O finančnih težavah občine je bilo v zadnjem obdobju povedanega veliko. Še pred začetkom poletja je bila zaradi pomanjkanja denarja na udaru kultura, šport in sociala v mariborski občini. Seveda pa ne gre pozabiti na posledice, ki jih občinska finančna luknja pušča na projektih v občini in mladih, ki so, kot smo že večkrat poročali, ostali brez dveh javnih razpisov štipendiranja.

Vpogled v finančno delovanje občine sedaj razkriva Poročilo o izvrševanju proračuna Mestne občine Maribor v prvi polovici tega leta, ki ga bodo na prihajajoči seji obravnavali mestni svetniki. Poročilo je pripravljeno v skladu z Zakonom o javnih financah, ki v 63. členu zavezuje župana, da v mesecu avgustu poroča občinskemu svetu o izvrševanju proračuna občine v prvem polletju tekočega leta. Poročilo o izvrševanju proračuna v prvem polletju leta 2023 z oceno realizacije do konca leta 2023 pa je podlaga za pripravo morebitnih dopolnitev in sprememb rebalansa proračuna za leto 2023 ter pripravo proračuna za leto 2024.

V prvem polletju proračun realiziran okoli 39- odstotno

Proračun Mestne občine Maribor za leto 2023 je bil sprejet aprila 2023 na seji Mestnega sveta MOM in je prvotno znašal skupaj 191.803.910 evrov. Prihodki so bili načrtovani v višini 151.367.746 evrov, pri čemer je del financiranja zagotovljen tudi z zadolževanjem pri bankah v višini 24 milijonov evrov, ter ostanek sredstev na računu v višini slabih 16 milijonov in pol evrov. Na drugi strani so odhodki znašali 185.564.304 evrov, s tem da so vključena tudi odplačila dolga v višini 6.239.606 evrov. Ob tem velja omeniti, da je bil sprejet tudi Načrt razvojnega programa za obdobje 2023-2026, pri čemer je za leto 2023 predvidenih 83,1 milijonov evrov.

Zadnji rebalans proračuna, ki je bil sprejet junija na 7. redni seji sveta je prihodke in odhodke ocenil na okoli 194 milijonov in pol evrov, pri čemer so prihodki povečani na dobrih 154 milijonov evrov. Na odhodkovni strani pa so načrtovani odhodki povečani na 188.389.912 evrov, s tem da se je še vedno predvidevalo odplačilo dolga v višini 6.239.606 evrov.

Nekatere spremembe so se zgodile tudi v zvezi z Odlokom MOM za leto 2023. Na izredni seji Mestnega sveta MOM julija 2023 je bil spremenjen 17. člen odloka, ki se nanaša na izdajo poroštva za najem likvidnostnega kredita podjetju Šport Maribor za financiranje obratnih sredstev projekta OFEM.

Kar se tiče realizacije proračuna za prvo polletje 2023, so prejemki in prihodki znašali 60.247.074 evrov, kar predstavlja 39 odstotkov načrtovanih prihodkov in prejemkov. Zadolževanje v tem obdobju ni bilo izvedeno, predvideno 24-milijonsko zadolževanje so izvedli šele v drugem polletju. Na drugi strani so izdatki in odhodki znašali dobrih 75 milijonov in pol evrov, kar predstavlja 38,9 odstotkov načrtovanih izdatkov. Od tega je bilo 50 odstotkov načrtovanih sredstev namenjenih za odplačilo domačega dolga, torej je mestna občina Maribor odplačala dobre 3 milijone dolga. Stanje na računih občine 30. junija pa je kazalo dober milijon evrov.

O finančnem stanju tudi na redni seji Mestnega sveta

Mariborski župan Saša Arsenovič je v odzivu na izjavo sedmih svetniških skupin v mariborskem mestnem svetu ponovil, da ima občina težave predvsem zaradi podfinanciranosti s strani države, kar otežuje tudi izvajanje razvojnih projektov. Ti sicer še vedno tečejo, tudi denar za plače je, predlog rebalansa občinskega proračuna pa je napovedal za oktober.

Svetniške skupine, ki predstavljajo 31 od skupno 45 mestnih svetnikov občine, so namreč v skupni izjavi pred kratkim opozorile na “samovoljno” neizvrševanje sklepov mestnega sveta s strani župana in od njega med drugim zahtevale vpogled v po njihovih ocenah zaskrbljujoče finančno stanje občine. Poročilo o izvrševanju proračuna Mestne občine Maribor za prvo polletje je tako tudi točka na 8. redni seji Mestnega sveta, konec septembra. Arsenovič je v odgovoru še poudaril, da je Mestna občina Maribor ena od 40 občin, ki jim država ne zagotavlja zadostnega financiranja obveznih nalog. V primeru Maribora naj bi letos šlo za primanjkljaj v višini 27 milijonov evrov. V prvi polovici leta so prejeli tudi le okoli 12 odstotkov sofinancerskega denarja iz evropskih skladov. Po informacijah prejšnji teden pa še ne poznajo datuma izplačila skoraj 7 milijonov evrov, med drugim za obnovi Lenta in promenade v mestnem parku in za gradnjo manjkajoče kanalizacije.