Maribor v zadnjem času doživlja porast vandalizma, ki se manifestira predvsem v poškodovanju javne infrastrukture. To ni le občasna neprijetnost, ampak sistematična težava, ki, po mnenju naših bralcev, kaže na "tiho toleranco" Mestne občine Maribor (MOM).
Vandalizem uničuje javno podobo mesta
Glavni viri vandalizma v Mariboru so grafiti, barvanje in prepovedano plakatiranje. Vse to se denimo pojavlja na obokih mostov, na raznih nadvozih in celo na prenovljenem Lentu. Čeprav je MOM pred kratkim objavila, da grafite odstranjuje, številni še vedno ostajajo.
Poleg estetske škode, pa takšni in drugačni napisi pogosto pozivajo k nasilju. "Tiste, ki bi hiteli te pozive opravičevati kot metaforične, naj takoj spomnim, da se metafore pogosto spremenijo v dejanja teh istih ljudi," je zapisano v pobudi na spletni strani Izboljšajmo Maribor.
"Nekateri od nas bi radi živeli v urbanem in urejenem mestu, za kar se s strani mestnih oblasti mesto na papirju tudi deklarira. V praksi pa še zdaleč ne," je pokomentiral drug uporabnik portala.
[[image_1_article_68519]]
Nedavni primeri vandalizma
V uredništvo smo pred kratkim prejeli pismo zaskrbljenega bralca, ki opozorja na oskrunjeno fasado enega izmed javnih stranišč. "V zadnjih dneh julija, ko mnogo obiskovalcev mariborskega Mestnega parka išče ohladitev pod krošnjami dreves, so bile na delu tudi "vroče glave" z barvami v spreju," ja zapisal in dodal, da je Mestni park s širšim območjem zavarovan kot spomenik oblikovane narave z ogromno vrednostjo za lokalno prebivalstvo. "Oskrunjena fasada pri vhodu v javno stranišče nikakor ni v ponos mestu in že od daleč bode v oči. Kljub nejasni zakonodajo, grafitiranje javnih površin ni dovoljeno," je še dodal.
"V parku, ki zaradi svoje biotske raznovrstnosti izstopa v Evropskem merilu, pa lahko najdemo tudi nekaj arhitekturnih elementov. Mednje spada zagotovo javno stranišče pri otroških igriščih," je nadaljeval. Vemo, da javna stranišča, ki jih je v Mariboru osem, vzdržuje mariborski javno podjetje Snaga, v skladu z najvišjimi higijenskim standardi. Prav tako so bile mariborske javne sanitarije v preteklih letih večkrat nagrajene za čistost, dostopnost in prilagojenost invalidom. Prav zaradi tega je vandalizem na takšnih mestih nedopusten.
[[image_2_article_68519]]
Od včeraj pa je v ospredju tudi pobuda, ki izpostavlja vandalizirane table, ki kazijo priljubljeno mariborsko sprehajalno pot. "Ob asfaltirani sprehajalni poti na levem bregu Drave med Koroškim mostom in Koblarjevim zalivom se nahajajo informacijske table za Splavarsko učno pot. Vsebino teh pa je zaradi grafitov skoraj nemogoče prebrati," je zapisala občanka.
Letno obravnavajo med 330 in 430 primerov poškodovanja tuje stvari
Na območju Mestne občine Maribor so v zadnjih šestih letih zaznali le 11 kršitev 13. člena (t.j. pisanje po objektih) Zakona o varstvu javnega reda in miru, največ od tega (kar 7 kršitev) so ugotovili leta 2021.
Po drugi strani je potrebno omeniti, da mariborski policisti na območju celotne policijske uprave letno obravnavajo med 330 in 430 primerov kaznivih dejanj poškodovanja tuje stvari, približno polovico na širšem območju Maribora. Žal pa v večini primerov storilcev ne izsledijo, saj se v večini primerov vandalizira zvečer/ponoči.