V Regionalni razvojni agenciji (RRA) za Podravje – Maribor se v okviru projekta Urbana zemljina za hrano vključujejo v Evropski teden zmanjševanja odpadkov 2021. Na Trgu svobode v Mariboru tako danes in jutri, 23. in 24. novembra 2021, občane ozaveščajo in spodbujajo k ponovni uporabi ali/in popravilu stvari, ki jih ne uporabljajo več.
V zameno za prinesen izdelek, ki je še uporaben (knjige, igrače, tekstil, obutev, elektronska oprema in podobno), je mogoče dobiti avtohtona slovenska semena. S tem želijo spodbuditi lokalno samooskrbo, kar je eden ključin ciljev projekta Urbana zemljina za hrano.
Kaj bo z zbranimi predmeti?
Vse v akciji zbrane in še uporabne izdelke, ki ne sodijo v skupino odpadne električne in elektronske opreme, bo prevzelo mariborsko Društvo Aktiviraj se!, partner projekta Urbana zemljina za hrano, ki jih bo pripravilo na ponovno uporabo in ponujalo po svojih kanalih.
Oddaja še uporabnih stvari je mogoča ob izpolnjevanju PCT pogoja (preboleli, cepljeni, testirani). Ta velja za vse obiskovalce, starejše od 12 let.
Kam z rabljenimi telefoni?
V sodelovanju s podjetjem ZEOS so predstavili obnovljeno ozaveščevalno vozilo E-transformer 2.0, ki bo po Sloveniji občane ozaveščalo o podaljšanju uporabne dobe aparatov. V E-transformer bodo občani lahko prinesli rabljene telefone, serviserji pa bodo zagotovili manjša popravila, kot sta čiščenje telefonov in nadgradnja programske opreme.
Neposredno na lokaciji je možen tudi odkup starih mobilnih telefonov s strani storitve RISAJKL, ki bo kmalu predstavila še spletno platformo RISAJKL. Na njej bodo zainteresirani lahko odkup telefona opravili kar prek spleta. “Tako lahko našim telefonom, ki prehitro končajo v predalih, podaljšamo uporabno dobo in s tem pripomoremo k čistejšemu okolju,” so povedali v RRA Podravje – Maribor.
Vsak koš za smeti je generator odpadkov
Podžupan Mestne občine Maribor Samo Peter Medved je povedal, da se Maribor s problematiko odpadkov spopada s spremenjeno strategijo: “V zadnjih letih smo ugotovili, da večja količina košev za smeti ne prispeva k zmanjšanju odpadkov; vsak koš za smeti je generator smeti. O odpadku ne razmišljamo, če imamo takoj pri roki koš, kamor ga lahko odvržemo.” Dodal je: “Ljudje se morajo soočiti s tem, da razmislijo, ali je sploh potrebno, da je ta odpadek nastal, kam ga odložiti, kako ga ponovno uporabiti.”
Samo Peter Medved je poudaril, da trendi gredo k ponovni uporabi: “V bodoče bomo vse, kar bomo zavrgli, vse bolj prisiljeni ponovno uporabiti.” Odpadki po njegovih besedah tako ne bodo le odpadki, ampak nova surovina.

Podžupan Mestne občine Maribor Samo Peter Medved
Prihaja nov projekt Food Wave
Direktor RRA Podravje – Maribor Uroš Rozman je dejal: “Zelo sem ponosen, da nam je letos septembra uspelo našo razvojno agencijo razširiti na delovanje krožnega gospodarstva. S pripojitvijo Inštituta Wcycle Maribor smo krožno gospodarstvo razširili ne samo na področje mesta, ampak na področje celotne regije.”
Povedal je še, da so s preoblikovanjem postali ena od največjih agencij v Sloveniji: “Z več kot 50 projekti, ki jih izvajamo, pokrivamo najširiši možni spekter razvoja. Projekt Zemljina za hrano bomo v prihodnje nadgradili s projektom Food Wave, ki v središče postavlja ozaveščanje mladih o trajnostnem načinu pridelave in porabe hrane.”

Direktor RRA Podravje – Maribor Uroš Rozman
Bi bil vaš telefon z manjšim popravilom spet uporaben?
Predstavnik podjetja ZEOS Jan Debenjak je pojasnil, da z E-transformerjem z delovnim imenom Potujoča popravljalnica organizirajo zbiranje in nadaljnjo obdelavo rabljenih električnih aparatov: “Obiskovalce pozivamo, da danes in jutri prinesejo svoje aparate. Ponujamo tudi manjša popravila in odkupe mobilnih telefonov, nadgradnjo programske opreme in podobno.”
Jan Debenjak je povedal, da bodo v mreži zbirnih centrov po Sloveniji postavili 60 kotičkov za zbiranje še uporabne električne in elektronske opreme: “V Mariboru bosta v zbirnih centrih Plinarniška in Lahova.”

Predstavnik podjetja ZEOS Jan Debenjak