V uredništvu medija Maribor24 smo prejeli pritožbo starša 4.b razreda na OŠ Janka Padežnika na Studencih, ki je nezadovoljen nad izbiro učilnice, katero obiskuje tudi njegov otrok. 22 otrok so premestili v kletne prostore šole, kjer bi naj primanjkovalo naravne svetlobe, moti jih tudi pomanjkanje šolskega pohištva in vlaga, ki so jo sicer sanirali že leta 2014. Ravnateljici so nekateri starši predlagali, naj otroke 4.b razreda premestijo v nove prostore zbornice v 1. nadstropju.
Soočajo se s hudo prostorsko stisko, naslednje leto bodo omejili vpis
Ravnateljica mag. Sonja Filipič je za Maribor24 razložila, da se šola sooča s hudo prostorsko stiko. Šolo trenutno obiskuje 433 otrok, a učilnic ni dovolj. Zadeva je pravzaprav tako resna, da bodo prihodnje leto kot edina šola v Mariboru omejili vpis na le dva oddelka za posamezen razred. “Zadnja leta se k nam vpiše vse več otrok, a zanje nimamo več prostora,” opozarja ravnateljica. Ob stari stavbi se gradi povsem nov prizidek, v katerem bodo takoj za vhodom nameščene garderobne omare, kjer se bodo otroci lahko sezuli in preoblekli. V prizidku bodo tudi multimedijska učilnica, knjižnica, avla in prostor za otroke s posebnimi potrebami. Prav v kletnih prostorih trenutne učilnice je bila 30 let knjižnica.
Otroke bi radi premestili v zbornico. Ravnateljica odgovarja: “To preprosto ni mogoče”
Ravnateljica pojasnjuje, da otrok ne morejo premestiti v zbornico, saj ima šola 55 članov strokovnega osebja, ki jim je zbornica dnevna pisarna. “En stol za mizo – to je dnevna pisarna našega osebja,” je dejala za Maribor24. Učilnica, kjer se sedaj nahaja 4.b razred, pa je velika zgolj 60,6 kvadratov, kamor bi le stežka spravili toliko odraslih oseb. Starše moti tudi pomanjkanje pohištva v učilnici, a ravnateljica miri, da so omare že naročili in jih prejmejo oktobra. Problem je predstavlja tudi dejstvo, da v učilnici ni umivalnika, zato si otroci ne morejo natočiti vode. Kot odgovarja Filipič, se bo v prihodnje uredil tudi vodovod, da bodo v učilnici dobili svoj umivalnik. “V kletnih prostorih, le nekaj metrov od učilnice, imamo jedilnico, kjer si lahko otroci kadarkoli natočijo vodo,” odgovarja. Spodaj sta tudi dva umivalnika.
“Otrokom je ta učilnica zelo všeč,” pojasnjuje. “Sami povedo, da jim tule zelo ustreza, a nekateri starši tega ne slišijo. Na pouk tujega jezika bi lahko šlo v 2. nadstropje, a oni so želeli ostati, kjer so,” pojasnjuje ravnateljica.
Prostor kmalu pod drobnogled inšpekcije
Starši so šli tako daleč, da so v šolo napotili tudi inšpekcijo, ki bo v kratkem pregledala razred v kletnem prostoru. Tudi sama je zaradi pritožb dala oceniti številne faktorje. Poklicati je dala strokovnjaka, ki je v treh različnih obdobjih zmeril stopnjo osvetlitve v razredu: minimalni normativ je 500 luksov, razred pa jih je v oblačnem vremenu jutranjih ur dosegel 530. “Zavedam se, da je svetloba najšibkejši člen tega razreda, a slednje bomo sedaj uredili. Naročiti smo dali posebna svetila, ki bodo na las podobna dnevni svetlobi, tako da bo kmalu v učilnici precej svetleje.” Opravili so celo meritve prezračevanja.
Starše skrbi, da so otroci v takšni učilnici 8 ur dnevno
Nekateri starši ravnateljici očitajo, da so otroci v tem kletnem razredu 8 ur, a ona takšne dezinformacije odločno zanika, saj so v učilnici dnevno maksimalno 4 šolske ure (45 minut) na dan, saj v njej poteka le pouk za nekatere obvezne predmete, popoldansko varstvo, angleški jezik in drugi izbirni predmeti pa potekajo v drugih učilnicah.