Premier Robert Golob je z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel danes obiskal Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor. Obisk prihaja ob vse glasnejših opozorilih o zaskrbljujočih razmerah na onkološkem oddelku. »Potekali so pogovori o treh konkretnih zadevah, in sicer onkologiji, nabavi obsevalnikov in pa infekcijski kliniki,« je uvodoma dejal Golob in dodal, da se je z obiskom želel na lastne oči prepričati, ali se dogovori uresničujejo. »Veseli me, da se dogovori izvajajo in da bodo lahko investicije v skladu s planiranimi časovnicami tudi izvedene,« je dejal Golob in se ob tem zahvalil uslužbencem onkologije za njihovo požrtvovalno delo.
[[image_3_article_70547]]
»Kot veste, ima ministrstvo za zdravje ima odprtih kar precej investicijskih projektov po celi državi, kar je posledica tega, da se že predolgo ni vlagalo v neke zelo pomembne objekte oziroma investicije. Tudi v UKC Maribor sta dva pomembna projekta, to je izgradnja onkologije in pa infekcijske klinike,« je k temu dodala Prevolnik Rupel.
Gradbena dela se bodo nadaljevala
Na oddelku onkologije je zdravljenje oteženo zaradi že potekajočih gradbenih del za prvo fazo nadgradnje oddelka ter pogostih okvar obsevalnikov. Vedno bolj zaskrbljujoč pa je zastoj v izvedbi druge faze nadgradnje, zaradi česar je tako zaposlene kot bolnike skrbelo, da ne bodo več sposobni kakovostne oskrbe onkoloških bolnikov.
[[image_1_article_70547]]
Nadgradnja oddelka po neuradnih navedbah zamuja več kot eno leto saj bi morala biti junija prihodnje leto že zgrajena in opremljena dodatna sedemnadstropna stavba ob obstoječem oddelku, a se je zaradi neuspešnega dogovarjanja s stanovalci v bližnji stavbi šele sedaj začela njena gradnja. Stanovalci so se namreč že drugič pritožili na pridobitev gradbenega dovoljenja, a bili tokrat neuspešni. Z ministrstva za zdravje so minuli teden namreč sporočili, da je pridobljeno dokončno gradbeno dovoljenje, urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu pa je izvajalca že napotil na gradbišče, da nadaljuje z deli.
»Gradbeno dovoljenje je dokončno ne glede na odkup stavbe, stroji so na gradbišču, zato spor s stanovalci tako ne vpliva več na gradnjo onkologije,« je danes poudaril Golob in dodal, da je bil današnji interes v tem, da se investicija premakne naprej. »Vsem nam je glavni interes, da bolniki čimprej pridejo do dostojnih prostorov«. Dejal je še, da se ima vsak v tej državi pravico pritožiti, stanovalci pa, da so izkoristili vse možnosti, ki so bile na razpolago: »Danes so te možnosti, da bi zaustavili gradnjo izčrpali. O tem smo se prepričali«. Golob pa na dodatna vprašanja, kdo bo nosil odgovornost za zamude in za koliko se bo i zaradi tega nvesticija podražila, ni želel odgovoriti.
[[image_2_article_70547]]
Kot je danes pojasnil direktor urada za investicije na ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek naj bi bila nadgradnja oddelka po novi časovnici zaključena do konca septembra 2026. »Veseli me, da smo lahko sporočili novico, da so sredstva zagotovljena, da se investicija aktivno začenja. Kot veste, je bilo gradbeno dovoljenje pridobljeno prejšnji teden, takoj v ponedeljek so se začela gradbena dela. Verjamem, da se bo investicija tudi uspešno nadaljevala. Sprejeli bodo tudi ukrepe, s katerimi bi pospešili projekt in nadoknadili izgubljeni čas zaradi zastoja gradnje,« pa je obljubila ministrica Prevolnik Rupel.
Ministrica je napovedala še pospešek pri nabavi novih obsevalnikov, s katerimi bodo nadomestili obstoječa, ki se pogosto kvarita. Prvi novi obsevalnik pa lahko pričakujejo v sredini prihodnjega leta.
Odkup stanovanj naj bi stalo okoli 300.000 evrov
Ker država in stanovalci na Masarykovi ulici dlje časa niso dosegli dogovora o odkupni ceni njihovih stanovanj, sta dve onkološki bolnici pozvali ostale onkološke bolnike, da skupaj zberejo razliko v ceni in tako omogočijo drugo fazo nadgradnje oddelka. Po poročanju medijev bi morali zbrati okoli 300.000 evrov.
Včeraj so sicer za skupno mizo sedli direktor urada za investicije na ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek in stanovalci ter pred obiskom zdravstvene ministrice in premierja skušali rešiti problem, ki kaže na nesposobnost oblasti, da se sooči z življenjskimi problemi. Pliberšek je danes pogovor ocenil, kot uspešnega. »Zdaj se bodo sestali odvetniki, da bi uskladili mnenja. Odkup te stavbe ni predmet gradnje onkologije in gradnja zaradi nje ne more stati,« je še dodal Pliberšek.
Vlada je sicer danes uvrstila nakup teh stanovanj v Načrt razvojnih programov za obdobje 2024-2027, da bi omogočila izvedbo prihodnjih investicij za namen širitve in nadgradnje UKC Maribor. Za kar je namenila nekaj manj kot 2,4 milijona evrov, poroča STA. Pliberšek je pojasnil, da lahko ta znesek v nadaljevanju še zvišajo, če bo potrebno.