Jutri bodo številni prvošolčki prvič prestopili prag mariborskih osnovnih šol. Po prvih zbranih podatkih za šolsko leto 2023/2024 se je v mariborske javne osnovne šole vpisalo okrog 990 otrok. “Število se bo spreminjalo do vključno meseca septembra 2023,” opozarjajo na mariborski občini.

Po izkušnjah iz preteklih let bo verjetno število za približno 3 odstotka višje.

Natančni podatki, koliko prvošolcev imamo v Mariboru, bodo na voljo v sredini septembra 2023. Po podatkih iz preteklih letih je število prvošolcev vsako leto približno enako. V šolskem letu 2022/2023 je bilo v mariborske javne osnovne šole vpisanih 997 prvošolcev, 2021/2022 jih je bilo 926, 2020/2021 998, 2019/2020 pa 985.

Na OŠ Franceta Prešerna najvišji vpis

Najvišji vpis učencev prvošolcev je predviden na OŠ Franceta Prešerna Maribor, ki je tudi največja osnovna šola v Mariboru s skupno zmogljivostjo 31 oddelkov. V šolskem letu 2023/2024 je predvidenih 93 prvošolcev, kar pomeni da bodo oblikovali 4 oddelke.

Najnižji vpis v letošnjem šolskem letu je pričakovan na OŠ Malečnik, kamor bo vpisanih 24 učencev, ki bodo napolnili en oddelek. Sicer je osnovna šola predvidena kot 1-oddelčna šola, s skupno zmogljivostjo 11 oddelkov.

V Mestni občini Maribor ima posamezna javna šola določeno gravitacijsko območje, osnovne šole na določenem območju mesta pa so združene v šolske okoliše. Gravitacijska območja so določena glede na zmogljivost oz. velikost šole in število oddelkov. “Glede na demografske podatke o številu rojstev ocenjujemo, da so trenutno zagotovljene prostorske zmogljivosti v okviru šolskih okolišev,” pojasnjujejo na občini.

Najobsežnejših del je deležna OŠ Tabor I

V času poletnih počitnic in do pričetka šolskega pouka v javnih zavodih na področju izobraževanja intenzivno so potekala v obsegu razpoložljivih finančnih sredstev najnujnejša investicijsko vzdrževalna dela.

Najobsežnejša gradbena, obrtniška in instalacijska dela so potekala na OŠ Tabor I, kjer se izvajajo zaključna dela pri energetski sanaciji fasade in toplotne postaje ter notranje razsvetljave z obnovo stropnih oblog, zaključena pa je prenova notranje kanalizacije potekajoče na delu centralnega hodnika v pritličju in na tem območju še poteka obnova tlakov.

Foto: MOM.

Z obravnavanim projektom je Mestna občina Maribor kandidirala za pridobitev nepovratnih kohezijskih sredstev v višini 49 odstotkov upravičenih stroškov. Predmet sofinanciranja so operacije celovite energetske prenove stavb v lasti in rabi občin.

Projekt sofinancirata Evropska unija ter Republika Slovenija 15 odstotkov, do višine 49 odstotkov upravičenih stroškov projekta ter Mestna občina Maribor.

Sanacije tudi na drugih šolah

Tudi v nekaterih drugih šolah so potekala obnovitvena dela z načrtovano zaključitvijo do pričetka pouka. Tako je v OŠ Prežihovega Voranca in v OŠ Martina Konšaka potekala obnova notranjih hidrantov, v Centru Gustava Šilih manjša prostorska preureditev zaradi pričakovanih treh oddelkov posebnega programa v šolskem letu 2023/24. V OŠ Malečnik so stekla zaključna sanacijska dela vlažnih sten v prostorih prehrane in v OŠ Rada Robiča Limbuš se je izvajala obnova tal v galeriji telovadnice.

Na nekaterih drugih šolah pa so dela bila končana že pred septembrom. Tako se je na OŠ borcev za severno mejo končala sanacija strehe nad knjižnico ter celovita obnova sanitarij, garderob in umivalnic ob telovadnici, na OŠ bratov Polančičev so zaključili z obnovo nadstreškov balkonov in kritine na starejšem šolskem traktu. V OŠ Maksa Durjave pa se je končala sanacija stropne konstrukcije na dostopnem hodniku do telovadnice.