Danes so s simboličnim pritiskom na gumb minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer, župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič, direktor Javnega holdinga Maribor mag. Andrej Rihter in direktor Energetike Maribor Jože Hebar uradno pognali novo pridobitev v energetskem sistemu Energetike Maribor – visokotemperaturno toplotno črpalko Pristan in povezovalni vročevod Lent. Toplotna črpalka pa te dni sicer že obratuje, saj bi bilo po besedah Hebarja ”bogokletno ne izkoriščati vsak trenutek, ko za to obstajajo tehnični in ekonomski pogoji.” Pri tem še doda, da je bil izziv kar velik, saj so toplotno črpalko umestili v že obstoječ objekt, pod kopališče Pristan, v dokaj nefunkcionalen prostor, ki je tako dobil novo namembnost.


Nova visokotemperaturna toplotna črpalka kot vir uporablja toploto reke Drave, pri čemer bo zajeta voda po oddaji toplote vrnjena nazaj v reko. S toplotno črpalko bodo v sistemu zagotavljanja toplote iz omrežja Energetike Maribor pomembno prispevali k deležu obnovljivih virov energije, katerega ocenjujejo na okoli 10 odstotkov na letni ravni.
Novi obnovljivi vir pa se na položnicah še ne bo poznal. ”Ta trenutek se še ne morejo poznati, poleg tega prihajajo zimski meseci, za katere delovanje te toplotne črpalke žal ni predvideno. Nahajamo se v vodovarstvenem področju, znotraj tega področja imamo tehnične omejitve, koliko toplote smemo odvzeti,” pojasni Hebar.

V sklopu prenove območja Lent je bil izgrajen tudi povezovalni vročevod, ki bo primarno služil kot energetska povezava obstoječega omrežja in predvidene širitve na levem bregu Drave.

”Toplotna črpalka je še eden od obnovljivih virov, za katere si seveda želimo, da bi jih bilo čim več. Naš cilj je razogljičenje mestnega daljinskega ogrevanja za sprejemljivo ceno in zadovoljstvo naših uporabnikov ter lastnika. Naj bo ta dva milijona vreden projekt zgolj eden v vrsti mnogih projektov, vključno z izzivom energijske izrabe odpadkov,” je še dodal Hebar.

”Vesel sem in ponosen, da nam je s skupnimi močmi uspelo na tem prebujajočem se delu mesta umestiti tudi nov vir energije,” je povedal župan Mestne občine Maribor in se ob tem zahvalil vsem deležnikom. ”Gremo v smer, da uporabljamo to kar imamo na voljo, to je energija vode. Na nivoju mesta imamo velik izziv kako v bodoče, ko plina več ne bo ali pa bo drag ali bo politika Evrope, da ga ne bomo več uporabljali, zagotavljati toploto v vročevodu, ki zagotavlja toploto 13 tisoč gospodinjstvom, kar je skoraj polovica prebivalstva. Prizadevamo si, da bi bili tudi tu samozadostni in neodvisni, kot je to mesto vedno bilo,” še doda.

Zagotovljena sredstva za izgradnjo kotla na lesno biomaso

Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer pa je z zbranimi delil novico, da je bila Energetika Maribor uspešna na razpisu za prestrukturiranje sistemov daljinskega ogrevanja v državi in si tako zagotovila 1,3 milijona evrov za izgradnjo kotla na lesno biomaso na lokaciji podjetja. ”Prepričan sem, da smo skupaj sposobni doseči velike spremembe. Nadaljevati moramo z iskanje in implementacijo inovativnih rešitev, ki bodo seveda prispevale k večji energetski učinkovitosti in zmanjšanju ogljičnega odtisa,” še doda.

”Z velikim veseljem smo danes slišali, da smo bili uspešni na razpisu, kamor smo se prijavljali z našim kotlom na lesno biomaso. S tem bomo na letni ravni na 10 odstotkih diverzikacije, projekt pa računamo, da bo zaključen v roku dveh let,” pove Hebar in doda, da za končno oceno vrednost projekta še prehitro.