Zavod za prestajanje kazni zapora (ZKPZ) Maribor je namenjen prestajanju zaporne kazni do enega leta in šest mesecev ter prestajanje pripora. Tja so napoteni obsojenci z območja sodnega okrožja Maribor, Ptuj in Celje in osebe obsojene na kazen zapora nad šest mesecev z območja Murska sobota. Prav tako so tam nameščeni mlajši polnoletni obsojenci do 23. leta starosti z območja Maribora, Ptuja in Slovenj Gradca.

V okviru zavoda se izvaja zaprti in polodprti režim prestajanje kazni. Odprti režim se izvaja na dislociranem Odprtem oddelku Rogoza Zavod za prestajanje kazni zapora Maribor je že več let prezaseden, obsojenci in priporniki premeščeni v druge zavode. Preverili smo, kakšna je trenutna zasedenost zaporov v Sloveniji, kakšno je stanje kar se tiče okužb z novim koronavirusom in kako potekajo dnevi v zaporu te dni.

Mariborski zapori že več let prezasedeni

Prostorska zmogljivost ZKPZ Maribor je 140 oseb. Zavod za prestajanje kazni zapora Maribor je trenutno zaseden 103 odstotkov, nameščenih je 144 oseb. Skupaj je v slovenskih zaporih kapacitet za 1330 zapornikov, trenutno je nameščenih 1223, kar pomeni, da je zasedenost 91,95-odstotna.

Ukrepi na področju izvrševanja kazenskih sankcij stremijo k temu, da se s predlaganimi dodatnimi zakonskimi podlagami glede institutov pozivanja obsojencev na prestajanje kazni zapora, premestitve obsojencev, prekinitve prestajanja kazni zapora in predčasnega odpusta direktorjem zavodov za prestajanje kazni zapora omogočajo, da se v času epidemije virusne okužbe SARS-CoV-2 (COVID-19) učinkoviteje spopadajo z izzivi, ki jih ta prinaša, so marca zapisali na Ministrstvu za pravosodje, ko je Vlada RS na dopisni seji 16. marca določila besedilo Predloga Zakona o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19). Zakon je prinesel spremembe glede pozivanja obsojencev na prestajanje kazni zapora,  premestitve obsojencev, prekinitve prestajanja kazni in predčasnega odpusta.

Obsojenci, pri katerih obstaja celo najmanjša ponovitvena nevarnost, ne bodo odpuščeni iz zavoda, niti ne bo njihova kazen prekinjena!

Obsojenci, pri katerih določijo, da obstaja ponovitvena nevarnost, ne bodo odpuščeni iz zavodov, pri teh ni možna niti prekinitev prestajanja kazni. Prekinitev pri tistih, ki so jo dobili odobreno, ni všteta v čas prestajanja kazni. Obsojenci morejo tako kazen prestati, ko se vrnejo v zapor.

Predčasno odpuščenih 5 obsojencev

Na podlagi PKP5 so bili sprejeti tudi ukrepi za sproščanje prezasedenosti zaporov kot so prekinitev zaporne kazni, predčasni odpust s prestajanja kazni zapora, sodišča pa obsojencev začasno ne pozivajo na nastop kazni. »Kazen je torej mogoče prekiniti le pri tistih obsojencih, ki so tekom dosedanjega prestajanja kazni aktivno izpolnjevali obveznosti iz osebnega načrta in v večini že koristijo ugodnosti prostega izhoda, kar pomeni, da se že vračajo v družbo, imajo urejene pogoje za življenje po prestani kazni in ne predstavljajo varnostnega tveganja. Večjemu delu odpuščenih obsojencev je bila kazen prekinjena že ob prvem valu epidemije in do kakršnih koli zlorab ni prišlo,« so pojasnili.

V Zavodu za prestajanje kazni zapora Maribor (ZPKZ Maribor) je bilo po interventnem zakonu, ki velja od 24. oktobra 2020, doslej predčasno odpuščenih 5 obsojencev. Povprašali smo, kakšna je trenutna situacija v mariborskih zaporih in kako se borijo z okužbami z novim koronavirusom.

Okužb pri zaprtih osebah ni bilo

»V ZPKZ Maribor smo se v drugem valu epidemije Koronavirusa SARS-CoV-2 srečali z okužbami pri zaposlenih, kar pripisujemo predvsem splošnemu poslabšanju epidemiološke slike v državi,« nam povedo na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij in dodajo, da pri zaprtih osebah okužb ni bilo.

Bolezen pri zaposlenih je potekala brez zapletov

Zaprte osebe in zaposlene ves čas od pojava COVID-19 še posebej spodbujajo in opozarjajo na preventivne ukrepe in priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje, s katerimi lahko vsak prispeva k ohranjanju zdravja. »Število primerov aktivih okužb se je v zadnjem mesecu zmanjšalo, trenutno sta aktivni 2 okužbi pri zaposlenih,« so nam dejali 11. decembra in poudarili, da je ključno, da imajo od pojava prvih okužb že ozdravljene posameznike. Bolezen je v vseh primerih potekala brez zapletov, zaposleni pa so se že vrnili na delo. »Na podlagi navedenega ocenjujemo, da sta bila pripravljenost in odziv zavoda v trenutnih razmerah epidemije ustrezna in učinkovita,« dodajo.

Bolezen je v vseh primerih potekala brez zapletov, zaposleni pa so se že vrnili na delo. Na podlagi navedenega ocenjujemo, da sta bila pripravljenost in odziv zavoda v trenutnih razmerah epidemije ustrezna in učinkovita.

V okviru prizadevanj za ohranjanje in zaščito zdravja zaprtih oseb in zaposlenih, kot zapišejo, skrbno spremljajo epidemiološke razmere v državi in v posameznih lokalnih skupnostih ter v sodelovanju z zdravstveno stroko izvajajo vse potrebne ukrepe za preprečevanje širjena COVID-19 v vseh zavodih: »V upravi ukrepe sprejemamo v skladu z načelom postopnosti in sorazmernosti, določeni so v Načrtu izvajanja ukrepov v Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij v kriznih razmerah epidemije oziroma pandemije Koronavirusa SARS-CoV-2. Načrt skupaj s prilogami obsega več dokumentov in vključuje tudi mednarodne smernice namenjene zavodom za prestajanje zaporne kazni.«

Izdelujejo voščilnice, pišejo pisma najbližjim, na voljo so jim športne aktivnosti

Vprašali smo jih tudi, kako je videti december v mariborskih zaporih. »Trudimo se, da bi zaprtim osebam v času ukrepov ter omejitev obiskov in zunajzavodskih ugodnosti, ki so povezane z epidemijo, ponudili čim več različnih aktivnosti in možnosti za stik z zunanjim svetom.«

Omejitve, povezane z ukrepi za zajezitev epidemije, vplivajo tudi na življenje zaprtih oseb v zaporih in v prevzgojnem domu. V Upravi Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij se v tem času še posebej trudimo, da bi bivanje zaprtih oseb v zavodu zapolnili z različnimi koristnimi vsebinami in aktivnostmi.

V nekaterih zavodih zaprte osebe voščilnice izdelujejo za svoje najbližje, poteka pa tudi okraševanje prostorov v zavodu. Kot nam pojasnijo, zaprte osebe spodbujajo, da pišejo pisma svojim najbližjim. Veliko se jih poslužuje branja knjig. Zavodske knjižnice skrbijo, da imajo na voljo pestro izbiro knjig. »Poskušamo jim ponuditi različne družabne igre, križanke, sudoku ter pobarvanke za odrasle. V okviru možnosti in ukrepov za preprečevanje širjenja okužb organiziramo šahovske turnirje, zaprtim pa so na voljo tudi zunanje in notranje športne aktivnosti,« zapišejo.

Voščilnice izdelane v Zavodu za prestajanje zaporne kazni Maribor

Vsak lahko pri sebi odkrije za kaj je hvaležen

Na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij zapišejo: »Pripravljen je literarni in likovni natečaj »Moje korona obdobje,« o preživljanju časa v zaporu v obdobju epidemije. Zaprte smo povabili k sodelovanju pri nastajanju video posnetka pod naslovom »Za kaj sem hvaležen«. Gre predvsem za razmislek, ki ga lahko vsak odkrije pri sebi, za kaj je hvaležen v danih razmerah epidemije, tudi ko je v zaporu ali priporu. V zavodu Celje bodo izvedli samostojen natečaj, v katerem želijo zaprte spodbuditi h korektnemu vedenju, kar bodo tudi nagradili.«

V nekaterih zavodih šivajo maske

Povedo tudi, da so v nekaterih zavodih organizirali delavnice šivanja mask iz blaga. Šivali so jih v Zavodu za prestajanje kazni zapora Ig, Dob in v prevzgojnem domu Radeče. Pralne maske so bile razdeljene med zaprte osebe.

Tudi v zavodu za prestajanje kazni zapora Radeče so šivali maske

Spodbujanje k dopisovanju in telefonskim stikom

»Zaprte osebe so za ohranjanje stikov z zunanjim svetom v času omejitev obiskov spodbujene k uporabi različnih drugih možnosti – predvsem k dopisovanju in telefonskim stikom. Za lažjo izvedbo slednjih smo zaprtim zagotovili telefonske vrednostne kartice. Po vnaprej določenih postopkih je v okviru pilotnega projekta v uporabi za zaprte osebe tudi možnost video telefonskih stikov, s katerimi jim olajšamo stike s svojci in prispevamo h krepitvi socialnih vezi,« še zapišejo ob koncu.