Prenova mariborskega Centra Rotovž, ki velja za enega največjih kulturnih projektov v Sloveniji, je v polnem teku. V sredo, 11. septembra, so novinarji obiskali gradbišče, kjer so se seznanili s trenutnim stanjem projekta, katerega vrednost presega 36 milijonov evrov. Otvoritev Centra Rotovž, prvotno načrtovana za leto 2025, je zdaj prestavljena na pomlad leta 2026.

Otvoritev Centra Rotovž premaknjena na pomlad leta 2026

Prenova mariborskega Centra Rotovž je eden največjih kulturnih projektov v Sloveniji ta trenutek. "Tukaj imamo tri faze: rekonstrukcija starega, novogradnja in podgradja. V letošnjem letu bomo dokončali prostore kjer bo čez leto in pol UGM, do konca drugega leta knjižjica in konec drugega leta še lekarniška. Trenutno pa se začenjajo dela pod Glavnim trgom, navezava na mestni kino in seveda tudi povezava do garažne hiše na Glavnem trgu," pove župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič. 

Pove tudi: "Iščemo način financiranja, mogoče tudi z evropskimi sredstvi, ureditve poročne dvorane, ki je trenutno ni, a jo želimo ponovno narediti vsaj tako dobro kot bo nov Rotovž in hiša kulture." Izpostavi tudi, da prenova prinaša dodatne izzive, kot sta izkoriščanje potenciala razstaviščnih prostorov nad poročno dvorano ter ureditev prostora za dogodke na lokaciji nekdanje orožarnice. "Zavedam se tudi, da bo ključno zagotoviti sredstva tako za program kot za nove zaposlitve že v letu 2025, da se bomo pripravili na otvoritev in vsebine že na prvi dan," doda župan.

Projekt trenutno v vrednosti nad 36 milijonov eurov

Projekt prenove mariborskega Centra Rotovž se približuje polovici izvedenih del. Zgrajen je že objekt bodoče Umetnostne galerije Maribor, kjer trenutno potekajo dela na zadnji tehnični etaži, in objekt nove Mariborske knjižnice. Groba dela na osrednjem trgu Rotovž so že zaključena, pod njim pa je osrednja dvorana, ki povezuje oba objekta."Na ravni trga bo pritlični del obeh objektov povezan s stekleno fasado. Znotraj prostora bodo tri povezovalna jedra s stopnišči in dvigali, kar bo omogočilo prijazno prehajanje znotraj centra za bodoče uporabnike," objasni vodja projekta Nina Težak Žlebnik.

[[image_1_article_69844]]

"Delamo tudi bodoči artkino, kjer ravnokar izvajamo prehod iz osrednjega dela pod območje Rotovža. V prihodnjih mesecih pa bomo začeli izvajati celotno podgradnjo pod objektom Glavni trg, ki trenutno ni podkleten. V tem območji se bo izvedel tudi hodnik z navezavo na bodočo garažno hišo," še doda Težak Žlebnik. Poudarja, da je bil največji izziv projekta doslej bližina sosednjih objektov, ki so vsi kulturno zaščiteni, kar je zahtevalo izjemno natančnost in pazljivost. Prav tako je bil projekt varovanja gradbene jame eden najzahtevnejših v Sloveniji, a so ga uspešno izpeljali.

Izpostavlja tudi: "Celoten segment je bil zelo zahteven, saj je območje podvrženo eni ozki dostopni točki, kar je povzročalo probleme z manipulacijo odlaganja materiala. To se pri nekem lažje dostopnem gradbišču ne dogaja. Hkrati pa tudi to, da je sama gradnja razdeljena, ne samo na novogradnjo, ampak hkrati na rekonstrukcijo starih objektov, kjer se nekatere stvari sproti odkrivajo."