Avstrijski delovni trg je za Slovence dobra priložnost, toda ob iskanju direktne zaposlitve v tuji državi se lahko pojavijo mnoge težave. Slovencem pri iskanju zaposlitve v sosednji državi pomaga mednarodno podjetje Job Corner. Goran Gumze, doktor antropologije, ki pri podjetju pomaga povezovati delodajalce in delavce na področju medicine, nam je zaupal, kako za Slovence poteka iskanje službe v Avstriji in zakaj gre za odlično priložnost zanje.

Storitve kadrovske agencije so brezplačne

Goran Gumze, vodja zaposlovanja na medicinskem področju na Job cornerju, pojasni, da so kadrovske agencije plačane od provizije, ki jo plača delodajalec. “To je praksa že kar nekaj let. Delodajalec je pripravljen odstopiti določeno provizijo, da mu priskrbiš dobrega delavca oz. da mu ga priskrbiš hitro,” pove in doda, da so te provizije lahko enkratne, ko se delavca posreduje, ali stalne, ko dela v najemu.

Job corner je mednarodno podjetje, ki ponuja zaposlitvene priložnosti po vsej Evropi. Je del podjetja Trummer, ki uspešno zaposluje že 35 let in ima danes okoli 2500 zaposlenih. Skupina Trummer zajema 23 poslovalnic v 12 državah in sodeluje s preko 800 strank pri projektih v Avstriji, Nemčiji in Švici.

Kandidati nas lahko najdejo na spletni strani, družbenih omrežjih in drugje, nato nam pošljejo prošnjo in življenjepis. Mi jih kontaktiramo, povemo katere dokumente še je potrebno poslati in opravimo osebni razgovor. Tukaj se preizkusi tudi znanje nemškega jezika, ki se sicer velikokrat opravi tudi preko telefona. Ko imamo zbrano vso dokumentacijo in je tudi odobrena, ga odpeljemo na razgovor z delodajalcem,” o postopku iskanja dela razlaga Gumze.

Nadaljevanje je takšno kot pri vsakem razgovoru – kandidati in delodajalci se predstavijo, pogovorijo in dogovorijo o pogojih dela. Če sta oba zadovoljna in se odločita za delo, se lahko delavec nato zaposli pri kadrovski agenciji ali direktno pri delodajalcu.

Kadrovske agencije poznajo delavne trge in rešijo morebitne probleme

Delo kadrovske agencije je torej, da osebi pomaga urediti zaposlitev, in sicer na tak način, da mu olajša urejanje življenjepisa, raznih dovoljenj, vendar mu omogoča svobodo, saj se lahko odloči, ali se bo pri podjetju direktno zaposlil, ali pa se zaposlil pri kadrovski agenciji, ki ga potem podjetju “posoja“.

Bruto plača, ki mora biti v Avstriji nakazana z vsemi prispevki, je enaka, če je delavec zaposlen pri kadrovski agenciji ali direktno pri delodajalcu. 

Zaposlitev pri kadrovski agenciji ima za delavca določene prednosti, razlaga razlaga Goran Gumze. “Agencija mu najde in ponuja določena dela oz. delodajalce. Tako lahko preizkusi sebe in delodajalca ter vidi, če mu delovno mesto ustreza. Nato se lahko pri delodajalcu tudi redno zaposli. Če mu ni všeč, agencija ponudi drugo lokacijo, drugega delodajalca, tudi drugo delo, kakorkoli,” pojasni in doda, da je iz tega vidika za samega iskalca zaposlitve to ugodno.

Izkušnje, nemščina in dober razgovor so ključne točke

Vodja iskanja zaposlitev v Avstriji na področju medicine navede primer na avstrijskem trgu, v katerem se še finančno bolj splača biti zaposlen preko agencije. V Avstriji so namreč delavci pri delodajalcu opravičeni do denarja za nastanitev, stroške malice in podobno. “Velikokrat bo delodajalec zagotovil nastanitev in potem tega denarja delavec ne vidi. Če je zaposlen pri naši kadrovski agenciji (ali avstrijski), se ta denar lahko obračuna, lahko si najde cenejšo nastanitev ali se vozi. Ta denar lahko dobi na račun kot nek dodatek, se pravi dobi višje plačilo, kot če bi bil direktno zaposlen,” poudarja Grumze.

Ponujamo tiste službe, kjer je pomanjkanje kadra in je iskanje služb nediskriminatorno, se pravi, da ne bodo najprej vzeli nekoga, ker je Avstrijec,” razlaga Goran Grumze. Izbrali bodo namreč najboljšega kandidata. Pri tem je pomemben dober, prilagojen življenjepis, osebni stik na razgovoru in znanje nemškega jezika. “Raje imajo tiste, ki znajo dobro nemško, imajo izkušnje in bodo na razgovoru pokazali dovolj sproščenosti, karizme, pripravljenosti na delo, kot običajno na razgovorih za delo,” še pove.

Izkušnje sicer po Grumzevih izkušnjah niso nuja, sploh kadar se res potrebuje kader. Včasih imajo delodajalci raje ljudi brez izkušenj, da jih lahko naučijo stvari po svojem sistemu.

Za medicinske delavce je najprej potrebno odobriti določene dokumente

Navsezadnje pa kadrovska agencija dobro pozna delovni trg, na katerem je dejavna, zato lahko iskalca zaposlitve nanj pripravijo in rešijo morebitne nevšečnosti, ki bi se lahko pojavile. Kot pojasni Goran Grumze, obstajajo določene procedure, priznavanja, izobrazbe in poklicne kvalifikacije. V Avstriji za medicinske delavce proceduro izvaja avstrijsko Ministrstvo za zdravstvo. “Tja je treba poslati zahtevek, prevedene dokumente, overjene dokumente in plačati določeno takso za priznavanje dokumentov, kar je strošek vsakega iskalca zaposlitve. To so stroški samega priznavanja poklicnih kvalifikacij in izobrazbe v tujini,” poudari vodja zaposlovanja na medicinskem področju na Job cornerju.

Job corner pokriva gostinstvo, montažo, industrijo, gradbeništvo in inženirstva ter področje medicine. Za slednjo je sicer postopek iskanja malo težji, saj so postopki daljši, navsezadnje je potrebno tudi boljše znanje nemškega jezika. Zato je toliko bolj priporočljivo iskanje tovrstne službe preko kadrovske agencije. 

Grumze ob tem doda, da pri medicinskih sestrah (tudi diplomiranih) takšne stvari tečejo avtomatsko, ker so bile zakonodaje na evropskem nivoju usklajene. Pri določenih poklicih lahko medtem traja nekaj časa, preden ministrstvo preveri vso dokumentacijo. Pri zdravnikih mora dokumente odobriti še zdravniška zbornica, zato gre za daljšo proceduro, lahko traja tudi mesec ali dva.

Ena izmed morebitnih nevšečnosti je tudi, da če delavec v Avstriji ne pokaže dovolj visokih stroškov, naredi Slovenija poračun davka. Ker je plača višja, oseba sodi v drugi obdavčitveni rang in je treba plačati razliko. To se lahko uredi npr. s tem, da si delavec v Avstriji uredi začasno prebivališče in si tam registrira vozilo. Tako pride do razlike v stroških.

Standardi v medicini so drugačni kot v Sloveniji

Goran Grumze, vodja zaposlovanja na medicinskem področju na Job cornerju, razlaga, da so standardi v medicini v Avstriji drugačni kot pri nas. “Medicinska sestra skrbi za manj bolnikov, zato za določeno število bolnikov potrebujejo več kadra kot mi. To je še ena prednost zaposlitve v Avstriji. Že plača je boljša, sploh kar se tiče srednjih medicinskih sester, prejmeta se tudi 13. in 14 plača“. Toda tudi manjša obremenitev dela zaradi manjšega števila pacientov, ki jih morajo oskrbeti, veliko šteje. “Predvsem v domovih za ostarele in ambulantnih dejavnostih je takšno delo veliko manj stresno in se lahko tudi veliko bolj posvetijo pacientom. To je velika prednost zdravstvenega servisa in dela v Avstriji,” zaključi Grumze.

Avstrija je za Slovence vedno bolj atraktivna

Pri delu v tujini spoznaš drug trg dela, drug način odnosa na tem trgu, drug jezik, se ga tudi dobro naučiš, predvsem pa spoznaš nove kraje in novo kulturo,” pove vodja iskanja zaposlitev v Avstriji na področju medicine. Naša severna soseda je za Slovence atraktivna že zaradi bližine, vedno večji interes za delo v njej pa je tudi zaradi visokih plač in dovolj nizkih stroškov življenja.

Avstrija je prav tako precej starejša od Slovenije, ki se zaradi svoje mladosti še marsikje uči in izpopolnjuje. Zato zna biti naša severna soseda stabilnejša, razlaga Grumze. 

Po Grumzevih opažanjih je na avstrijskem trgu tudi prednost, da se delodajalci zavedajo, da so delavci nepogrešljiv del njihovega podjetja. “Skozi delavca oz. sodelavca prinesejo storitev na nek nivo, zato so tudi pripravljeni dobro plačati svojega delavca,” ob tem pove in poudari, da je v Sloveniji razmišljanje glede tega malo drugačno. To se sicer kaže tudi skozi dejstvo, da so v Avstriji pogodbe vedno za nedoločen čas.

Pogodba se v Avstriji najprej podpiše z enomesečnim preizkusnim obdobjem, nato velja nedoločen čas. Glede na kolektivno pogodbo se lahko kasneje po potrebi prekine. “To je velika razlika, saj ni izvajanja pritiska z določenim časom,” ob tem doda vodja zaposlovanja na medicinskem področju na Job cornerju. Načeloma gre za stabilnejše službe, v kateri lahko delavci ostanejo za vedno, razen če recimo redno delajo kakšne napake na delovnem mestu.

Job Corner sicer deluje tudi v Švici, toda Avstrija je zaradi bližine, nižjih stroškov in dosegljivosti običajno boljša izbira za Slovence. Iskanje službe na področju medicine je prav tako kompleksnejše v Švici, saj niso v Evropski Uniji, zato je priznavanje dokumentov težje in vzame več časa. 

Razlike v plači so velike

Plače za srednje medicinske sestre se v Avstriji gibljejo okoli 2400 evrov bruto. “To bi zneslo nekje 1600 evrov neto, brez 13. in 14. plače, nadur in podobno,” pojasni Grumze. Diplomirani kadri in fizioterapevti medtem začnejo pri plači okoli 1950 neto.

Tudi avstrijsko zavarovanje je drugačno, če se delavec odloči tam živeti. Nimajo namreč dodatnega zavarovanja, ampak vse krije osnovno zavarovanje. Toda potem je potrebno imeti zdravnika v Avstriji, če se nato zdravstvena pomoč išče v Sloveniji in tukaj ni urejeno dodatno zavarovanje, je potrebno plačati razliko. Problem je potem predvsem v kakšnem urgentnem primeru.

Po enem letu zaposlitve začne prav tako teči avstrijska pokojnina, ki je trenutno prednost. “Pokojninski sistem v Avstriji je zaenkrat bolj stabilen kot v Sloveniji,” razlaga Goran Grumze in pojasni, da je to zato, ker je tudi sama pokojnina višja glede na plače in ker so same plače višje, zato je tudi obdavčitev nizka. Tako gre več denarja v zavarovanje in pokojninski sklad. “Tudi s tega vidika se je smiselno zaposliti v Avstriji,” zaključi.

Neznanje nemškega jezika ni ovira

Neznanje nemškega jezika ni ovira, saj se je vsak sposoben naučiti jezika, če je le pripravljen v to vložiti nekaj časa in truda. Za nekoga, ki želi delati na avstrijskem trgu je verjetno samoumevno, da bo moral znati vsaj malo nemškega jezika. “Samo učenje jezika se da opraviti v treh mesecih, dela pa je v Avstriji trenutno na pretek,” pojasnjuje Grumze in doda, da je povpraševanje zelo veliko, predvsem kar se tiče medicinskih sester, diplomiranih medicinskih sester in zdravnikov, zato se v znanje jezika splača vlagati.

Zaradi epidemije se je zmanjšalo povpraševanje po fizioterapevtih – določene aktivnosti s področja fizioterapije so bile ustavljene, bodisi zaradi straha pred okužbo bodisi zaradi karanten se je zmanjšalo tudi število strank. Toda gre za trenutno situacijo, za katero na Job Corner pričakujejo, da se bo izboljšala. Pred epidemijo je bila namreč potreba po njih zelo velika. 

Za dela kot je gradbeništvo in industrija je dovolj poznavanje nemščine na nivoju A2, se pravi osnovno sporazumevanje. Medtem je na področju srednjih medicinskih sester znanje nemškega jezika potrebno dokazati s certifikatom B1. Diplomirane medicinske sestre potrebujejo B2 in zdravniki C1.

To si morajo kandidati znova sami priskrbeti. Pri tem jim mi lahko pomagamo, lahko jih usmerimo in tudi organiziramo tečaje,” razlaga vodja iskanja zaposlitev v Avstriji na področju medicine. V Sloveniji sta za to pooblaščeni dve šoli: Goethe-Institut in Euro-lingua. Za pridobitev certifikata se je potrebno naročiti na tečaje in opraviti izpit. “Ta certifikat mora medicinski kader priložiti ne ob priznavanju izobrazbe in poklicne kvalifikacije, ampak ko se zaposli, ob vpisu v določen register, se pravi register medicinskih sester, fizioterapevtov, zdravnikov, pri dotični zbornici,” ob tem doda Grumze.

Ali se da najti delo takoj čez mejo?

Večina Slovencev bi se na delo v Avstrijo najraje vozila od doma, sploh če imajo v Sloveniji družino, zato je najpogostejše povpraševanje po delu takoj čez mejo. Goran Grumze ob tem pove, da je nekaj takšnih zaposlitev, toda ob iskanju službe pri naši sosedi je dobro, da si pripravljen iti globje v državo, saj je potreba po kadru po celi Avstriji. Možnost je tudi, da delavci tam ostanejo čez teden in gredo domov za vikend.

Mladi, ki pravkar končajo študij in še nimajo družine, imajo tukaj prednost, saj se običajno lažje preselijo. Prav tako gre zanje za lepo izkušnjo. Je pa zaradi vseh prednosti tudi selitev z družino vredna razmisleka, razlaga Grumze. 

Trenutno priporočilo je, da so delavci cepljeni

V Avstriji trenutno ogromno delodajalcev zahteva, da so delavci cepljeni. Ne gre sicer za napisan pogoj, ampak je odvisno od posameznega delodajalca. Toda na Job Cornerju pričakujejo, da se bo to kmalu umirilo, saj je zelo veliko povpraševanje po zdravstvenem kadru. “Potrebe so velike in vedno manj ljudi želi tako delati,” ob tem doda Goran Grumze.

Pri prehajanju meje je načeloma potrebno pokazati negativen test, ki se lahko brezplačno opravi tudi v Avstriji. Toda trenutno je potrebno spremljati, koliko brezplačnih testov se naredi, saj je število določeno na mesec dni. Hitri test ob tem velja 24 ur in PCR 48 ur.

Zaenkrat pa kadrovsko podjetje priporoča, da so tisti, ki iščejo zaposlitev v Avstriji, cepljeni. V naši sosedi to pomeni biti cepljen s poživitvenim odmerkom ali imeti status prebolevnika. “Sploh na področju medicine so se nekako neuradno odločili, da bi naj bili delavci cepljeni. Proti temu je sicer velik upor, saj je diskriminatorno. Bomo videli, kako se vse skupaj obrne,” zaključi Grumze.