Praviloma na pokopališča prihajajo starejše generacije, ki so v tem trenutku najbolj izpostavljene in najbolj ogrožene, zato se priporoča, da se v izogib gneči, obiske grobov opravi po 1. novembru.

Komaj dobila parkirno mesto, ljudje upoštevajo zaščitne ukrepe

Bralka, ki je obiskala grobove pokojnih svojcev in prijateljev na Pobrežju, nam je povedala, da je komaj dobila parkirno mesto: »Kar nekaj minut sem krožila, da sem lahko parkirala. Ko sem vstopila na pokopališče, pa nisem imela občutka, da bi bilo ogromno ljudi. Verjetno so pretekla leta družine skupaj obiskovale grobove, danes pa jih obiskujejo v manjšem številu.«

Dodala je, da je ogromno prodajalcev rož in sveč. Ljudje, ki pa se sprehajajo med stojnicami, naj bi upoštevali zaščitne ukrepe.

»Zagotovo se ne more primerjati z vzdušjem pretekla leta«

Zasedena so tudi vsa parkirna mesta na pokopališču Dobrava, kjer je vzdušje precej podobno tistemu na Pobrežju. »Zagotovo pa se ne more primerjati z vzdušjem pretekla leta, ko so se ljudje gnetli. Kljub vsemu pa jih je precej več kot sem pričakovala. Glede na to, da je konec vikenda in da bo verjetno več obiska čez vikend, lahko rečem, da je povsod precej polno.«

Obisk grobov ni več izjema

Pomembna novost tega tedna je, da (od spremembe, ko ni več možno prehajanje občin), obisk grobov ni več izjema. Dovoljenje ima samo tisti, ki je najemnik ali plačnik najema za grob. Torej ena oseba, kadar gre za prehod občine.

V isti občini so obiski pokopališč dovoljeni v skupini do največ šest oseb, ob upoštevanju priporočil NIJZ.  Več se jih lahko zbere le, če gre za ožje družinske člane ali člane skupnega gospodinjstva.

Zadrževanje na  pokopališčih in pred njimi je, upoštevajoč Odlok o omejitvi gibanja, mogoče le od 6. do 21. ure.

Obvezna uporaba maske in razdalje

Na Pogrebnem podjetju Maribor opozarjajo tudi, da je obvezna uporaba zaščitne maske ali druge oblike zaščite ustnega in nosnega predela obraza tudi na pokopališčih kot to velja za vsa gibanja in zadrževanju na odprtih javnih  krajih oziroma prostorih. Upoštevati je potrebno zadostno medosebno razdaljo.