V prostorih Univerze v Mariboru danes poteka strateška energetska konferenca o sinergijskih potencialih na izobraževalnem in raziskovalnem področju z upoštevanjem imperativa interdisciplinarnosti. Konferenco organizira Pravna fakulteta Univerze v Mariboru v sodelovanju s sodnikom Splošnega sodišča pri EU Damjanom Kukovcem. Trije sogovorniki prihajajo iz tujine in predstavljajo prakse v svojih državah, v dvorani pa je zbrana celotna energetska in pravna stroka, prav tako predstavniki gospodarstva in ministrstev. 

Strokovnjaki o tem, kako naj bo naravnana energetika, na kak način naj bosta naslovljena trajnostni izziv in izziv zelenega prehoda

Dr. Miralem Hadžiselimović, prorektor za infrastrukturo Univerze v Mariboru, je povedal, da danes različni strokovnjaki govorijo o tem, kako naj bo naravnana energetika, na kak način naj bo naslovljen trajnostni izziv in izziv zelenega prehoda. "Naš namen je bil, da se povežejo različne stroke in da na ta način dobimo odgovore na ključna vprašanja." Pojasnjuje, da imamo na eni strani tehnično plat energetike (strojni, inženirski ... del energetike), ki ga je potrebno umeščati v prostor in iskati rešitve. In na tem področju ima Slovenija dovolj strokovnega kadra in znanja. 

[[image_2_article_71798]]

Uvodni nagovor na konferenci je imel minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer, ki je izpostavil potenciale Slovenije na področju energetskega prehoda. 

Države članice Evropske unije se izredno trudijo, da bi pridobile sedeže prestižnih evropskih agencij. Sloveniji je pripadel sedež Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev – ACER, ki se nahaja v Ljubljani. To je edina evropska agencija s sedežem v Sloveniji, zato bi si lahko še bolj prizadevali za uresničevanje sinergij, ki izvirajo iz njene prisotnosti v naši državi. Poleg tega je ACER v okviru četrtega energetskega paketa leta 2019 prevzel nove, še pomembnejše pristojnosti na področju regulacije skupnega trga električne energije in plina.

[[image_1_article_71798]]

Slovenija pa še posebej izstopa zaradi svojih številnih in dejavnih strokovnjakov za energetiko, ki na tem področju uživajo ugled na ravni Evropske unije. Poleg tega se številni slovenski znanstveniki ukvarjajo z energetiko, energetskim pravom, trajnostnim razvojem in ekonomskim razvojem Slovenije. K nam tudi pogosto prihajajo tuji znanstveniki, ki delujejo znotraj agencije ACER. Še posebej veliko znanja premorejo odvetniške pisarne, ki se z energetskim pravom ukvarjajo na nacionalni in mednarodni ravni. Te potenciale je treba povezati in izkoristiti.

[[image_3_article_71798]]

Trenutna geopolitična situacija pa je pomen energetike in lokacije te agencije še povečala. Ta vplivna evropska agencija obeta še veliko pozitivnih multiplikativnih učinkov na širši intelektualni in ekonomski razvoj Slovenije. Vse večji pomen na tem področju pa ima Sodišče Evropske unije v Luksemburgu. Zaradi sodbe Achmea in odstopanja držav članic od Pogodbe o energetski listini se bo sedaj vse več sporov glede naložb v energetsko infrastrukturo in tehnologijo odvijalo pred tem sodiščem. Poleg tega Splošno sodišče Evropske unije odloča o pritožbah zoper odločbe agencije ACER in s tem odločilno sooblikuje evropski energetski okvir. 

[[image_4_article_71798]]