V mestnem potniškem prometu podjetje Marprom letos v prvih mesecih beleži opazen porast števila potnikov. Opravljena analiza za marec 2026 je pokazala za dobrih 8 % več potnikov na mestnih avtobusih kot marca lani. Marprom si bo v sodelovanju z Mestno občino Maribor še naprej prizadeval za učinkovit potniški promet in s tem ohranitev sedanjega spodbudnega trenda, so sporočili iz skupine JHMB.
Skoraj 6-odstotno povečanje števila potnikov
V obdobju januar-marec 2026 so mestni avtobusi v Mariboru prepeljali 1.355.567 potnikov, medtem ko je v enakem obdobju lani to število znašalo 1.281.359. To pomeni skoraj 6-odstotno povečanje števila potnikov v prvem četrtletju tega leta.
Doseženi rezultati nenazadnje potrjujejo smiselnost lanskoletne celovite prenove avtobusnih linij, vključno z določenimi spremembami tras, ureditvijo novih postajališč, novimi voznimi redi in vsemi dodatnimi izboljšavami po meri uporabnikov. Maribor se tako korak za korakom pomika proti cilju trajnostne, dostopne in okolju prijazne mobilnosti, s čimer sledi najsodobnejšim smernicam urejanja mestnega prometa in zmanjševanja ogljičnega odtisa.
»Pomembno je vedeti, da nobena sprememba, sploh tako korenita, kot je bila reorganizacija linij po skoraj 30 letih, ni lahka. Tega smo se z MO Maribor zavedali in skozi lansko leto skupaj s potniki prehodili pot usklajevanj in prilagoditev. Rast števila potnikov je jasen signal, da smo bili pri tem uspešni. Prenova linij, infrastrukture in voznega parka predstavlja naložbo v kakovost življenja naših občank in občanov. Veseli nas, da so ti prepoznali prednosti in izboljšave, mi pa bomo še naprej sledili cilju sodobnega, zanesljivega in trajnostnega potniškega prometa,« je poudaril Ranko Šmigoc, direktor Javnega podjetja Marprom.
Število električnih vozil se bo še precej povečalo
"Tako bosta Marprom iz Skupine JHMB in MO Maribor v naslednjih mesecih nadaljevanja s posodabljanjem in elektrifikacijo mestnega prometa. Njegov vozni park trenutno vključuje že 25 različnih električnih vozil, s katerimi smo v celoti ali delno elektrificirali pet mestnih avtobusnih linij (G5, G6, P7, P17 in P19), prevoz na klic Maister in Doktor Maister ter vožnje z mestnim vlakcem. Prav letos, ko praznujemo 100 let od prvega avtobusa v Mariboru, pa se bo število električnih vozil še precej povečalo, saj je načrtovana dobava več kot 20 novih," so še sporočili iz skupine JHMB.
