Redni sprehajalci Stražuna so v preteklem tednu sprehode po gozdu opravljali nekoliko drugače – s plezanjem čez podrta drevesa, ki so obležala na številnih sprehajalnih poteh.

Ta so bila tako po besedah MO Maribor ter Mestne četrti Pobrežje podrta med vetrolomi, glede na oznake na drevesih pa je razvidno tudi, da je v teku posek poškodovanih dreves.

Kot so opazili obiskovalci gozda, se je med sečnjo kar nekaj okoliških dreves poškodovalo ter deloma podrlo, kar še dodatno otežuje sprehod po gozdu.

stražun

Neurje pustilo posledice v Stražunu

»Po vetrolomu in obilnem deževju z močnim vetrom se je poškodovalo veliko dreves,« nam pojasnjujejo na MO Maribor ter dodajo, da je potrebno z gozdovi gospodariti tako, da se upošteva vse vloge gozda. Zato se včasih v gozdu načrtno pušča lesno biomaso, ki je, kot pojasnijo: » … pomembna za biotsko raznovrstnost – ptice, žuželke, netopirje, glive, mikroorganizm – ki pa ne smejo ogrožati obiskovalcev gozda.« Dodajo še, da si je škodo v gozdovih ogledala tudi ministrica v odhodu Irena Šinko.

stražun

Da so se letošnje vremenske razmere Stražuna močno dotaknile, pišejo tudi administratorji portala Stražun.Wordpress, ki so v septembru zaznali, da je bilo v letošnjih neurjih podrtih veliko dreves, ponekod celo v nizu, še več pa jih je bilo poškodovanih.

»Pri tem je mogoče opaziti, da orkanski veter velike bukve pogosto kar izruva, tako da prevrne celotno drevo skupaj s koreninami, medtem ko za razliko rdeče bore in smreke navadno prelomi kot zobotrebec nekje na višini enega ali dveh metrov od tal,« še zapišejo.

Posekana drevesa mora lastnik odstraniti

Čigava naloga pa sploh je skrb za drevesa, njihov posek ter odstranjevanje? »Vsak lastnik gozda, se obrne na Zavod za gozdove, kjer se poveže z revirnim gozdarjem. Revirni gozdar se skupaj z lastnikom gozda odpravi na teren in označi drevesa, ki so primerna za posek,« pojasnijo na MO Maribor in nadaljujejo:

»Tudi poškodovana in padla drevesa. Lastnik prejme odločbo o odobritvi poseka izbranih dreves. Nato se opravijo dela v gozdu skladno z odločbo. Sečnjo in spravilo lesa se uredi tako, da se gozd čim manj poškoduje, še posebej gozdna tla, gozdno mladje, preostalo drevje v gozdu, gozdne poti in prometnice.«

stražun

Problematika upravljanja Stražuna je sicer precej kompleksna tema, saj ta mariborski gozd zaznamuje razdrobljeno lastništvo. Precej aktivno vlogo tako pri njegovem ohranjanju igra prav MO Maribor, kjer pojasnijo, da so v preteklih letih na območju Stražuna na parcelah MOM zasadili mejico in uredili območja, kjer so predhodno odstranili zelen obrez.

Ob tem aktivnost MO Maribor v Stražunu ureja tudi Odlok o gozdovih, občina pa ob tem redno odstranjuje zeleni odrez, invazivke ter pripravlja razne čistilne akcije ter akcije ozaveščanja.