“Ko bi jaz vedela! Doživljanje ljudskega izročila nekoč in danes” je naslov mednarodnega Unesco projekta Srednje ekonomske šole in gimnazije Maribor, pri katerem so se srednješolci, profesorji in ostali sodelujoči učili drug od drugega, se dopolnjevali v kreativnosti, raznolikosti in v bližini. Svoja pripravljalna dela na različnih šolah in ustanovah so 25. aprila zlili v eno na nepozabnem srečanju v prostorih šole. “Hvaležni smo vsem navzočim gostom – Osnovnim šolam Selnica ob Dravi, Pesnica, Sveta Ana, Sveta Trojica, Franceta Prešerna, Lovrenc na Pohorju, Bratov Polančič, Kulturnemu društvu Benedikt – pevski sekciji Žitni klas, Društvu kmečkih deklet in žena Cerkvenjak, prijateljem iz Doma Danice Vogrinec, Marinki Vičič, medičarju Gregorju Celecu, profesoricam in dijakom Srednje ekonomske šole in gimnazije Maribor in veseli druščini deklet iz Städtische Realschule für Mädchen Rosenheim,” je zapisala koordinatorica Unesca in organizatorica projekta na šoli mag. Nataša Bauman.
Nepozabne vtise so ustvarjali na skupnem druženju skozi kulturni program in z ustvarjalnim duhom v delavnicah. Sijajni mentorji so omogočili, da je delo potekalo v kuharski, lectarski, literarni, plesni, pevski, modni in likovni delavnici. Osnovni cilj projekta je mladim skozi medgeneracijsko sodelovanje približati ljudsko izročilo, privzgajati odnos do te slovenske dediščine ter vzpodbujati k spoštovanju in ohranjanju le-te.
Članice Društva kmečkih žena in deklet Cerkvenjak so pekle ocvrto kvašeno pecivo in prikazale ročne spretnosti
Članice Društva kmečkih žena in deklet Cerkvenjak so v okviru omenjenega medgeneracijskega druženja (ponovno) pripravile slastno kuharsko delavnico. Niso pa samo prikazovale peke in kuhanja, temveč tudi druge ročne spretnosti. “Prikazale smo peko ocvrtega kvašenega peciva, mladi in tudi starejši so se lahko preizkusili tudi v osnovah našivavanja in kvačkanja. Sodelovalo je šest naših članic, vabilu pa smo se, tako kot v lanske letu, z veselje odzvale,” nam je povedala predsednica društva Alenka Novak.
Omenjeno društvo so v Cerkvenjaku ustanovili leta 1978, združuje pa okoli 50 članic. Sodelujejo na vseh dogodkih in prireditvah v domači občini in širše. Meseca junija (11. junij, pred gasilskim domom) ob cerkvenjaškem občinskem prazniku pripravljajo prireditev Vesela kuharija (druženje ob kuhanju enolončnice), na katerem bodo sodelovala vsa domača in tudi povabljena društva od drugod.
Mag. Andreja Zver Dobaj: Lepo je bilo opazovati, kako so se zbrale različne generacije pod našo streho
Mag. Andreja Zver Dobaj, ravnateljica Srednje ekonomske šole in gimnazije Maribor, pravi, da na šoli že od samega začetka delovanja Unesco šol sodelujejo pri širjenju Unescovih načel in ciljev, predvsem s spodbujanjem štirih stebrov vseživljenjskega učenja po Delorsu: učiti se, da bi vedeli; učiti se, da bi znali delati; učiti se, da bi znali živeti skupaj in učiti se biti. “Ohranjanje kulturne dediščine skozi medgeneracijsko in medkulturno sodelovanje je bila rdeča nit letošnjega projekta na šoli. Lepo je bilo opazovati, kako so se zbrale različne generacije pod našo streho: radovedne otroške oči, veselo otroško čebljanje, vedoželjne mladostniške roke in hvaležni in veseli starostniki. Skupaj so peli, plesali, pekli, pesnili, ustvarjali, pletli, in še in še. Vsi skupaj in vsak posebej so polepšali dan vsem prisotnim, se nekaj novega naučili, spoznali nove ljudi, spodbudili svojo kreativnost in preživeli lepo popoldne v dobri družbi. Bomo ponovili.”