Ob 120. obletnici Pokrajinskega muzeja Maribor so v muzeju posvetili posebno pozornost tudi kiparski zbirki, ki je rezultat dolgoletnega zbiranja muzejskih predmetov. Prva dela za današnjo muzejsko zbirko kiparstva so pridobili že predhodniki današnjega muzeja – Lavantinski škofijski muzej, Muzejsko društvo v Mariboru in Zgodovinsko društvo za slovensko Štajersko. Vse tri zbirke so se združile leta 1920, oziroma 1924. Muzej svoj fond dopolnjuje z nakupi in darovi.

Zbirka kiparstva obsega okoli 750 del.

Pozornost so posvetili tudi stalni razstavi kiparstva Pokrajinskega muzeja Maribor. Posebej izpostavljena so bila dela Leonharda Kerna, Jožefa Strauba in Jožefa Holzingerja. Največ razstavljenih predmetov je delo Jožefa Strauba, najpomembnejšega štajerskega kiparja iz sredine 18. stoletja, ki je delal v Mariboru. Njegovo prvo mariborsko delo je kužno znamenje na Glavnem trgu, v muzeju pa so razstavljeni monumentalni kipi z nekdanjega oltarja iz ž.c. sv. Jožefa na Studencih.

Predstavljena so bila najkvalitetnejša kiparska dela v muzejski zbirki Pokrajinskega muzeja Maribor in gre za originale.

Delo restavratorja je odvisno od poškodb

Restavratorka Saša Dolinšek z Restavratorskega centra Zavoda za varstvo kulturne dediščine Republike Slovenije je predstavila restavriranje figure Križanega, delo Jožefa Strauba, iz cerkve sv. Areha na Pohorju in izdelavo kopij istega kipa. Gre za predmet, ki je sodil h kipu sv. Janeza Nepomuka v cerkvi sv. Areha (delo Jožefa Strauba).

“Celoten oltar je trenutno na restavriranju v Restavratorskem centru v Ljubljani in bo po zaključku del vrnjen na izvorno lokacijo. Da bi zaščitili majhno figuro Križanega, ki jo sicer svetnik drži v roki, bo odslej njeno mesto v Pokrajinskem muzeju Maribor, kopijo, ki so jo prav tako izdelali v Restavratorskem centru v Ljubljani, pa bodo namestili na oltar,” so za nas pojasnili v Pokrajinskem muzeju Maribor.

Restavratorski posegi na predmetih so zelo različni, odvisni so od poškodovanosti predmetov.

Muzej je prejel prav posebno donacijo

Župnik Dejan Frangež je muzeju slavnostno predal kip križanega z oltarja sv. Areha na Pohorju. “Donacije gospoda župnika Dejana Frangeža smo zelo veseli, saj gre za kvalitetno delo pomembnega baročnega kiparja Jožefa Strauba. Delo se je na ta način restavriralo, za kar je sredstva pridobil Pokrajinski muzej Maribor, in izdelana je bila kopija, ki bo original nadomestila, tako da njegova podoba na oltarju ne bo okrnjena. V muzeju bo Križani na varnem, zagotovljena mu bo vsa muzejska skrb,” je dejala muzejska svetovalka Valentina Bevc Varl.

Originalna figura Križanega je od začetka marca na ogled v stalni razstavi kiparstva Pokrajinskega muzeja Maribor.