Upepeljevanje je v sodobni družbi pogosto izbran način shranjevanja posmrtnih ostankov. Po upepeljevanju pa se je potrebno odločiti, ali žaro pokopati ali pepel pokojnika raztresti. Raztros pepela kot oblika pokopa je v porastu tako v Sloveniji kot v Evropi.

Kako daleč lahko veter prenese pepel?

Bralka našega spletnega medija Maribor24, prebivalka Miklavža na Dravskem polju, nas je vprašala glede raztrosa pepela. Skrbi jo, ali lahko veter po raztrosu pepel prenese do njenega doma v bližini pokopališča na Dobravi. Pravi: "Če prinese pepel iz Sahare ne morem verjeti, da veter ne dvigne pepela pokojnikov.

[[image_1_article_68379]]

Iz Pogrebnega podjetja Maribor so odgovorili, da upepeljevanje izvajajo že skoraj 30 let in so edino specializirano podjetje v severovzhodnem delu Slovenije, ki v okviru pogrebne in pokopališke dejavnosti opravlja tudi upepeljevanje. V slovenskem prostoru sta samo dve upepeljevalnici, v Mariboru in v Ljubljani. Tako s svojim delovanjem pokrivajo ne samo ožje lokalne potrebe mesta, ampak širše potrebe regije in severovzhodne Slovenije.

Upepeljevalnica mora ustrezati najvišjim ekološkim, tehnološkim in pietetnim standardom. "Postopek upepelitve pokojnih oseb poteka visoko profesionalno in strokovno, v skladu z Zakonom o pogrebni in pokopališki dejavnosti (ZPPDej), Pravilnikom o pogojih in načinu opravljanja mrliško pregledne službe ter drugimi zakonskimi in podzakonskimi akti, ki se nanašajo na upepeljevanje, Etičnim kodeksom Svetovne organizacije za upepeljevanje ter določbami tega pravilnika," pojasni Lidija Pliberšek, predsednica mednarodnega Združenja Evropsko Pomembnih Pokopališč (ASCE).

Posebne žare omogočajo raztros pepela pri tleh

Pravi, da je upepeljevalnica Dobrava redno pregledovana s strani vseh pristojnih institucij, ki zagotavljajo, da vsi postopki potekajo v skladu z zakonodajo, standardi in najboljšimi praksami. "Raztros pepela, ki je pravno urejen v ZPPDej, je le eden izmed načinov pokopa. Vsa večja, pa tudi nekatera manjša, pokopališča v Sloveniji imajo v okviru svojega pokopališča predvidene posebne prostore, ki so namenjeni raztrosu," pojasni Pliberškova.

[[image_2_article_68379]]

V Mariboru se raztros opravlja na pokopališču Dobrava, kjer je bila lokacija zasnovana s krajinsko arhitekturno zasnovo. "Predstavlja zaokroženo spominsko celoto in je v celoti v skladu z regulacijami, ki zagotavljajo, da raztros poteka na način, ki je spoštljiv, pieteten, hkrati pa tudi varen za okolico... Pri samem obredu se uporabljajo posebne žare, ki omogočajo, da raztros pepela poteka pri tleh, s čimer je onemogočena možnost širjenja pepela oziroma podvrženost vremenskim vplivom," razloži Pliberškova.

Poudarja tudi, da so postopki in protokol pogrebne slovesnosti skrbno načrtovani in izvedeni tako, da upoštevajo najvišje strokovne in etične standarde. Hkrati Pliberškova poudarja, da so podvrženi tudi mednarodnim ISO standardom, in zato individualni pomisleki o prenašanju pepela z vetrom niso utemeljeni.