Pred kratkim je bil sprejet nov študentski zakon, ki med drugim omogoča koriščenje subvencionirane študentske hrane v podaljšanem času – prej so se lahko koristili med 8. in 21. uro, sedaj velja čas od 7. do 22. ure. Toda praktično noben ponudnik v Mariboru v tem času študentom ne ponuja subvencioniranih obrokov. Na Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) so razočarani, toda prepričani, da se bo za to odločalo vedno več ponudnikov.
Študijski proces se je raztegnil v večerni čas
Na ŠOS nam pojasnijo, da se jim zdi podaljšanje koriščenja subvencionirane študentske prehrane ključno, ker se je v zadnjih letih dinamika študijskega procesa zelo spremenila in imajo študenti občasno precej zahtevne urnike ter ne morejo koristiti študentske prehrane v običajnih urah. “Zato je sledilo podaljšanje časovnega intervala (pred leti iz 20.00 na 21.00 in z letošnjim na 22.00), ki je zdaj omogočeno tako zakonsko kot tehnično“, ob tem razložijo.
Zdi se nam pomembno, saj se je v preteklih letih študijski proces raztegnil v popoldanski oziroma večerni čas. Nekatere fakultete nimajo v neposredni bližini nobenega ponudnika, zato je tudi smiselno, da se je časovni interval podaljšal.
“Predlog podaljšanega časa koriščenja študentske subvencionirane prehrane s strani študentov je bil eden od ključnih predlogov ob pripravi novega zakona, saj se narava študija spreminja. Verjamemo, da nam je s sprejetjem ZUPŠ-1 uspelo to, da bo lahko več študentov koristilo študentsko prehrano v podaljšanjem času,” nam medtem objasnijo na Študentski organizaciji Univerze v Mariboru (ŠOUM). Po njihovih opažanjih je veliko študijskih obveznosti skozi dan marsikateremu študentu onemogočilo, da pravočasno pride do toplega in zdravega obroka.
“Zdi se nam pomembno, saj se je v preteklih letih študijski proces raztegnil v popoldanski oziroma večerni čas. Nekatere fakultete nimajo v neposredni bližini nobenega ponudnika, zato je tudi smiselno, da se je časovni interval podaljšal,” poudarijo na ŠOS. Obe študentski organizaciji sta sicer optimistični, da se bo skozi čas vedno več ponudnikov odločalo za omogočanje koriščenja subvencionirane prehrane v daljšem obdobju skozi dan, tudi od sedme ure zjutraj in do desete ure zvečer.
Nekateri ponudniki dovolijo koriščenje bonov izven predvidenih ur
Na ŠOS situacijo spremljajo, saj mora vsak ponudnik, ki želi spremeniti delovni čas, to sporočiti svojemu matičnemu izvajalcu, ki je v Mariboru ŠOUM. Ob tem dodajo, da predvidevajo, da so ponudniki, ki so omogočali študentsko prehrano do 21. ure, sedaj to podaljšali do 22. ure, ampak matičnemu izvajalcu tega še niso sporočili.
“Če tega ni storil, tega podatka na naši uradni spletni strani, ki je povezana z administracijo, ni. Potrebno se je zavedati, da nekateri ponudniki nudijo študentsko prehrano do 22.00, pa tega niso sporočili. To se je dogajalo že v preteklosti. Skratka, tudi, če je ponudnik uradno prehrano nudil samo do 19.00 in je bil lokal odprt in je na obrok prišel študent, mu je bil ponekod postrežen,” ob tem razlagajo na študentski organizaciji.
Skratka, tudi, če je ponudnik uradno prehrano nudil samo do 19.00 in je bil lokal odprt in je na obrok prišel študent, mu je bil ponekod postrežen.
Podoben odgovor so nam podali na ŠOUM, kjer so dejali, da po njihovih (neuradnih) informacijah že kar nekaj ponudnikov nudi možnost koriščenja študentske prehrane v podaljšanem času, ampak jim tega niso uradno sporočili. “Žal pa nimamo točne evidence,” so ob tem dejali. Ponudniki študentske prehrane so zabeleženi na spletni strani ali aplikaciji Študentska prehrana. Ob podrobnem pregledu okoli 60. restavracij ali okrepčevalnic v Mariboru, ki študentom nudijo subvencionirano prehrano, ugotovimo, da ima podaljšan čas zaenkrat naveden samo en ponudnik.
Ponudnikom se njihove ure zdijo najprimernejše glede na njihov odpiralni čas
Ob tem smo se obrnili na ponudnike, ki imajo naveden čas nudenja študentskih bonov”do 21. ure, da bi preverili, ali jih res nudijo tudi po deveti uri zvečer, ampak še časa niso posodobili. Potrebno je omeniti, da je izmed okoli 60 restavracij samo nekaj takih, ki so v prvi vrsti nudile koriščenje subvencionirane prehrane študentom do devete ure zvečer. Ponudniki nam sicer niso potrdili, da omogočajo koriščenje bonov tudi po deveti uri. Ampak kot so že povedali na ŠOS, to ne pomeni, da bodo vsi zavrnili študente, če jih le-ti obiščejo ali naročijo dostavo v takšnem času.
Nekaj mariborskih restavracij nam je medtem pojasnilo, da časa niso podaljšali, ker se jim njihove ure nudenja subvencionirane prehrane zdijo najprimernejše za koriščenje študentskih bonov glede na njihov odpiralni čas. Večina se jih še sicer odloča, ali bodo v prihodnosti nudenje bonov podaljšali do desete ure zvečer.
Posodabljanje časa, v katerem je mogoče koristiti bone, je pomembno, ker je glavni vir informacij za študente o ponudnikih hrane in kdaj lahko bone koristijo, spletna stran oz. aplikacija Študentska prehrana. Če bo študent videl, da imajo koriščenje omogočeno samo do devete ure zvečer, ne ve, ali čas samo še ni posodobljen, ali pa bona ne bo mogel koristiti.
Večina ponudnikov že prej ni nudila subvencij v celotnem možnem času
Na ŠOS nam ob tem pojasnijo, da obžalujejo, da se ponudniki za to (še) niso odločili, saj se jim zdi pomembno, da lahko študenti tudi v teh urah uveljavljajo subvencionirano prehrano. Toda kot pojasnijo, na tem področju sami ne morejo ničesar urediti oz. se jim to niti ne zdi potrebno, saj razpis za izbiro ponudnikov določa minimalne pogoje nudenja študentske prehrane: ta se mora nuditi vsaj pet dni v tednu vsaj štiri ure na dan. “Z Zakonom za urejanje položaja študentov pa se je določil časovni okvir maksimalnega časovnega intervala koriščenja,” ob tem pojasnijo na študentski organizaciji.
Ponudniki se zavedajo minimalnega časovnega intervala nudenja študentske prehrane. Nekateri ponudniki študentsko prehrano dejansko nudijo cel čas (od 8.00 do 21.00, oziroma s sprejetjem zakona od 7.00 do 22.00), večina pa ne.
Tako na ŠOS kot na ŠOUM pa poudarijo, da že pred sprejemom zakona večina ponudnikov ni nudila študentske prehrane v celotnem času med 8.00 in 21.00. “Nekateri odpirajo lokale ob 9.00 ali celo v času kosila, ob 12.00; nekateri so nudili študentsko prehrano samo do 20.00 ali celo samo do 18.00 oziroma manj,” razlagajo na ŠOUM. “Ponudniki se zavedajo minimalnega časovnega intervala nudenja študentske prehrane. Nekateri ponudniki študentsko prehrano dejansko nudijo cel čas (od 8.00 do 21.00, oziroma s sprejetjem zakona od 7.00 do 22.00), večina pa ne,” medtem povedo na ŠOS.
Prisila bi vodila v nasprotni učinek
ŠOS in ŠOUM se strinjata, da glede na zakon in javni razpis ponudnikov ni mogoče in niti ne bi bilo dobro prisiliti v to, da študentom nudijo subvencionirano prehrano v celotnem možnem času. Mnogi ponudniki namreč nimajo lokalov niti odprtih od sedmih zjutraj ali do desetih zvečer, saj gre v večini za lokale, ki ne nudijo prehrane samo za študente, ampak za vse.
Od epidemije in izobraževanja na daljavo se sicer že pojavlja problematika zmanjšanja restavracij, ki študentom nudijo subvencionirano prehrano. Nekateri so nehali nuditi študentske bone, drugi so v celoti zaprli svojo dejavnost.
“Seveda si želimo, da bi čim več ponudnikov izkoristilo podaljšan časovni interval in s tem študentom ponudili daljše obdobje koriščenja študentske prehrane. Nikakor pa jih v to nočemo oz. niti ne moremo prisiliti, ponudnike namreč zavezuje razpis. Hkrati pa bi se lahko dosegel ravno nasprotni učinek, saj vsi ponudniki ne bi želeli ali zmogli nuditi prehrane do 22.00, kar bi lahko vodilo v odpoved pogodb s strani ponudnikov ali zmanjšanja prijav na javni razpis. To bi seveda pomenilo manjše število ponudnikov, kar pa si nihče ne želi,” razlagajo na ŠOUM.
Odločitev ostaja na ramenih ponudnikov
Sprememba maksimalnega časovnega intervala v okviru sprejetja Zakona o urejanju položaja študentov je nastopila s 5. majem, zato študentski organizaciji menita, da bo trajalo še nekaj časa, da se bodo ponudniki odločili za možnost podaljšanja. K temu botruje več faktorjev – od aktualnega obratovalnega časa, do upoštevanja finančne smiselnosti. “Največja motivacija ponudnikov je seveda možnost povečanja prihodka zaradi daljšega obdobja koriščenja, verjamemo, da bo to v prihodnje tudi razlog, da se bo za daljši čas nudenja študentske prehrane odločilo več ponudnikov,” razložijo na ŠOS.
“Vse ponudnike smo na več nivojih (dopisi, elektronski dopisi, spletna stran,…) o tej možnosti obvestili, na njih pa je, da se odločijo, ali bodo študentsko prehrano nudili dlje časa. To je običajen proces in lahko traja nekaj časa. Morda se bodo za spremembo odločili v prihodnjem študijskem letu, morda z naslednjim koledarskim letom v sklopu novega javnega razpisa,” še dodajo na obeh študentskih organizacijah.