V Lušečki vasi pri Poljčanah, v osrčju narave, je mogoče dan preživeti v družbi puhastih in nadvse prikupnih živali. Alpak namreč. Gre za edinstveno izkušnjo ki jo ponuja Alpaka ranč. Ta deluje že drugo leto, kot pove Miha Pirš, lastnik ranča, pa se za nakup prvih živali ni odločil za namene turizma, ampak ljubiteljsko. “Alpake so mi bile od nekdaj všeč, sicer pa smo iskali tudi rešitev, kako bi obdelovali teren, kjer je bila košnja nekoliko otežena,” razloži Pirš. Za nakup živali se je nato odločil po obisku sejma alpak v Gradcu, a si nikakor ni predstavljal, da bo zanimanje za obisk živali tako veliko.

Mladiček Pablo je atrakcija za obiskovalce
Pričakujejo velik naraščaj
Danes tako na Alpaka ranču domuje trinajst alpak, med njimi so trije samci, dva odrasla in najmlajši Pablo, ter deset samic. “Sprva smo kupili pet alpak. Ena izmed njih je že bila breja, na ranču pa sta se doslej skotila dva mladička. Kasneje smo se odločili še za nakup dveh samcev, trenutno pa je brejih pet samic, zato se letos veselimo zares velikega naraščaja,” pove Pirš.
Ograja sicer alpake ločuje, a gre za zelo družabne živali, nakup posamične alpake namreč ni mogoč, ampak mora bodoč lastnik kupiti vsaj dva osebka, saj lahko alpaka zaradi žalosti in osamljenosti celo pogine. So mirne, čredne živali. Samice alpak se do svojih mladičev vedejo zelo zaščitniško. Ob pojavu manjšega vsiljivca se čreda pogosto zapodi proti njemu in ga prežene.
Samca sta na Alpaka ranču od samic in mladička ločena, saj je alpaka v času brejosti zelo občutljiva. V primeru naskoka lahko namreč pride do splava, sicer pa alpake plod nosijo okoli 11 mesecev in pol, kotitev pa lahko nekoliko zamaknejo in se mladiči lahko skotijo tudi po nekaj več kot enem letu.

Samice na ranču
Ločene pa so tudi zaradi rodovnika, saj želijo ohraniti čisto linijo za namene vzreje.

Vir: Alpaka ranč Facebook
Prve samičke so na ranč prispele iz Nemčije, samca sta slovenskega rodu, samičke, ki so jih kupili nazadnje, vključno z mladičkom Pablom, pa so iz Čila v Slovenijo prispele z letalom. Ranč sicer deluje dve leti, četrto leto na posestvu domujejo alpake, najstarejša med njimi pa je stara 15 let. Alpake sicer živijo tudi nad 20 let.

Samca na ranču
Lama ali alpaka?
Alpaka ranč je eden izmed redkih tovrstnih rančev v Sloveniji, ki se ukvarjajo z vzrejo alpak, sicer pa je v zooloških vrtovih mogoče v večji meri opazovati lame. A živali se med seboj precej razlikujeta. Alpaka je namreč udomačena vrsta južnoameriške kamele. Podobna je majhni lami, saj je ta od nje veliko večja in precej težja. Razlikujeta pa se tudi po obliki in velikosti ušes, alpakina ušesa so namreč nekoliko manjša.
Alpake živijo v čredah, ki se skozi vso leto pasejo v andskem visokogorju na nadmorskih višinah med 3500 in 5000 metrov nadmorske višine na območjih Čila, Bolivije, Ekvadorja in Peruja. Domačini alpake pogosto okrasijo z raznobarvnimi cofki, saj tako vedo, kdo je njihov lastnik.
Alpake, za razliko od lam, tudi ne pljuvajo kar vse povprek, temveč uporabijo pljuvanje predvsem za urejanje medsebojnih odnosov znotraj črede.

Lame in alpake
Osnovna prehrana alpak, ki domujejo na ranču v Poljčanah je trava, sicer pa se prehranjujejo tudi z jabolki in solato. “Alpake so prežvekovalci, sicer pa pri alpakah velja pravilo manj je več, torej pojedo toliko hrane, kot jim ustreza. Dodajamo jim tudi nekaj suhe krme ter mineralnih priboljškov v obliki briketov, ker zemlja ne nudi toliko mineralnih snovi, kot bi jih potrebovale,” še pove lastnik ranča.
Cenjene zaradi volne
Najbolj očitna razlika med obema vrstama je tudi v barvi, saj so alpake večinoma enobarvne, lame pa večbarvne, obeh vrst pa ni priporočljivo križati med seboj. Alpak za razliko od lam ljudje ne uporabljajo kot tovorne živali. Cenjena je predvsem njihova volna.
Obstaja kar 22 barvnih odtenkov alpak, med belo in črno barvo, najbolj redke so sive alpake. Dlaka alpak zajema celo paleto barvnih odtenkov, kar je predvsem zaželeno z vidika barv za oblačila, ki jih ni treba barvati.
Na ranču, kot pove Pirš, enkrat letno živali ostrižejo, zanimanje za volno pa narašča tudi v Sloveniji. “Letos smo volno uspeli v celoti prodati v Sloveniji. Volno v celoti ročno očistimo in obdelamo, je pa med najbolj cenjenimi na svetu, saj ne pika in je hipoalergena. Najbolj je cenjena volna mladičev, ker je najbolj tanka,” razloži Pirš.
Živali na Alpaka ranču imajo urejena tudi zatočišča, sicer pa dobro prenašajo tudi mraz. Alpake so vajene snega in temperatur vse do 25 stopinj pod ničlo, nekoliko težje pa se spopadajo z vročino. “Poleti, ko se stopinje dvignejo nad tridesetico, jim pripravimo bazen, kjer se lahko hladijo,” razloži lastnik ranča.
V načrtih tudi širitev ponudbe
Ljubke in nadvse zanimive živali zato v Lušečko vas privabijo veliko obiskovalcev od blizu in daleč. Na Alpaka ranču po predhodni rezervaciji zato nudijo dvourne oglede, cena pa znaša 18 evrov po osebi. “Naš dvourni ogled je sestavljen iz treh delov, v prvem delu predstavimo alpake, odgovorimo na vprašanja, obiskovalci jih lahko božajo, hranijo, samčka naredita tudi nekaj korakov na povodcu. V drugem delu obiskovalce seznanimo z izdelavo polstenega mila iz alpakine volne, ki ga lahko odnesejo domov, tretji del pa zajema pogostitev z lokalnimi dobrotami,” pove Pirš.
Cena za dvourni obisk, ki zajema ogled in spoznavanje alpak, izdelavo polstenega mila iz alpakine volne, ter pogostitev z domačimi dobrotami, znaša 18 evrov po osebi. Potrebna je predhodna rezervacija termina, saj je zanimanje zelo veliko.
Skrb za živali in celoten ranč je trenutno v družinski domeni, v prihodnje pa nameravajo ponudbo še dopolniti. “Razmišljamo o kapacitetah za prenočišča, morda bi lahko na ranč umestili tudi glamping,” načrte razkrije lastnik ranča.
Preden se torej odpravite na spoznavanje teh zanimivih živali, je dobro vedeti, da so alpake umirjena in nežna bitja, razumejo pa se tudi z otroki. Alpake ne ugriznejo, saj imajo zobe le na spodnji čeljusti. Všeč jim je, če jih božamo po vratu ali hrbtu, ne marajo pa božanja po glavi in pri zadnjem delu hrbta pri repu, saj v takšnem primeru lahko brcnejo.