V drugem krogu lokalnih volitev decembra je z 61 odstotki prepričljivo zmagal aktualni župan Saša Arsenovič in si zagotovil nov štiriletni mandat na čelu Mestne občine Maribor.
Decembra pa se je novi mestni svet sestal v novi sestavi, ko so na 1. konstitutivni seji potrdili mandate mestnim svetnikom in novemu staremu županu Arsenoviču.
Razrez mestnega sveta
Njegova lista je v mestnem svetu osvojila 23,78 odstotka glasov, sledilo ji je Gibanje Svoboda z 20,47 odstotki glasov in Lista Franca Kanglerja – Nova ljudska stranka Slovenije z 15,74 odstotki. Lista Arsenovič za Maribor ima tako v mestnem svetu največ, 12 mandatov, Gibanje Svoboda 11, Lista Franca Kanglerja – Nova ljudska stranka Slovenije pa 8.
Štiri mesta zaseda SDS, po dva sedeža imajo Socialni demokrati, Lista za pravičen razvoj mestnih četrti in krajevnih skupnosti in Lista kolesarjev in peščev, po en sedež pa so si priborili Gasilci Maribora, Levica, Nova Slovenija in Stranka mladih – Zeleni Evrope.
Koalicija Lista Arsenovič za Maribor – Gibanje Svoboda – Socialni demokrati?
Za oblikovanje koalicije v 45-članskem mestnem svetu je potrebna večina – vsaj 23 svetnikov. Če bi Arsenovičeva lista v koalicijo vstopila z zmagovalcem aprilskih državnozborskih volitev, Gibanjem Svobodo, bi imela skupno 23 svetnikov, kar bi zadostovalo koalicijskemu kvorumu.
Gibanje Svoboda je v drugem krogu podprla Arsenoviča in tako potrdila domneve o morebitnem sodelovanju z županovo listo v mestnem svetu. Verjetnost, da bosta v koalicijo v mestnem svetu vstopila tudi svetnika Socialnih demokratov je velika, saj sta Gibanje Svoboda in SD koalicijska partnerja že v državnem zboru, prav tako pa izgleda, da bosta tudi v ljubljanskem mestnem svetu vstopili v koalicijo z Jankovičevo listo. Tako bi nova koalicija imela 25 od 45 svetniških mest, kar več kot zadostuje koalicijskemu kvorumu.
Glede na pretekli mandat v mestnem svetu in predvolilno kampanjo pa verjetnost za koalicijsko sodelovanje liste Arsenovič za Maribor in Listo Franca Kanglerja ni pričakovano. V koalicijo prav tako niso bili povabljeni v SDS-u, Levici, Stranki mladih in zelenih Evrope, Listi kolesarjev in peščev in NSi-ju.
Kakšna bo vsebina koalicijske pogodbe?
Kakšnim programskim smernicam bo sledila morebitna koalicija še ni znano, aktualni župan Arsenovič pa je v predvolilni kampanji poudarjal, da mu ostaja še veliko dela, med drugim izvedba Olimpijskega festivala evropske mladine (OFEM), zagon mednarodne osnovne šole in izgradnja zdravstvenih postaj Magdalena in Tezno. Na Dravi namerava njegova ekipa vzpostaviti javni potniški promet, zgraditi garažo pri Ljudskem vrtu in Glavnem trgu, obnoviti Slomškov trg in vzpostaviti “mestno železnico”.
Med načrti so tudi gradnja najemniških in oskrbovanih stanovanj, sistematično obnavljanje šol in vrtcev ter povečanje sredstev za kulturne programe. Katere izmed teh točk bodo vpisane v koalicijsko pogodbo še ni znano, vendar lahko novo koalicijo v mestnem svetu pričakujemo v prihodnjih tednih.