Iz več osnovnih šol in vrtcev v Mariboru poročajo, da je zbolelo veliko otrok. Najpogosteje gre za virusna obolenja in gripo, v nekaterih vrtcih beležijo tudi več obolelih z vodenimi kozami. V vrtcih in šolah se v istem in zaprtem prostoru zadržuje večje število otrok in možnosti za okužbe z virusi so velike. Pogosto prihajajo v vrtec ali šolo tudi bolni otroci, ki širijo virusne infekcije med zdrave.

Pričakujejo, da se bo stanje v roku dveh tednov umirilo

V vrtcu Jadvige Golež Maribor manjka okoli 35 odstotkov otrok. »Od sredine prejšnjega tedna se ta odstotek giblje nekje med 30 in 40. Konec prejšnjega tedna je bila odsotnost najvišja do sedaj. Pričakujemo upad prisotnosti proti koncu tedna, glede na izkušnje,« pove ravnateljica Marta Hrženjak. V primerjavi s preteklimi leti je letošnja odsotnost malo višja. V njihovem vrtcu je prisotna odsotnost tudi zaradi zbolevanja za vodenimi kozami, povišana je tudi odsotnost zaposlenih.

»Situacijo težko ocenimo. Če bo podobno kot v preteklih letih, bo številčnejši upad obiskov trajal še nekje do dva tedna.« V njihovem vrtcu so vzroki odsotnosti različni, po podatkih, ki jih imajo gre za respiratorna virusna obolenja, črevesne okužbe, gripo, vodene koze in streptokokne angine.

Lani podoben izpad otrok

V vrtcu Jožice Flander Maribor je bilo v pričetku tedna obisk otrok v vrtcu za 20 odstotkov manjši kot običajno, beležijo tudi večji izpad zaposlenih. »Najpogostejši vzrok so različne viroze, tudi vodene koze. Gripa ni bila javljena. V lanskem letu je bil podoben izpad otrok,« nam je povedala pomočnica ravnateljice Duška Emeršič in dodala, da predvidevajo, da se bo v naslednjem tednu stanje normaliziralo.

V Osnovni šoli Ludvika Pliberška Maribor je v pričetku tedna prav tako kot v večini drugih vrtec in šol manjkalo okoli 20 odstotkov učencev. Ravnateljica Lidija Todorović nam je dejala: »Niso vsi manjkajoči zaradi zdravstvenih razlogov, nekaj jih je tudi na različnih tekmovanjih in/ali na drugih odsotnostih. V četrtek jih je manjkalo 24 odstotkov.  V primerjavi s preteklimi leti je zelo podobno. Tudi pri zaposlenih je podobno kot lani in prejšnja leta.« Najpogostejši vzrok so viroze. Pričakujejo, da se bodo zadeve uredile do konca zimskih počitnic.

Nameščajo dozirnike z razkužilno peno

Na OŠ Tabor I je minuli petek manjkalo 203 otrok. »To je bil vrhunec. Ko starši javljajo v šolo odsotnosti svojih otrok, poročajo kot o razlogu viroze in gripo,« pojasni ravnateljica Martina Rajšp in doda, da so januarja in februarja v preteklih letih zmerom beležili višje število manjkajočih učencev zaradi različnih viroz. Tudi bolniških k sreči ni več kot običajno, v ponedeljek so beležili le dve.

V omenjeni šoli ob tem preventivno skrbijo, da si učenci in zaposleni razkužujejo roke, poleg tega dosledno razkužujejo kljuke, stranišča, ograje in šolske mize. Za teden dni so zaprli šolsko knjižnico in zračimo prostore. »V pričetku tedna nam bodo namestili na hodnike še dozirnike z razkužilno peno,« še doda Rajšpova.

Potrebna nadomeščanja

Tudi ravnateljica OŠ borcev za severno mejo Lučka Kazarev Šerbec nam je dejala, da je vsako leto situacija obolevnosti viroz podobna. »Manjka veliko število otrok. Prav tako izmenično obolevajo učitelji. Delo poteka po urniku, malce prilagojeno z ustreznimi nadomeščanji. Predvidevamo, da so najpogostejši vzroki odsotnosti viroze in sezonska obolenja.«

Čez vikend skoraj 400 pacientov

V pričetku tedna smo poročali, da je dežurno ambulantno za otroke in mladostnike v Mariboru obiskalo kar 381 pacientov.

In kaj svetujejo staršem, ki so skeptični ali gre za nujni obisk pri zdravniku ali ne?

Lea Verlak, dipl. m. s.- Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor, nam je že pred časom dejala: »Verjamemo, da skrbni starši znajo pri svojem otroku presoditi, kdaj gre za običajen prehlad in kdaj za znake kakšnega drugega, resnejšega bolezenskega stanja. Staršem svetujemo, naj samo  zaradi prehlada z otrokom ne čakajo v prepolni čakalnici dežurne ambulante, saj je nekaj prehladov na leto, predvsem v zimskem  času pri majhnih otrocih in šolarjih povsem normalnih.« Previdnejši morajo biti starši z dojenčki, kadar pri njih nastopijo nenadni  bolezenski znaki. Zanje je obisk v dežurni ambulanti potreben.

V pomoč staršem, so pripravili zloženko Nujna stanja v pediatriji, ogledate si jo lahko TUKAJ.