Že pred nekaj meseci smo poročali o načrtih mariborske občine za prenovo Slomškovega trga v Mariboru. Tema je ponovno postala aktualna, ko je na seji mestnega sveta svetnik mag. Zdravko Luketič opozoril na klavrno podobo fontane sredi trga: »Fontana je v klavrnem, razpadajočem stanju, kar je sramotno za mesto, ki se ponaša z bogato kulturno dediščino«. Še posebej moteč je po njegovem mnenju »umetniško popolnoma nekompatibilen brizgalni sistem«, ki kazi fontano in okolico.

[[image_1_article_67964]]

Na občini so se odzvali, da je bila fontana deležna sanacije poškodovane črpalke, s celovito obnovo pa se bodo ukvarjali v okviru prenove celotnega Slomškovega trga. Ta vključuje prenovo tlakov, ureditev instalacij, preureditev parka, postavitev nove fontane in nove urbane opreme.

Ideja o prenovi obstaja že od devetdesetih let prejšnjega stoletja

Ideja o prenovi sicer ni nova, saj obstaja že od devetdesetih let prejšnjega stoletja, ko je arhitekt Boris Podrecca predstavil prvo idejno zasnovo, ki pa je naletela na negativen odziv javnosti zaradi predvidene odstranitve parka. Naslednja Idejna zasnova, ki pa je bila usklajena z ZVKDS in ZRSVN, je bila narejena v 2019, v letu 2020 pa je bila naročena izvedba projektne dokumentacije. 

[[image_2_article_67964]]

»Gre pravzaprav za idejno zasnovo, kot jo je pripravil g. Podrecca, le da je dopolnjena in dodelana. Predvideva veliko ozelenitev, zato lahko trdimo, da bo na tem mestu pravzaprav ''Slomškov park'',« nam pojasnjujejo na občini.

Nove zahteve 

Opozorijo še, da je v izvajanju projektiranja prišlo do novih zahtev projektnih pogojev – energetika, prestavitve komunalnih vodov, elektro in telekomunikacijskih vodov, prometna ureditev, ... ki jih je potrebno urediti, projekt pa predvideva tudi obnovo vseh uličic, ki se stikajo s Slomškovim trgom. 

»Pripravljen je aneks k pogodbi, ki pa zaradi pomanjkanja finančnih sredstev še ni bil realiziran; Posledično tako še ni končana celovita projektna dokumentacija. Pogoj za izvedbo projekta pa je tudi vzpostavitev vsaj ene od predvidenih garažnih hiš - ena na V delu Glavnega trga, druga pod vadbiščem Ljudskega vrta,« so dodali na občini.

Kdaj se bo obnova Slomškovega trga dejansko začela, je tako očitno še prerano govoriti. Občina pa bo zagotovo soočena z izzivom zagotavljanja zadostnih sredstev, hkrati pa bo morala upoštevati tudi mnenja javnosti in najti rešitev, ki bo uravnotežila željo po urejenem trgu in ohranjanju zelenih površin.