Slovenski državni holding (SDH) je v skladu z napovedmi po petkovi skupščini danes objavil vabilo za javno zbiranje ponudb za nakup 100-odstotnega lastniškega deleža v Mariborski livarni Maribor (MLM), s čimer želijo družbi zagotoviti finančna sredstva za njen nadaljnji razvoj. Rok za oddajo nezavezujočih ponudb se izteče 5. decembra.

SDH je edini lastnik mariborskega podjetja in hkrati njegov največji upnik, saj so zadnji dan oktobra njegove terjatve do družbe znašale 13,6 milijona evrov, pri čemer so zavarovane s hipoteko na nepremičninah ter zastavo na pretežnem delu opreme, zalogah in terjatvah do kupcev, so zapisali v vabilu k oddaji ponudb.

Potrebna dodatna finančna sredstva za poslovanje in razvoj

Kot so dodali, se livarna nahaja v zahtevnih finančnih razmerah, zaradi česar potrebuje dodatna finančna sredstva za svoje poslovanje in nadaljnji razvoj; bodisi v obliki lastniškega kapitala, dolgoročnega finančnega posojila ali kombinacije obeh. Kot je znano, je nadzorni svet MLM konec oktobra potrdil poročilo o ukrepih finančnega prestrukturiranja družbe.

Državni lastniki kot ključne pogoje za prodajo med drugim navajajo, da mora potencialni kupec ob zaključku transakcije zagotoviti najmanj pet milijonov evrov dodatnih finančnih sredstev, pri čemer mora biti najmanj dva milijona evrov namenjenih dokapitalizaciji, ostalo pa z dolgoročnim finančnim posojilom družbi oziroma mora kupec na drugačen ustrezen način družbi zagotoviti dodatno likvidnost.

Ob upoštevanju omenjenih pogojev je SDH svoj delež pripravljena prodati za en evro. Če bi tako želel kupec, je SDH nato po ocenjeni tržni vrednosti v višini 10,9 milijona evrov pripravljen nepremično premoženje tovarne odkupiti in s kupnino pobotati del terjatev do MLM, lahko pa nepremičnino tudi odda MLM v največ desetletni najem po letni najemnini v višini 1,1 milijona evrov.

SDH ne more povečati svojo finančno izpostavljenost do družbe

SDH je pripravljen tudi reprogramirati vse preostale terjatve do družbe v največ desetletno finančno posojilo z obrestno mero osmih odstotkov in dveletnim moratorijem na odplačilo glavnice ob nespremenjenih pogojih zavarovanja terjatev ali nadomestnim zavarovanjem najmanj enake kakovosti, ki ga zagotovi kupec, z možnostjo predčasnega odplačila terjatev brez stroškov.

Ob tem v SDH poudarjajo, da družbe ne morejo dokapitalizirati, ji dati dodatnih posojil, odpisati terjatve ali kakor koli drugače povečati svojo finančno izpostavljenost do nje oz. poslabšati svojega položaja upnika. Prav tako ji niti država ne more odobriti nikakršnih dodatnih nepovratnih sredstev v kakršni koli obliki, saj bi to pomenilo nedovoljeno državno pomoč, ker je družba zadnjih desetih letih takšno pomoč že prejela.

V izogib nerealnim ponudbam podali podrobne prodajne pogoje

Potencialnim investitorjem bodo za potrebe prodajnega postopka za pripravo nezavezujoče ponudbe na njihovo pisno zahtevo posredovali predstavitveni dokument, na voljo jim bo tudi poročilo o ukrepih finančnega prestrukturiranja. Pri vrednotenju ponudb bodo imele prednost tiste, ki bodo ob izpolnjevanju ostalih pogojev MLM zagotavljale višji znesek dodatnih finančnih sredstev, pri čemer bo v primeru enakega zneska imel prednost ponudnik, ki bo pripravljen zagotoviti več lastniškega kapitala.

Prodajalec v postopku prodaje ne daje nikakršnih jamstev glede poslovanja družbe. Ponudbe, ki ne bodo odprte javno, lahko oddajo domače ali tuje pravne in fizične osebe.

Skupščina MLM je v petek že drugič letos potrdila poenostavljeno zmanjšanje osnovnega kapitala družbe, s čimer bo družba pokrila izgubo tekočega obdobja v višini slabih pet milijonov evrov, s tem pa se je, vsaj za zdaj, izognila insolventnosti.

S podrobneje opredeljenimi prodajnimi pogoji se SDH želi izogniti nerealnim ponudbam za nakup MLM, kakršne je prejemal v zadnjih tednih, še poroča STA.