Ogrevalna sezona se ponavadi začne med 23. septembrom in 14. oktobrom, letos naj bi se glede na vremenske prognoze predvidoma pričela v sredini oktobra, torej prej kot v lanskem letu, ko se je pričela okrog 4. novembra, so nam pojasnili v Plinarni Maribor. Začetek ogrevalne sezone je običajno takrat, ko je ob 21. uri, 3 dni zaporedoma zunanja temperatura enaka oziroma nižja od 12 stopinj Celzija.
Uradni začetek nove kurilne sezone v MO Maribor najverjetneje 18. oktobra
Sistem daljinskega ogrevanja Mestne občine Maribor je v stalnem celoletnem pogonu in omogoča celodnevno ogrevanje vseh nanj priključenih objektov 365 dni v letu. “Neuradno smo sicer z ogrevanjem posamičnih objektov že vstopili v kurilno sezono in smo polno pripravljeni na vsesplošni vklop. Glede na trenutno vremensko napoved Agencije RS za okolje bo 17. 10. 2023 ob 21. uri zelo verjetno izpolnjen dodatno formalni pogoj za pričetek ogrevalne sezone – tri dni zapored ob 21. uri zunanja temperatura pod 12 °,” so sporočili.
Energetika Maribor iz Skupine JHMB bo naslednji dan po izpolnitvi pogoja za pričetek kurilne sezone tudi večstanovanjskim objektom, iz katerih do takrat ne bodo naročili pričetka ogrevanja na dežurno telefonsko številko podjetja za sporočanje sprememb režimov ogrevanja (02 300 88 00), vključila ogrevanje objekta. V večstanovanjskih objektih, ki tudi po izpolnitvi formalnega pogoja in vključitvi ogrevanja tega še ne bi potrebovali, lahko preko svojih predstavnikov oz. upraviteljev na navedeno telefonsko številko sporočijo prekinitev ogrevanja.
Pri novejših večstanovanjskih objektih (večinoma zgrajenih po letu 2005), kjer imajo etažni lastniki interni sistem ogrevanja s stanovanjskimi toplotnimi podpostajami s pretočno pripravo sanitarne tople vode in je njihov interni sistem v stalnem pogonu, je omenjeno pravilo brezpredmetno. V teh primerih namreč etažni lastniki sami odločajo o režimu ogrevanja etažnih enot preko nastavitev regulacijskih elementov v svojih stanovanjih, neodvisno od ogrevalne sezone.
Vsi ostali poslovni, javni in individualni stanovanjski objekti si lahko vklapljajo oz. izklapljajo svoje sisteme ogrevanja samostojno v skladu s trenutnimi potrebami. Če potrebujejo pomoč ob vklopu, izklopu ali spremembi režima ogrevanja, lahko lastniki ali predstavniki teh objektov to prav tako sporočijo na dežurno telefonsko številko 02 300 88 00.
Do tega trenutka je bilo ogrevanje v Mestni občini Maribor že vklopljeno zgolj na dveh odjemnih mestih, za ponedeljek pa je naročena asistenca pri vklopu ogrevanja še na treh lokacijah. Je pa Energetika Maribor v polni pripravljenosti na morebitna večja naročila ogrevanja. Že ves mesec namreč dela na dežurni službi distribucije v zimskem turnusu (prisotnost od 7. do 22. ure z nočno pripravljenostjo na domu za potrebe nujnih intervencij).
Prav tako bo do izpolnitve formalnega pogoja za začetek kurilne sezone preko klicev na dežurno številko spremljala odzive etažnih lastnikov večstanovanjskih objektov in se v primeru večjega števila zahtev po predčasni vključitvi po posvetovanju z upravitelji in njihovem informiranju lahko odločila tudi za predčasni vklop ogrevanja. Pravilo po sporočanju izklopa ogrevanja pa bo seveda veljalo tudi ob predčasnem vklopu.
Pomembne so priprave pred začetkom ogrevanja
Priporočljivo je, da stanovalci ob koncu vsake ogrevalne sezone naročijo preverbo delovanja svojega ogrevalnega sistema s pregledom trošil in napeljav. “Če tega nismo storili, je čas za pregled tudi sedaj – torej pred pričetkom nove ogrevalne sezone,” dodajajo v Plinarni Maribor.
Priporočljivo je tudi, da odzračijo radiatorje, saj neodzračeni radiatorji namreč povečajo porabo energenta tudi do 15 odstotkov.
Stanovalci lahko z rednimi pregledi in vzdrževanjem ogrevalnih sistemov skozi vse leto bistveno pripomorejo k boljšim izkoristkom toplote oz. ogrevanja. V prostorih, ki jih ne ogrevajo, morajo biti cevi centralnega sistema izolirane. Prav tako v ogrevalnem sistemu oz. instalacijah za ogrevanje ne sme biti zraka, ker poslabša oddajanje toplote.
Koliko bomo odšteli za ogrevanje?
Cena plina je za prihajajočo sezono odvisna predvsem od nivojev cen že realiziranih zakupov energenta ter dogajanj na veleprodajnih plinskih trgih v nadaljevanju leta. Dejstvo je, da so nivoji tržnih cen plina višji kot v letih pred energetsko krizo, zato bo temu sledil tudi nivo maloprodajnih cen.
Kot so nam v nadaljevanju pojasnili v plinarni, je maloprodajna cena zemeljskega plina odvisna od tržnih razmer v času zakupa energenta in je neposredno vezana na borzno ceno teh produktov. Le-ta pa je odvisna od različnih vplivnih dejavnikov: geopolitičnega dogajanja v svetu, proizvodnje obnovljivih virov in proizvodnje električne energije, vremena (zunanjih temperatur), gospodarske aktivnosti, razpoložljivosti dobave utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) in plinovodov ter omejitev na prenosnem omrežju.
Kurilno olje se počasi draži
Kot smo že poročali, je vlada letos pogosto spreminjala dajatve, ki so vplivale na regulirane cene. Kljub temu portal Finance.si že desetič zapored poroča o rasti cen kurilnega olja. Po eni strani je Savdska Arabija napovedala, da bodo zmanjšali črpanje nafte, Rusija pa se je odločila, da ne bo izvažala goriva. “Ob tem pričakujemo, da bi se maloprodajna cena kurilnega olja lahko povzpela za nekaj več kot tri cente. Pri približno 1,25 evra bi tako bila maloprodajna cena najvišja od lanskega decembra,” poroča portal.
Pred enim letom smo za liter kurilnega olja morali odšteti 1,287 evra.