Fakulteta za strojništvo Univerze v Mariboru razvija discipline s področja tehniških ved, predvsem s področja konstruiranja, oblikovanja in gradnje tehniških sistemov, računalniškega modeliranja v strojništvu, računalniškega modeliranja toplotno-tokovnih prenosnih pojavov, inteligentnih obdelovalnih in nadzornih sistemov, naprednih konceptov menedžmenta proizvodnje, nelinearne mehanike in tehnologije materialov, oblikovanja in tekstilnih materialov ter tehniškega varstva okolja.
Doktorski študijski program 3. stopnje Doktorska šola Fakultete za strojništvo je namenjen izobraževanju mladih raziskovalcev z vrhunskim teoretičnim in metodološkim znanjem reševanja najbolj zahtevnih problemov na širokem področju Strojništva ter specifično z ožjega področja Oblikovanja in tekstilnih materialov ter Tehniškega varstva okolja.
“Študijski program obsega uravnoteženo kombinacijo znanj, ki smo jih v skladu s priporočili evropskega združenja za izobraževanje inženirjev (SEFI) okvirno razdelili na znanstvene temelje, tehnološke temelje, aplikativna in sistemska znanja ter individualna in poslovna znanja,” sporočajo iz fakultete. Študijski program ima tri smeri študija in sicer Strojništvo, Tehniško varstvo okolja in Oblikovanje in tekstilni materiali. Kandidati izberejo želeno smer študija že ob prijavi za vpis, saj se smeri pričnejo izvajati že v 1. letu študija.
Doktorski študijski program 3. stopnje Doktorska šola Fakultete za strojništvo je strukturiran tako, da doktorandi med študijem pridobijo predvsem naslednje pomembne kompetence:
• sposobnost individualnega kreativnega razmišljanja s sintezo vrhunskih temeljnih in strokovnih znanj pri iskanju rešitev kompleksnih problemov na širokem področju Strojništva ter specifično z ožjega področja Oblikovanja in tekstilnih materialov ter Tehniškega varstva okolja,
• poznavanje in uporaba najsodobnejših metod raziskovalnega in inženirskega dela,
• razvoj novih naprednih tehnologij, inovativnih izdelkov in sistemov,
• sposobnost samostojnega ali skupinskega inženirskega in raziskovalnega dela najvišje c zahtevnosti,
• samostojnost, ustvarjalnost, inovativnost in kritičnost,
• sposobnost uporabe najsodobnejše računalniške, informacijske in komunikacijske tehnologije in tehnoloških sistemov na strokovnem področju,
• strokovna odličnost, družbena koristnost, etična odgovornost in zavezanost profesionalni etiki.
Kakšne so možnosti zaposlitve?
Zaposlitvene možnosti doktorandov študijskega programa so številne in izjemno dobre, in sicer v vrhunskih znanstvenoraziskovalnih organizacijah, inštitutih, univerzah, projektivnih in konstrukcijskih birojih za vrhunsko oblikovanje, projektiranje in konstruiranje široke palete novih, tržno atraktivnih izdelkov, postrojev in konstrukcij ob podpori najsodobnejših programskih in računalniških orodij, v centrih za računalniško modeliranje in analiziranje najzahtevnejših fizikalnih zakonitosti izdelkov v postopku snovanja, izdelave in uporabe, v organizacijah, ki se ukvarjajo z načrtovanjem, razvijanjem in nadzorovanjem sodobnih in inovativnih naprav in postrojenj za pridobivanje energije.
Doktorandi se lahko zaposlijo tudi v firmah, kjer raziskujejo, razvijajo in vpeljujejo okolju prijazne vire energije, v podjetjih kjer načrtujejo, izdelujejo ali nadzorujejo zelo zahtevne procesne postroje, v podjetjih kjer načrtujejo, razvijajo, vpeljujejo in nadzorujejo zelo zahtevne proizvodne tehnologije, v podjetjih za snovanje, razvoj, uvajanje in nadzor mehaniziranih, zahtevnih avtomatiziranih in najzahtevnejših robotiziranih proizvodnih postopkov, v oddelkih celostnega upravljanja kakovosti in povsod tam, kjer je delovni postopek kakorkoli povezan s širšim področjem strojništva.
Poleg tega pridobijo še druge kompetence, ki jim omogočajo, da prevzemajo tudi najzahtevnejše vodstvene funkcije na vseh zgoraj naštetih področjih, bodisi kot vodje znanstvenoraziskovalnih skupin oziroma oddelkov v raziskovalnih inštitucijah, inštitutih, univerzah, razvojnih podjetjih ali malih, srednjih in velikih gospodarskih družb. Seveda pa se bodo doktorji strojništva zaposlovali tudi marsikje drugje: kot člani ali vodje strokovnih nadzornih organov, kot vrhunski strokovnjaki za ekspertna mnenja v različnih ustanovah in na številnih mestih v državni upravi, kjer so potrebni strokovnjaki za posamezen resor.