Energetsko podnebna agencija za Podravje (ENERGAP) skupaj z Občino Selnica ob Dravi še danes v Mariboru gosti mednarodne partnerje projekta POWER-E-COM. 

Gre za delovno srečanje, ki poteka v Mariboru. Projekt POWER-E-COM, sofinanciran s strani Evropske komisije v okviru programa LIFE, se osredotoča na razvoj in podporo energetskim skupnostim, ki so ključni element prehoda v bolj trajnostno in energetsko neodvisno prihodnost. Projekt si prizadeva spodbujati sodelovanje med lokalnimi oblastmi in občani pri vzpostavljanju projektov energetskih skupnosti v šestih različnih evropskih državah. Z razvojem modelov in orodij za olajšanje ustanavljanja energetskih skupnosti želi projekt spodbuditi občane, da prevzamejo aktivnejšo vlogo pri energetski preobrazbi.

V projektu sodeluje 12 partnerjev iz šestih držav: Avstrije, Nemčije, Španije, Irske, Bolgarije in Slovenije.

Priložnost za izmenjavo izkušenj in dobrih praks

Srečanje, ki bo v prihodnjih dveh dneh potekalo v Mariboru, je priložnost za izmenjavo izkušenj in dobrih praks med partnerji iz različnih evropskih držav. Udeleženci so v okviru srečanja včeraj obiskali tudi hidroelektrarno Fala, najstarejšo hidroelektrarno na reki Dravi, kjer so si ogledali delovanje ene izmed najpomembnejših energetskih točk v regiji. Glavni poudarek srečanja je bil namenjen razpravi o ustanavljanju energetskih skupnosti v Sloveniji ter korakih, potrebnih za njihovo uspešno implementacijo.

[[image_1_article_74034]]

ENERGAP je kot regijska pisarna za svetovanje na področju energetskih skupnosti osrednja točka za občane in podjetja v Podravju, ki iščejo informacije in podporo pri njihovem ustanavljanju. Na voljo so strokovni nasveti, ki jih lahko pridobite preko spletne strani www.energap.si/storitve/energetske-skupnosti. Na strani so dostopne vse potrebne informacije o energetskih skupnostih, njihovih prednostih in postopkih za vzpostavitev.

[[image_2_article_74034]]

V prostorih ENERGAP, na Smetanovi ulici 31 v Mariboru, deluje tudi svetovalna pisarna kontaktne točke Borzen za spodbujanje rabe obnovljivih virov energije. Pisarno so vzpostavili z namenom omogočiti prebivalcem in podjetjem enostaven dostop do informacij o možnostih vključevanja v energetski prehod. Več informacij lahko najdete na spletni strani www.energap.si/objave/otvoritev-svetovalne-pisarne-kontaktne-tocke-borzen, kjer so objavljene številne koristne vsebine in usmeritve.

Projekt POWER-E-COM je odličen primer, kako lahko mednarodno sodelovanje prispeva k rešitvam na področju energije in okolja, sporočajo. ENERGAP si bo tudi v prihodnje prizadevala za krepitev energetske neodvisnosti regije ter ozaveščanje prebivalcev in podjetij o pomenu sodelovanja v energetskih skupnostih.