov, nedavno lociranih 30 potencialnih neeksplodiranih bomb na območju Studencev. Glede na število odvrženih bomb na mesto, je po mnenju avtorja knjige na območju Maribor še okoli 3.000 neodkritih bomb.

[[image_2_article_70888]]

Zbrane je ob zaključku dogodka nagovoril častni občan mesta Maribor, zaslužni profesor ddr. Matjaž Mulej.