Svoj obrat je danes v paviljonu odprla Kmetijska zadruga Rače, ki svojo uspešno zgodbo že od leta 1921 gradi na vztrajnosti, povezovanju in prizadevanju za skupno dobro kmetijske skupnosti ter zadovoljstvu kupcev. Tako prispeva k razvoju lokalnega gospodarstva, ohranjanju podeželskega območja in zagotavljanju kakovostnih lokalno pridelanih kmetijskih izdelkov. V njihovem vsakodnevnem delovanju se prepletajo tradicija, inovativnost in skrb za okolje.

Kmetijska zadruga Rače z bogato tradicijo

Kmetijska zadruga Rače s svojim mesno-predelovalnim obratom odkupuje in trži izključno meso živali, vzrejenih v Sloveniji. Gre za lokalne rejce Dravskega polja in framskega Pohorja. Na trg plasirajo vrhunsko meso goveda, prašičev in jagnjet, ki jih tržijo s sloganom "Vse domače – KZ Rače". Pri odbiri živali in nadaljnjih postopkih priprave mesa in izdelkov so osredotočeni na kakovost in poreklo živali, za katere je pogoj, da so vzrejene v Sloveniji. 

"Več let se že ukvarjamo se s klavništvom in predelavo mesa, zato imamo tudi določeno tradicijo. Imamo sodoben obrat, predelavo in prodajo mesnin v Račah, kjer prodajamo izključno sveže meso, slovensko vzrejene živine. Ta model traja že približno 10 let in smo zaradi njega tudi postali prepoznavni," pojasni Ivan Lenart, direktor Kmetijske zadruge Rače.

[[image_2_article_70095]]

Osrednja zadruga je že skoraj preobremenjena

Doda tudi, da so pred leti postavili potujočo prodajalno, zdaj imajo že dve. "Z ozirom na to, da imamo vedno večji obisk in je naša KZ Rače že skoraj preobremenjena, smo se odločili za nadgradnjo. Zelo veseli smo, da je MOM prepoznala, da v koncept tržnice, ki jo že dolga leta tudi sam obiskujem in je kvalitetna, spadamo tudi mi."

V mariborskem paviljonu je prva stacionarna poslovalnica izven Rač. Širitev prodajne mreže zaenkrat ni v načrtu, je pa seveda možno, da jih bo v to prisilil čas in povpraševanje. V sami zadrugi je po informacijah direktorja zaposlenih okrog 60 ljudi, v mesnici pa nekje 40. "Zalaga nas več kmetov iz širše Podravske regije, nekje 15 do 20, sodelujemo pa tudi z drugimi zadrugami, ki imajo seveda svojo mrežo," še izpostavi.

[[image_3_article_70095]]

Prakticirajo "stari način" delovanja

"Vesel sem, da se je prav KZ Rače odločila, da pride v naš mlečno-mesni paviljon. Vemo, da je to eno izmed najbolj uspešnih podjetij, ki dela z lokalnimi proizvajalci in ogromno znanja. Prakticirajo "stari način" delovanja, ki ga sam zelo podpiram," pove Aleksander Saša Arsenovič, župan MOM in pokomentira, da ga izjemno veseli trenutno stanje tržnice. "Ko pogledam situacijo tukaj in se spomnim vseh javnih sanitarij, "smrdečih kleti" in parkiranih avtomobilov, sem vesel, ko vidim danes umetnost brez avtomobilov, vesele ponudnike in vedno več obiskovalcev."

Kot pojasni Ivan Lenart bodo ponujali rdeče meso, drobnico in goveje ter prašičje meso. "Nimamo industrijske proizvodnje in je niti ne želimo imeti. Ne strežemo trgovskih centrov, ampak dosegamo kupce. Zadnja velika investicija je bila leta 2013, da smo si ustvarili prave pogoje. Takrat je bilo sicer zelo zanimivo uvažati meso, ker je bilo bolj poceni, a smo se mi odločili, da tega ne bomo počeli. Z leti pa se nam je to obrestovalo," zaključi.

[[image_1_article_70095]]