V Mariboru, natančneje v Košakih v mestni četrti Ivan Cankar, deluje najmlajša cerkev na Slovenskem, ki je posvečena bl. Antonu Martinu Slomšku. Tamkajšnja župnija je bila ustanovljena 15. avgusta leta 1998, temeljni kamen za cerkev je leto kasneje 19. septembra ob svojem drugem pastoralnem obisku v Sloveniji blagoslovil tedanji papež Janez Pavel II.
Nato je trajalo kar deset let, da se je gradnja objekta sploh začela. To je bil čas, ko je v Košakih deloval p. Franci Pivec, vso cerkveno življenje, od svetih maš, sestankov do pevskega zbora, se je dogajalo v majhnem prostoru doma krajanov v Košaškem dolu, kjer so se ljudje počutili zelo domače.
Da je lahko župnik kupil zemljišče, je moral pridobiti status kmeta
Prvi korak za gradnjo nove cerkve je bila izbira zemljišča. V igri so bile tri lokacije, na koncu so izbrali sedanje mesto na hribčku tik ob župnijskem vinogradu. "To zemljišče je bilo kmetijsko, zato je moral župnik pridobiti status kmeta. Kot fizična oseba je nato z denarjem župljanov kupil zemljišče in ga prepisal na župnijo. Sledila je izbira arhitekta nove cerkve. Izbrali so Iva Goropevška, prodornega mariborskega arhitekta, ki je znan po mariborski avtobusni postaji, po cerkvi na Pobrežju in še po čem," nam pove košaški župan Igor Ignacij Novak, ki je sicer tudi župnik v Šentilju in dekan jareninske dekanije.
[[image_2_article_71339]]
Za gradnjo objekta je bilo izbrano podjetje SCT, s katerim so se dogovorili, da bo v zameno za zemljišče, ki je blizu cerkve in v lasti Nadškofije Maribor, gradil cerkev. "V tistih časih gospodarskega vzpona so se gospodje o tem pogovarjali kar ob kozarčku vina, hvala Bogu pa so v pogodbe zapisali, da je garancija za gradnjo to škofijsko zemljišče pod cerkvijo. Gradnja se je nato poleti 2008 vehementno začela, župnik, ki pa je bil precej bolan, pa je jeseni tistega leta umrl. Nasledil ga je prav tako frančiškan Jože Urbanija." Kmalu so frančiškani ugotovili, da poleg mariborske ne bodo mogli voditi še župnije v Košakih in so se umaknili. Takrat je mesto župnika v Košakih prevzel Igor Ignacij Novak, ki to delo opravlja že 16. leto.
[[image_3_article_71339]]
Denar za odkup terjatve so prispevali verniki iz vse Slovenije
V nadaljevanju nam razloži, da si je SCT premislil in je želel plačilo v denarju, ne več v zemljišču. Tega niso mogli zagotoviti, podjetje pa je potem šlo v stečaj. "Stečajni upravitelj je zahteval denar v vrednosti del, ki so bila narejena, šlo je za več kot 600 tisoč evrov. Seveda smo morali isti v sodne postopke. Po desetih letih se je zadeva tako uredila, da je prišlo do dražbe terjatve opravljenih del. To terjatev, šlo je za dobrih 300 tisoč evrov, smo potem zadnji dan decembra leta 2015 odkupili preko Ustanove za Slomškovo cerkev. Pri tem smo pozvali vse župnijske ustanove, škofije in samostane v Sloveniji in z njihovo pomočjo zbrali potreben denar," pojasni Novak. Od leta 2015 je tako cerkev povsem prosta bremen.
[[image_4_article_71339]]
V letu 2016 so v zvonik cerkve namestili zvonove, težke 800, 600 in 400 kilogramov, nato pa so objektu vsako leto dodali nekaj novega. Pri tem je potrebno povedati, da so v letih od 2009 do 2015 župljani veliko del opravili udarniško - predelne stene v župnišču, veliko oltarno steno ...
[[image_8_article_71339]]
Z novim tlakom se je podoba cerkve precej spremenila
Najprej so uredili župnijski dom, v katerem izvajajo pastoralne programe. Šlo je za učilnice, pisarne, prostore Karitasa, knjižnice ... vzporedno pa so vlagali tudi v del objekta, v katerem opravljajo bogoslužja. Zadnja pridobitev, s katero so zaključili pred dnevi, je novi tlak, s katerim je prostor dobil povsem novo podobo. "Investicija v tlak je vredna 80 tisoč evrov. Izvajalo jo je znano mariborsko podjetje Marmor Kosi, kamen, tonalit, pa prihaja s Pohorja, nekaj je celo cezlakita. Polovico potrebnega denarja so prispevali verniki, drugo pa Telekom iz naslova najemnine za oddajnik."
V novem tlaku je precej simbolike. Gre za 72 sivih kvadratov, ki predstavljajo število učencev, ki jih je Jezus poslal pred seboj, da mu pripravijo pot. "Mi smo ti učenci, ki nas Gospod pošilja v svet."
Smeli načrti za prihodnje
Na strehi objekta so uspeli urediti sončno elektrarno, s katero bo objekt postal skoraj samooskrben, cerkev je letos dobila tudi troje novih vhodnih vrat iz lipovega lesa. V kratkoročnem načrtu imajo dokončanje galerije na obeh straneh glavne ladje, ki bo vodila s kora na streho nad župniščem. Ograje na galeriji bo izdelal umetnostni kovač Miha Krištof. Dolgoročno pa načrtujejo nabavo krstnega kamna in tabernaklja, ki ga bodo nadomestili s sedanjim začasnim iz lesa. Njegov avtor bo Marjan Drev, kipar, ki je izdelal tudi oltar in ambon. V načrtu je še izdelava fresk oziroma mozaika v oltarnem prostoru in nakup orgel.
[[image_7_article_71339]]
Moderno notranjost izkoristijo tudi za koncertno prizorišče
Košaška cerkev se ponaša z moderno urejeno notranjostjo, ki so jo verniki po besedah tamkajšnjega župnika sprejeli z navdušenjem. Veliko stekla zagotavlja svetlobo, tudi kupola je nekaj edinstvenega, kar ne najdemo nikjer v Sloveniji. Namesto običajnih klopi verniki sedijo na stolih, kar je zelo praktično, saj lahko prostor z njihovim umikom hitro spremenijo v koncertno dvorano. Teh dogodkov je bilo sicer več v predkoronskem obdobju. "Vesel sem, da smo tudi del projekta Slomškove romarske poti. Tako bomo v novembru pripravili peš romanje iz stolnice preko naše župnijske cerkve, Gorce v Malečniku proti Vurbergu in Ptuju."
[[image_5_article_71339]]
[[image_6_article_71339]]
Glavna sveta maša je ob nedeljah ob 9. uri, med tednom po ob četrtkih, petkih in sobotah ob 19. uri. Število nedeljnikov se giblje do 80, celotna fara pa ima okoli štiri tisoč ljudi.
Lokacija je čudovita tudi za poroke. Igor Ignacij Novak je prepričan, da bo na dolgi rok košaška cerkev, glede na to, da se rob mesta krepi, odigrala v Mariboru še zelo pomembno vlogo.