Priljubljeno votlino na trgu pred cerkvijo sv. Petra v Malečniku letos prvič krasijo lesene jaslice v naravni velikosti, ki jih je z motorno žago izdelal domačin Rudi Bombek, in jih podaril malečniški župniji. Preteklo soboto, na uvodnem praznovanju adventa, so jaslice že blagoslovili, takrat so v Malečniku zagorele tudi številne lučke, na Glaserjevi ploščadi pa se je odprl adventni bazar.
Vonj po lesu je bil zmeraj prisoten
Rudi Bombek je po rodu Duplečan, zdaj pa že skoraj 40 let živi v Trčovi, kamor se je priženil. Kot nam je povedal, je bil že od malih nog v stiku z lesom. Njegov stric in sosed sta bila mizarja, drugi sosed gozdar. Pogosto je bil v njihovi družbi. "Vonj po lesu je bil zmeraj prisoten, sam pa sem občutil, da mi v življenju nekaj manjka. Nakar sem po naključju, to je bilo pred 20 leti, naletel na Rudija Novaka, rezbarskega mojstra, s katerim sem navezal stik. Naučil me je osnovnega kiparjenja z motorno žago."
Rudi, ki je sicer zaposlen kot voznik pri Snagi, zase pravi, da je rezbar in kipar samouk.
V objektu ob stanovanjski hiši si je uredil manjšo delavnico, les pa z motorno žago oblikuje na prostem. "Tovrstno oblikovanje je hitrejše in učinkovitejše, zraven pa je še vonj po bencinu, ki mi nariše nasmeh na obraz," nadaljuje sogovornik. Rezbarjenje z motorno žago se je sicer pri nas začelo razvijati leta 2010, ko je Vlado Cencel ustanovil Društvo kiparjev z motorno žago, ki je bilo prvo tovrstno društvo v Sloveniji.
Odkar je kupil profesionalno motorno žago, ta več ne gre iz roke
Osnovno delo na lesu, od 90 do 95 odstotkov, opravi z motorko, detajle na kipih pa z ročnim orodjem: rezkarji, dleti, sekirami, brusnim papirjem ... "Meč motorke je drugačen kot tisti, ki se uporablja pri sečnji v gozdu. Spredaj gre v konico, zaradi česar je manjši povratni udarec, tudi veriga je prilagojena," razloži Rudi. Najprej je sicer izdeloval reliefne lesene podobe z dleti, nato je začel les oblikovati z običajno motorno žago, leta 2012 pa je kupil profesionalno motorko za tovrstno delo. "Od takrat ne gre iz roke. Nabavil pa sem še več drugih."
[[image_1_article_72587]]
[[image_3_article_72587]]
Najtežje je narediti podobo konja
Do zdaj je iz lesa izdelal že več človeških in živalskih figur. Najljubši so mu orli in sove. Izdelal je tudi medveda in druge živali ter pravljične like. Kot pravi, za osnovno oblikovanje figure z motorno žago potrebuje kakšno uro. Na začetku si je podobo lika, ki se ga je lotil, skiciral na kos lesa, zdaj to ni več potrebno. "Hlod imam v glavi že kak dan ali dva, tako da potem, ko pridem do njega, lahko hitro začnem z delom. Ko med žaganjem naletim na kakšno nepravilnost, lahko, če imam podobo v glavi, les obrnem tako, da na koncu ni vidne nobene napake." Najzahtevnejšo izdelavo predstavljajo konji, pri katerih ni veliko manevrskega prostora: "Če ga ne zadenem v detajle, hitro nastane doberman."
[[image_5_article_72587]]
Ideja o jaslicah je zorela dalj časa
Da se je lotil izdelave jasličnih figur, pa je potreboval precej let. Hotel je dozoreti in se izpopolniti v kiparjenju. "Dolgo časa si nisem dovolj zaupal in sem dvomil, da sem kaj takšnega sploh zmožen narediti. Ko pa mi je še žena dejala, naj to naredim, pa sem se tega dejansko lotil." Ideja o jaslicah se je Rudiju porodila letos septembra, nakar se je z župnijskim upraviteljem v Malečniku dr. Sebastijanom Valentanom dogovoril o njihovi lokaciji.
[[image_7_article_72587]]
Izraz na figurah je bil največji izziv
V slabih dveh mesecih je izdelal kipe Marije, Jezusa, Jožefa in angela, poleg tega pa tudi jasli, glavi osla in krave, dve smreki in zvezdo repatico. Delo je opravljal samo v prostem času, po službi in kdaj ob vikendih. V prihodnje bo postavitvi dodal še svete tri kralje, kakšnega pastirčka in ovčko. "Največji izziv mi je bil ustvariti tak izraz na podobah, kot sem si ga zamislil. Pri tem sem si pomagal s figurami, ki sem si jih izposodil od soseda, da pa sem lažje ujel element klečanja, pa je šla žena prvič po 38 letih na kolena," doda v smehu. Največ časa mu je vzela izdelava kravje glave, ki jo je oblikoval iz svežega lipovega lesa. Ostale figure so izdelane iz hrasta, ki ga je najlaže oblikovati, vse so zaščitene z oljem za les. Je pa zelo pomembno, da je les, dokler je vlažen, na prostem, na toplem se namreč v njem pojavijo razpoke.
[[image_4_article_72587]]
Do dela z motorno žago ima Rudi še vedno spoštovanje, vedno uporablja zaščitno opremo. V prihodnje želi izdelati nekaj za domače gasilce, kaj natanko, pa naj ostane še skrivnost.
Rudi je v izdelavo jaslic vložil okoli 150 ur prostovoljnega dela. Ob tem pa se spomni na zanimivo prigodo, ki se mu je zgodila ob delu: "Najprej sem začel z oblikovanjem Marije. Ko sem z motorko že izrezljal njen obris, sem si mislil, da se mi zdaj, ker delam svete podobe, ne more zgoditi nič. Pa mi je kmalu zatem padlo na tla orodje in se uničilo, hitro zatem pa še telefon, ki je prav tako počil. Nakar je Marija slišala tisto, česar ne bi smela, od takrat naprej pa je šlo vse tako, kot mora iti."
[[image_2_article_72587]]