Redna uporaba in zob časa najedata stanje javnega vodovodnega omrežja in infrastrukture, zaradi česar je potrebno redno vlaganje v investicijsko vzdrževanje in izboljšave. Obstoječe omrežje v Mariboru je starejše in je zaradi dotrajanosti potrebno več popravil, obnov in sanacij, zaradi česar Mestna občina Maribor vsako leto sledi predlogom potrebnih investicij glede na zagotavljanje oskrbe prebivalcev s pitno vodo.

Skupna dolžina vodovodnega cevovoda v sistemu Mariborskega vodovoda znaša 1.685 km. Od tega na območju Mestne občine Maribor v dolžini 601,2 km.

Vodovodno omrežje MOM po premeru cevovodov, vir: MOM.

MOM bo tudi letos investirala v obnovo vodovoda

Kot je zapisano v dokumentu “Identifikacije investicijskega projekta – Letni program obnove vodovoda za leto 2023” so na občini prepričani, da bodo z investiranjem dosegli predvidene cilje.

Med cilje pa sodi investiranje v vzdrževanje infrastrukture vodovod, za javno oskrbo s pitno vodo, zagotavljanje oskrbo s pitno vodo v trajnostnem razvoju in izvedba novih investicij za potrebe širitve javne oskrbe s pitno vodo.

MOM bo investirala v naslednje projekte:

  • Obnova vodovodnega omrežja na odsekih, kjer se pojavlja največje število defektov po številu intervencij in sanacijskem programu nujne izgradnje izvajalca Mariborski vodovod d.o.o.
  • Obnova objektov, kjer se zaradi izpadov pojavljajo motenje v oskrbi s pitno vodo in opreme. Sem sodi sanacija objektov, ki so del kritične infrastrukture državnega pomena (Vodnjak IX na Vrbanskem platoju, izvedba sanacije vodnjakov aktivne zaščite na vodnem viru Vrbanski plato, posodobitev računalniške opreme in sistema daljinskega upravljanja na črpališčih).
  • Sanacija vodovodnega cevovoda v skupnih akcija, kjer je s cesto potrebna tudi zamenjava vodovodne infrastrukture, kot je Medvedova ulica.

Sanacija omrežja javne oskrbe s pitno vodo na ostalem območju Kozjak I. in II. faza je predmet ločenega investicijskega projekta in bo stekla prihodnje leto. Enako velja za ureditev javne oskrbe s pitno vodo na neurejenih območjih Rošpoh 51-61 in v naselju pri Habakuku ll. faza – Poštela.

Trenutno se zaključujejo dela na območjih Limbuš, Malečnik-Trčova, Damiševo naselje in Pekre

Vodovodni cevovodi na območju mestne občine Maribor se menjavajo v sklopu skupnih akcij (kanalizacija, preplastitve asfalta, toplovod, plinovod, …) po medsebojno usklajenih planih za posamezno leto, so nam pojasnili v Javnem holdingu Maribor (JHMB).

Trenutno se zaključujejo zamenjave vodovodnih cevovodov na aglomeracijah izgradnje kanalizacije na območjih Limbuš (zaključeno), Malečnik-Trčova, Damiševo naselje in Pekre. Pripravljena so že tudi prioritetna območja za naslednja leta, a je potrebna še uskladitev z ostalimi deležniki in Mestno občino Maribor.

Sredstva bo namenila občina

Ker državna in evropska sredstva niso predvidena, bo breme investicijskega vlaganja nosila občina sama. Vrednost investicije je po investicijskem projektu ocenjena na 148.198 evrov brez DDV v tekočih cenah.

Obnova vodovodnega omrežja na odsekih, kjer se pojavlja največje število defektov, bo občino predvidoma stalo 60.000 evrov, investicijsko vzdrževanje opreme in objektov 20.000 evrov, sanacija vodovodnega cevovoda v skupnih akcijah, kjer je s cesto potrebna tudi zamenjava vodovodne infrastrukture, pa 21.198 evrov. Za dokumentacijo in zemljišča bo občina morala odšteti 47.000 evrov.

Najstarejše cevi so stare kar 122 let

Kot so za nas pojasnili v JHMB, so najstarejše cevi vodovoda v Mariboru stare 122 let. Izdelane so iz litoželeznega materiala. “Takšne cevi so bile nekoč priljubljene zaradi svoje trdnosti in vzdržljivosti,” dodajajo.

Vir: MOM.

Najstarejše cevi pa se nahajajo v glavnem na območju starega mestnega jedra, nekaj se jih nahaja tudi na območju desnega brega reke Drave. V zadnjih sedmih letih je Mariborski vodovod na območju mestne občine Maribor zamenjal okrog 37,3 km dotrajanih vodovodnih cevovodov.