V Mariboru se bo kmalu podražila vodarina. Mariborski svetniki bodo namreč na četrtkovi seji med drugim odločali o predlogu Mariborskega vodovoda za zvišanje cen vodarine za več kot 23 odstotkov. Za štiričlansko družino bi podražitev pomenila, da stane voda skoraj tri evre več na mesec. V 15 okoliških občinah pa predvidevajo predlogi, ki jih morajo potrditi občinski sveti, še višjo podražitev.

Razlog je v podražitvi električne energije

V Mariboru se bo vodarina podražila za več kot 23 odstotkov. Mesečni znesek na položnici za štiričlansko mariborsko družino se bo v povprečju zvišal za 2,91 evrov oziroma 0,73 evrov na osebo/mesec. Cena je skladna s podražitvami električne energije.

Preden uveljavijo novo ceno, mora sicer svoje mnenje o skladnosti oblikovanje cene in ustreznosti elaborata podati strokovna služba občine. Ta določi potrjeno ceno storitve javne službe in morebitno subvencijo. Občina s cenikom določi zaračunano ceno, ki jo mora izvajalec objaviti na svojih spletnih straneh ter na krajevno običajen način.

Mesečni znesek na položnici za štiričlansko mariborsko družino, za 2,91 evrov oziroma 0,73 evrov na osebo/mesec. Cena je skladna s podražitvami električne energije.

V kolikor se vodstvo občine ali občinski svet odloči, da spremembe cene ne bo predlagal oziroma je ne bo potrdil, je potrebno sprejeti subvencijo cene uporabnikom, ki ne opravljajo pridobitne dejavnosti in manjkajoča sredstva zagotoviti v okviru občinskega proračuna. Navedeno vpliva na zmožnost nemotenega izvajanja javne službe s strani izvajalca.

Kako je električna energija povezana z višanjem cene vodarine

Predračunski stroški vodarine za leto 2022 so za 33,4 % višji od lastne cene za leto 2021. Predračunske cene za leto 2022 pa so za 23,80 % višje od trenutno veljavnih cen, ki jih plačujejo uporabniki. Glavni razlog je uvodoma predstavljen dvig cen električne energije, ki se odraža na višjem strošku električne energije, višjih stroških črpanja vode in višjih stroških tranzita. Glede na navedeno mariborski vodovod predlaga spremembo cene vodarine sicer iz trenutno veljavne cene 0,7437 evrov/m3 na 0,9207 evrov/m3.

Pod neposredne stroške vodarine spadajo na primer stroški porabljene električne energije za distribucijo pitne vode, stroški materiala za tekoče vzdrževanje na gospodarski javni službi, stroški storitev pri izvajanju gospodarske javne službe, zdravstveni pregledi vode … Pri črpanju vode nastanejo na črpališčih posredni stroški – električne energije, materialov, storitev, delo na črpališčih … Potem so še tukaj stroški možnih intervencij pri prelomih, vzdrževanje infrastrukturnih objektov, pripravljenost dežurne službe …

V okoliških občinah bodo cene še višje

Mariborski vodovod v celoti ali vsaj delno oskrbuje s pitno vodo porabnike iz Mestne občine Maribor, Občine Ruše, Selnica ob Dravi, Hoče-Slivnica, Miklavž na Dravskem polju, Duplek, Pesnica, Šentilj, Kungota, Lenart, Sveta Ana, Benedikt, Sveta Trojica v Slovenskih goricah in Sveti Jurij v Slovenskih goricah in Cerkvenjak in Gornjo Radgono. V okviru javne službe se na omenjenem ozemlju v sistemu podjetja, oskrbuje približno 166 tisoč porabnikov iz 223 naselij. Povprečna velikost gospodinjstva šteje 2,4 člana s povprečno mesečno porabo 8 m3 na gospodinjstvo.

Napovedane podražitve za večino občin bi naj nastopile že z julijem.

V vseh 15 okoliških občinah predvidevajo predlogi, ki jih morajo potrditi občinski sveti, še višjo podražitev. V Dupleku se na primer voda draži za 36 odstotkov, iz trenutnih 1,07 evra po kubiku na 1,46 evra. V Lenartu se podobno draži za 37,48 odstotkov, zato lahko v ostalih bližnjih občinah pričakujemo podobne podražitve.

S vprašanji o podražitvi vodarine, zakaj se še bolj draži v okoliških občinah in zakaj je le-ta dražja v Mariboru v primerjavi z drugimi slovenskimi mesti, smo se obrnili tudi na direktorja Mariborskega vodovoda, ampak si (še) ni vzel časa za odgovore.