V okviru projekta Krepitev paliativnih mobilnih timov je danes ključe novega električnega avtomobila prejela mariborska ekipa za paliativno oskrbo, ki bo odslej kot prva v Sloveniji vozila električni avtomobil.

V naslednjih tednih bodo mobilni timi po Sloveniji prejeli še sedem takšnih avtomobilov, s čimer bo okrepljeno pomembno delo tega področja slovenskega zdravstva.

Ključe novega električnega avtomobila je danes predstojnici oddelka za onkologijo, dr. Maji Ravnik, predal državni sekretar na ministrstvu za zdravje, Marjan Pintar, pomen dogodka pa so še dodatno poudarili v.d. generalnega direktorja UKC Maribor Vojko Flis, vodja enote za paliativno oskrbo Vesna Ribarič Zupanc ter državna koordinatorka razvoja paliativne oskrbe Mateja Lopuh.

Paliativna oskrba je nepogrešljiv del našega zdravstva

Mobilni timi Enote paliativne oskrbe mariborskega Oddelka za onkologijo, ki jih trenutno sestavljata dve zdravnici ter številni zunanji sodelavci, ki se jim je nedavno pridružila tudi socialna delavka, tedensko obiščejo med 25 in 30 bolnikov, kar znese med 100 in 120 obiskov na mesec.

Kot pove dr. Vesna Ribarič Zupanc, vodja Enote za paliativno oskrbo, mariborski mobilni timi obravnavajo približno 100 do 150 bolnikov na mesec, zaradi mobilne oskrbe pa se lahko približno 30 bolnikov poslovi v domačem okolju – približno toliko jih je pred tem mesečno umrlo na posebnem delu Oddelka za onkologijo.

Enota za paliativno oskrbo mariborskega Oddelka za onkologijo

»Z novo pridobljenim električnim vozilom (Citroën eC4) bomo najtežjim bolnikom na tak način še dodatno zmanjšali obremenjevanje z dodatnimi in marsikdaj nepotrebnimi prevozi v bolnišnico,« so ob današnji predaji hvaležnosti izrazili v enoti za paliativno oskrbo:

»Tako lahko lajšamo težave, s katerimi se težko bolni soočajo ob iztekanju življenja v okolju, kjer prebivajo, na njihovem domu in pomagamo ohranjati človeško dostojanstvo naših bolnikov do zadnjega dne življenja, svojcem pa stojimo ob strani tudi po izgubi bližnjih.«

Paliativo podpira tudi politika

Da je na Slovenskem potrebno storiti korak naprej, je ob predaji ključev povedal tudi državni sekretar Marjan Pintar: »Paliativna oskrba je zelo pomembna tudi zaradi tega, ker pacienti, ki neozdravljivo zbolijo, se znajdejo v situacijo, ko se zavedajo, da se bo njihovo življenje bistveno spremenilo. Da nikoli več ne bo tako, kot je bilo.«

Marjan Pintar, univ. dipl. prav., državni sekretar Ministrstva za zdravje

»V teh trenutkih jih navdaja strah in to, da ti pacienti vedo, in ne samo pacienti, ampak tudi njihovi svojci, družine, ki jih obdajajo, da imajo na razpolago paliativno oskrbo in da ta oskrba ne deluje samo v institucijah, ampak da prihaja tudi na dom, kjer živijo, prinaša veliko olajšanje tem ljudem,« je še dodal državni sekretar ter napovedal, da je današnja predaja električnega avtomobila le začetek nadaljnjih korakov na področju paliativne medicine.