Tudi letos so na Univerzi v Mariboru, natančneje na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, v okviru Študentskega sveta Univerze v Mariboru v sodelovanju z Območnim združenjem rdečega križa Maribor, Centrom za transfuzijsko medicino UKC Maribor in projektom Epruvetka, ki deluje pod okriljem Društva študentov medicine Maribor, izvedli Krvodajalsko akcijo Študentskega sveta Univerze v Mariboru, ki se od leta 2005 izvaja dvakrat letno. Akcija že leta poteka pod sloganom “Daruj več kot le kri. Daruj življenje”.
Dr. Erika Kavaš, specialistka transfuzijske medicine iz Centra za transfuzijsko medicino UKC Maribor, je povedala, da danes pridobivajo nove mlade krvodajalce, ki bodo v naslednjih letih pomagali pri zdravljenju bolnikov s krvjo. “Veseli smo, da vzgajamo bodoče krvodajalce. Pomembno je tudi to, da vzgajamo bodoče generacije v smislu solidarnosti. Prednost terenskih akcij je to, da na ta način pridobivamo nove krvodajalce. Upam, da nas bodo podprli v zdravstvenem sistemu in nas za to tudi ustrezno kadrovali,” je dejala Kavaš in omenila, da so trenutne zaloge zadovoljive. Izziv za zdaj ostaja delovno aktivno prebivalstvo, ideje so, da bi za njih akcije izpeljali tudi čez vikende.
Naslednja akcija za študente bo 21. novembra na Centru za transfuzijsko medicino v UKC Maribor, med 7.30 in 17. uro.
Nomi Hrast, prorektorica za študentska vprašanja Univerze v Mariboru, je spomnila, da že 20 let izvajajo krvodajalsko akcijo za študente, v spomladanskem in jesenskem roku. “Hvaležni smo vsem študentom, ki poleg znanja odnašajo tudi ogromno dobrih vrednot. V zadnjih letih opažamo ponovno povečanje interesa, si pa želimo, da bi akcijo podaljšali še na kakšno drugo fakulteto, ki ima več študentov. Največ študentov se za to odloča ravno na terenskih akcijah. Mnogi se potem tudi vrnejo,” je razložila. V prejšnji akciji je sodelovalo 120 študentov, danes pa je do 12. ure kri darovalo okoli 50 študentov.
Ponosni na mlade
Metod Dolinšek, sekretar območne organizacije Rdečega križa Maribor, je govoril o izzivih, ki so pred njimi. “Že demografska slika nakazuje, da se moramo odgovorno pripravljati. Študentje se odzivajo, Slovenci smo lahko ponosno na svojo mlado generacijo. Šibka plat je delovno aktivno prebivalstvo, zato vodimo intezivne pogovor z različnimi deležniki, dogovarjamo se tudi z visokošolskim sindikatom. Slovenija je zgled za zbiranje krvi na prostovoljni način. To je perspektiva. Terenske akcije so ena od oblik, je pa nujna prilagoditev krvodajalcem, kar pomeni, da bi morali bi na voljo tudi ob sobotah, popoldnevih …,” je med drugim dejal Dolinšek.