Kakovost zraka v Mestni občini Maribor je v zadnjih letih boljša kot v številnih drugih večjih slovenskih krajih, tudi zaradi ugodnejših vremenskih pogojev. Na Teznem je lahko zrak bolj onesnažen kot v mestu. Rezultati meritev so prijetno presenetili celo kolesarje, so pa pozimi občasno še vedno presežene mejne vrednosti trdih delcev.
Najčistejši zrak v zadnjih 20 letih
"Zrak v Mariboru je bil v letu 2023 najčistejši v zadnjih 20 letih. Kakovost zraka se torej še vedno izboljšuje, imamo pa v zimskem času še vedno epizode prekomerne onesnaženosti, ko imamo preseganja mejne dnevne vrednosti, predvsem za delce," je za STA povedal Uroš Lešnik iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH).
Zaradi velike obremenitve z delci PM10 v preteklosti je mesto v preteklih letih izvajalo posebni vladni odlok s programom ukrepov in spodbud za zmanjšanje onesnaženosti zraka, v katerega je bila vključena tudi sosednja občina Miklavž na Dravskem polju. Odlok je marca 2022 prenehal veljati, meritve pa kažejo izboljšanje kakovosti zraka.
Tudi lani do decembra so tako na dveh državnih merilnih mestih v Mariboru zabeležili manj preseganj dnevne mejne vrednosti PM10 od dovoljenih. Ob Titovi cesti, ki je ena glavnih prometnic v mestu, je bilo 11 preseganj 24-urne mejne vrednosti za varovanje ljudi, ki znaša 50 mikrogramov na kubični meter, kažejo podatki Agencije RS za okolje (Arso). Na Vrbanskem platoju na obrobju mesta se je to zgodilo le štirikrat, medtem ko so zakonsko dovoljena preseganja do 35-krat v koledarskem letu.
Decembra so v Mariboru izmerili preseganje mejne dnevne vrednosti za delce PM10 le na silvestrovo in potem prvi dan novega leta. "Za preseganja je bila, poleg ostalih virov, kriva tudi uporaba pirotehničnih izdelkov," pravijo na mestni občini.
Na Teznem zrak lahko bolj onesnažen kot v centru
Občina izvaja dodatne meritve kakovosti zraka na Teznem, v središču mesta na Krekovi in Tyrševi ulici, v Radvanju, na Pobrežju in na Pohorju, v sosednjih občinah pa potekajo te meritve v Rušah. "Meritve kažejo, da je na Teznem lahko zrak bolj onesnažen kot v centru, vzroki za to pa so najbrž v potovanju zračnih mas in veliki količini kurilnih naprav na les," pravi Lešnik.
Maribor tudi z ugodnimi meteorološkimi razmerami
Poleg ukrepov v preteklih letih, med katerimi so bile subvencije za zamenjavo fasad, oken in kurilnih naprav, ima Maribor tudi ugodne meteorološke razmere. "V zadnjem letu se kaže, da imamo dostikrat jugozahodni veter, ki segreva ozračje in potem manj kurimo doma. Ko kurimo, pa veter odnese delce, tako da imamo dejansko določen vpliv podnebnih sprememb," pojasnjuje Lešnik.
Kot drugod v Sloveniji so glavni vir trdih delcev v zraku male kurilne naprave, predvsem pozimi. "Nismo proti kurjenju lesa, da bi ljudje bili na hladnem, ampak je potrebno les pravilno kuriti, predvsem mora biti pravilno sušen," je povedal strokovnjak.
Najboljša kakovost zraka pred pričetkom jutranje prometne konice
Kar zadeva delce PM10, je kakovost zraka v Mariboru, če ni temperaturnega obrata, najboljša okoli 5. ure zjutraj, pred pričetkom jutranje prometne konice. "Koncentracije v zimskem času čez dan naraščajo, vrh je ponavadi zvečer okoli 20. ure, ko svoj del onesnaženja prispevajo še kurilne naprave. Podoben dnevni hod imajo delci PM2,5," pravijo na občini.
V primeru temperaturnega obrata so koncentracije onesnaževal lahko čez cel dan ali tudi več dni zapored visoke, a predpisane mejne vrednosti za dušikov dioksid in benzen niso presežene. Višje koncentracije ozona so, kot drugod, izmerjene v poletnem času. "Rezultati meritev v Mariboru kažejo, da predpisane vrednosti za varovanje zdravja ljudi za ozon niso presežene," so še navedli na občini.
Meritve kakovosti zraka je oktobra 2023 izvajala tudi Mariborska kolesarska mreža (MKM) in potrdila ugodne trende. "Kratka enotedenska analiza obremenjenosti zraka s PM2,5 v mestu Maribor kaže na relativno dobro kakovost zraka," so ugotovili
Preko meje predvsem v času prometne konice
Povprečne vrednosti delcev PM2,5 so se v njihovih meritvah gibale med 7,6 in 17,6 mikrograma na kubični meter, pri čemer so se koncentracije delcev postopno povečevale od ponedeljka do petka. Najvišje koncentracije so izmerili med jutranjo prometno konico, ko je bila povprečna vrednost 17,5 mikrograma na kubični meter, medtem ko je mejna dnevna priporočena vrednost 15 mikrogramov.
"Ugotovljeno je bilo, da 33 odstotkov vseh izmerjenih vrednosti presega to mejo, pri čemer je bilo 73 odstotkov takšnih vrednosti zabeleženih v času jutranje prometne konice. Povišane koncentracije PM2,5 so večinoma zabeležene na križiščih, kjer se zadržuje več avtomobilov s prižganimi motorji in je promet gostejši," opažajo v MKM.
Tudi občinske meritve kakovosti zraka v Rušah so pokazale boljše rezultate od pričakovanj. Izmerili so nižje vrednosti delcev PM10 kot na primer na merilni postaji v središču Maribora.
STA