Univerza v Mariboru je skupaj s partnerjema, družbama Elektro Maribor in Energijo plus, že deveto leto zapored izvedla tradicionalni razpis za izbor najboljšega študenta mariborske univerze. Na današnji slavnostni prireditvi so razglasili najboljše tri uvrščene.
Najboljša študentka Univerze v Mariboru v študijskem letu 2020/2021 je na podlagi ocene strokovne komisije pod predsedstvom Urbana Brena postala Sanja Špindler, absolventka magistrskega študija arhitekture na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo. Drugouvrščena je Špela Kovše, študentka magistrskega študija Logistika sistemov na Fakulteti za logistiko. Tretje mesto zaseda Jan Lokar, študent magistrskega študija Energetika na Fakulteti za energetiko.
Nagrajenci so prejeli denarne nagrade, ki jih je prispevala skupina Elektro Maribor. Najboljši študent Univerze v Mariboru je prejel denarno nagrado v višini 600 evrov, drugouvrščeni 400 evrov in tretjeuvrščeni 200 evrov.
Najboljša študentka mariborske univerze je Sanja Špindler
Absolventka magistrskega študija arhitekture Sanja Špindler se lahko pohvali z večkratno uvrstitvijo med najboljših 5 odstotkov študentov v generaciji in s povprečno oceno 9,71. Je prejemnica Rektorjeve nagrade, osvojila je tudi prvo mesto na nacionalnem nivoju natečaja Multi Comfort Student Contest 2019, prav tako pa se je uvrstila med 10 najboljših na svetovnem nivoju omenjenega natečaja.
Sanja je v vseh letih študija ob zavidljivih študijskih uspehih aktivno sodelovala pri različnih razstavah, prav tako je tudi vključena v sistem demonstratorstva na oddelku za arhitekturo. Aktivna je tudi na raziskovalnem področju, kjer je sodelovala v več projektih.
Prav tako je prejemnica nagrade Mestne občine Ptuj kot najboljša študentka 1. stopnje študija v študijskem letu 2016/2017 z diplomskim delom Radioamaterska postojanka z razgledno točko na Gomili -Mestni vrh pri Ptuju. Nagrajenka je avtorica dveh strokovnih člankov z naslovom Opečni fasadni zidaki; material zunanjih fasadnih oblog na Danskem in Stanovanjska soseska 100 let po Vurniku ter soavtorica dveh strokovnih člankov z naslovom Participativni pristop k obnovi in oživljanju Loč in Citta Bianca – zmagovalni projekt slovenskega izbora natečaja Multi comfort student contest 2019.
Drugo mesto je pripadlo Špeli Kovše
Študentka magistrskega študija Logistika sistemov na Fakulteti za logistiko Špela Kovše se uvršča med 5 odstotkov najboljših študentov v generaciji in ima povprečno oceno 9,67. Tudi Špela je prejemnica Rektorjeve nagrade. Je tudi članica Senata in Akademskega zbora Fakultete za Logistiko, prav tako pa opravlja tudi delo tutorja študenta.
Špela Kovše je soavtorica treh izvirnih znanstvenih člankov in enega strokovnega. Prav tako pa je tudi soavtorica desetih objavljenih znanstvenih prispevkov na konferencah ter soavtorica strokovne monografije.
Ob odličnih študijskih uspehih je aktivna tudi na raziskovalno-razvojnem področju, kjer je aktivno sodelovala v vidnejših projektih kot sta Analiza mobilnostnega sistema v Mestni občini Celje in Vpliv porazdelitve črnega ogljika na traso kolesarke poti ob vpadnici v Celje.
Tretje mesto je dosegel Jan Lokar
Študent magistrskega študija Energetika na Fakulteti za energetiko Jan Lokar ima povprečno oceno 9,76 in prav tako kot prvi dve nagrajenki se tudi on uvršča med 5 odstotkov najboljših študentov v generaciji. Je prejemnik Rektorjeve nagrade in plakete Leona Štuklja za športne dosežke. Svoje študijske uspehe nadgrajuje tudi s priznanji iz tekmovanj; je prejemnik srebrnega priznanja za uspeh na državnem tekmovanju iz matematike v šolskem letu 2018/2019 in prejemnik bronastega priznanja na tekmovanju mednarodni matematični kenguru.
Študent je avtor izvirnega znanstvenega članka in objavljenega znanstvenega prispevka na konferenci ter soavtor izvirnega znanstvenega članka, strokovnega članka in objavljenega znanstvenega prispevka na konferenci.
Ob odličnih študijskih uspehih je nagrajenec aktiven tudi na področju tutorstva, kjer opravlja delo koordinatorja tutorjev študentov, prav tako pa je član Študentskega svata Fakultete za energetiko Univerze v Mariboru. Aktivno sodeluje tudi pri raziskovalnem delu na fakulteti v okviru projekta Po kreativni poti do znanja z naslovom Bionsko energetsko učinkovita hiša.
Na razpis so se prijavili študenti 13 članic univerze
Rektor Univerze v Mariboru Zdravko Kačič je dejal: “Veseli nas, da so se na razpis prijavile študentke in študenti iz 13 različnih članic Univerze v Mariboru, kar zagotovo nakazuje odličnost naših študentov na mnogih znanstvenih področjih.” Dodal je: “Menim, da je študente treba že v času študija povezovati z gospodarstvom, kot tudi nagraditi nadpovprečno zavzetost in vložen trud.”
Predsednik uprave družbe Elektro Maribor Boris Sovič je povedal, da so ponosni, da v tem projektu podpirajo odličnost v znanstvenoraziskovalnem in študijskem procesu: “Slovenija je lepa, njeni potenciali niso predvsem v geografskih razsežnostih, temveč zlasti v razsežnostih ustvarjalnosti svojih ljudi. V izjemno močni konkurenci gospodarstev sveta je ključna ustvarjalnost, inovativnost in poslovna odličnost. Zato smo čvrsto prepričani, da je spodbujanje in prepoznavanje odličnosti tudi domoljubno dejanje.”
Prorektorica za študentska vprašanja Univerze v Mariboru Taja Drofelnik je poudarila, da se uspešnost študenta ne meri le s študijskim uspehom, temveč tudi z zagnanostjo na vseh ostalih področjih: “Študenti vsako znova dokažejo, da je udejstvovanje v različnih obštudijskih dejavnostih prav tako pomembno. Zato z našim razpisom uspešne študente nagradimo in jih spodbujamo k napredku ter osebni rasti.”
Direktor družbe Energija plus Bojan Horvat je dejal: “Zavedamo se, da samo vztrajni, ambiciozni in kreativni posamezniki lahko pomagajo pri doseganju vrhunskih rezultatov ter tako prispevajo k razvoju in gospodarski rasti naše regije. V podjetju Energija plus si prizadevamo, da s podporo tovrstnim projektom motiviramo posameznike k doseganjem odličnih rezultatov že v času študija in seveda pozneje v privatnem in poslovnem življenju.”