28. Slovenski dnevi knjige v Mariboru, ki potekajo pod sloganom Drevo, beseda in človek, letos še zdaleč ne bodo samo praznik knjige, ampak tudi opomin na trajnost, skupnost in pomen branja v digitalnem svetu. Festival pod vodstvom Mladinskega kulturnega centra Maribor ostaja zvest svojemu poslanstvu: spodbujati branje, ustvarjanje in razmislek – posebej med mladimi.

»V današnjem digitalnem svetu, kjer smo vsi, ne samo mladi, pogosto preplavljeni s hitrimi in kratkimi informacijami, je branje knjig izjemnega pomena. Branje spodbuja poglobljena razmišljanja, razvija domišljijo ter krepi sposobnost dolgotrajne koncentracije. Skozi raznolike aktivnosti festivala želimo navdušiti mlade za branje, spoznavanje pisanih svetov literature in izražanju v različnih oblikah,« pravi Marja Guček, direktorica MKC Maribor. »Vsaka knjiga je svojevrstna rast, in vsak bralec je kot drevo – z vsakim prebranim delom poglobi svoje korenine in požene nove veje razumevanja.«

Otvoritev z razstavo, glasbo in nagrado

Festival se bo začel 23. maja ob 12. uri v Knjižnem razstavišču Univerzitetne knjižnice Maribor z otvoritvijo razstave Drevo, beseda in človek, razglasitvijo prejemnice nagrade Vasje Cerarja in glasbenim nastopom skupine Pijani čoln. Večer istega dne pa bo v Grajski kavarni prinesel Veliko prozno branje z Anjo Mugerli, Vladom Žabotom, Stanislavo Chrobákovo Repar in Tanjo Petrič. Dogodek bo povezovala Petra Vidali.

[[image_1_article_77152]]

V sklopu festivala potekajo še številni drugi dogodki, ki jih najdete tukaj.

Pesniški turnir

V soboto, 24. maja, se bo pod letnim avditorijem Lutkovnega gledališča Maribor odvil 25. Pesniški turnir – že tradicionalno tekmovanje za naziv vitezinje ali viteza poezije. Dvanajst pesnic in pesnikov se bo predstavilo z neobjavljenimi pesmimi, ob bok pa bo stopil tudi lanski zmagovalec Peter Rezman. Večer bo povezovala Alenka Jovanovski.

Literarni večeri, pravljične pripovedi in LGBTQ+ mikrofon

V tednu, ki sledi, bodo festivalsko dogajanje zaznamovali številni literarni dogodki, od večera LGBTQ+ literature z Jedrt Maležič in mladimi ustvarjalci do pravljičnega večera za odrasle, ki ga bodo soustvarjali lokalni pripovedovalci in glasbenica Mateja Fi. »To ni le program, temveč tkivo skupnosti, ki diha z besedo,« pravi Petra Kolmančič, vodja festivala. »Drevo, beseda in človek so trije prijatelji, ki ustvarjajo prostor za razmislek, za pogovor, za doživljanje umetnosti.«

[[image_3_article_77152]]

Knjige med grajskimi zidovi

Od 28. do 31. maja se bo Grajski trg napolnil z založniki, knjigami in pogovori. Knjižni sejem s spremljevalnim programom bo priložnost za odkrivanje novih naslovov in srečanje z avtorji. Osrednji dogodek bo Literarna postaja z Natašo Kramberger (28. maj), ki jo bo gostila Zora A. Jurič.

[[image_2_article_77152]]

Sloganu festivala se bo poklonil tudi večerni pesniški dogodek Drevo je tišina, beseda je ptica, človek je uho, ki bo v četrtek, 29. maja, ob 19. uri. Z nastopi pesnikov Cvetke Lipuš, Jurija Hudolina, Denisa Škofiča in Miriam Drev bo večer poetično povezan z glasbo Marka Groblerja.

[[image_4_article_77152]]

Festival se bo sklenil z mednarodnim gledališkim gostovanjem Heretherewhere (31. maj), ki ga soustvarjajo umetniki iz ZDA, Italije in Slovenije, med njimi tudi Rok Vilčnik.

Trajnostni koraki festivala

Festival se ponaša s priznanjem Prireditev na poti Zero Waste, ki ga nadgrajuje z novimi ukrepi v sodelovanju z Ekologi brez meja. »V MKC verjamemo, da trajnost ni le ekološki ukrep, ampak vrednota, ki mora prežemati vse ravni kulturnega ustvarjanja,« poudarja Marja Guček.

Festival soustvarja več kot deset partnerskih institucij, med njimi Lutkovno gledališče Maribor, Mariborska knjižnica, Pokrajinski muzej Maribor in Narodni dom Maribor. Podpirata ga Mestna občina Maribor ter Javna agencija za knjigo RS. 28. Slovenski dnevi knjige v Mariboru vabijo vse – tiste, ki berejo pod drevesi, tiste, ki pišejo v beležke, in tiste, ki še iščejo svojo zgodbo.