Kot smo že poročali je pred dobrima dvema tednoma javnost razburila informacija, da Mestna občina Maribor zaradi likvidnostih težav v šolskem letu 2023/24 ne bo podeljevala štipendij mladim nadarjenim študentom in dijakom. Mariborska občina nadarjenim dijakom in študentom ter dijakom srednjega poklicnega izobraževanja sicer že več let podeljuje štipendije. Običajno v drugi polovici julija objavi dva javna razpisa, in sicer za štipendijo za nadarjene dijake in študente in za štipendiranje dijakov srednjega poklicnega izobraževanja, v letošnjem letu pa do razpisov ni prišlo. Kot so še sporočili, to odločitev obžalujejo in načrtujejo, da bo naslednje leto objavljen razpis za šolsko leto 2024/2025.

Novica razburila javnost

Za mnenje smo povprašali tudi vas, naše bralce. V anketi smo vas vprašali, ali se vam zdi primerno, da je občina porabila milijone javnih sredstev za OFEM, za štipendije pa nima. Glasovalo je natanko 880 bralk in bralcev, kar 90 odstotkov vseh sodelujočih (790 glasov) je bilo mnenja, da to ni primerno, da je primerno jih je menilo 7 odstotkov (63 glasov), odgovor Ne vem/Vseeno mi je pa so označili 3 odstotki (27 glasov).

Rezultati ankete so jasno pokazali, da je še kako pomembno, da si občina postavi prave prioritete in ne varčuje pri tistih, na katerih svet stoji. Kakšni bodo dolgoročni pozitivni učinki Olimpijskega festivala evropske mladine bomo sicer še videli, prav tako še čakamo na finančno poročilo OFEM-a. Z Javnega holdinga Maribor so sporočili, da bo to izdelano do konca septembra.

Občina nato napovedala drugačen pristop k štipendiranju

Mariborska občina je nato informacije, da štipendij ne bo podeljevala označila za napačne in pojasnila, da želijo prenoviti politiko štipendiranja na način uvedbe kadrovskih štipendij, s katerimi bodo sledili potrebam pomanjkanja kadrov v gospodarstvu, javni upravi in na področju medicine. ”Štipendistom želimo na tak način omogočiti delovne izkušnje in vpetost v delovno okolje še pred prvo zaposlitvijo. Mestna občina tudi sicer aktivno pomaga pri naslavljanju izzivov deficitarnih poklicev, kjer so štipendije le del tega procesa. Z drugimi deležniki sodeluje pri izvedbi Kariernega sejma, omogoča pa tudi izvedbo delovne prakse v okviru javne uprave in javnih podjetij,” so sporočili.

Z novim načinom štipendiranja si Mestna občina prizadeva krog štipendistov razširiti, obenem pa poudarjajo, da se bo znesek, ki je bil do sedaj namenjen štipendiranju tekom prihodnjih proračunskih let zaradi zagotavljanja daljšega obdobja štipendiranja še povečal, vsi ukrepi pa so namenjeni motivaciji dijakov in študentov, da po končanem šolanju nadaljujejo z zaposlitvijo znotraj domačega okolja.

Napovedali so še sestanke z ustreznimi institucijami ter monitoring dejanskega stanja na trgu dela v Mariboru in podravski regiji, v kolikor bo Mestni svet Mestne občine Maribor podprl ustrezne odloke, bi lahko tovrstne finančne spodbude zagotovili v prihodnjem proračunu in izvedli plačila še za šolsko in študijsko leto 2023/2024. Koliko denarja naj bi v prihodnje šlo za štipendiranje nadarjenih in kakšen bo novi sistem štipendiranja, z občine sicer niso pojasnili.

Ne ”ne bodi ga treba” strošek, ampak investicija v prihodnost

Oglasili so se tudi Socialni demokrati Maribor, ki so v svojem sporočilu za javnost pozivali župana Saša Arsenoviča, da prekliče svojo odločitev, da se javni razpis za štipendiranje nadarjenih dijakov in študentov za šolsko leto 2023/2024 ter javni razpis za štipendiranje dijakov srednjega poklicnega izobraževanja za šolsko leto 2023/2024 v letu 2023 ne objavita.

”Neozirajoč se na svojo obljubo pred volitvami in na odločitev mestnega sveta, ki je s sprejemom proračuna MOM za leto 2023 podprl štipendiranje dijakov in študentov, župan s preklicem štipendiranja samovoljno in avtoritativno mladim deli nove zaušnice.”

Kot nam pojasni Damjan Cvetko, predsednik SD Maribor, so bili zaskrbljeni, saj niso prejeli neposrednega odgovora župana in mestne uprave o izvedbi štipendiranja. ”Izvedeli smo, da razmišljajo o novem načinu izvajanja štipendiranja, vendar nismo seznanjeni s podrobnostmi – koliko sredstev bo na voljo in kakšne učinke naj bi to imelo. To nas je pustilo v negotovosti glede prihodnosti naših nadarjenih mladih.” Kot še dodajo, je izvajanje štipendiranja za nadarjene dijake in študente za njih zelo pomembno že na simbolni ravni. ”To je naša naložba v prihodnost, v boljši jutri naše družbe. Verjamemo, da štipendiranje ne prinaša le finančne pomoči, temveč tudi odvzame določeno breme mladim, omogoča kvalitetnejše študiranje in spodbuja njihov razvoj.”

Enakega mišljenja so tudi v Stranki mladih Zeleni Evrope. ”Naj poudarim, da v Stranki mladih Zeleni Evrope na štipendiranje ne gledamo na enak način kot župan Arsenovič, torej kot na “ne bodi ga treba” strošek, ampak kot na investicijo v prihodnost. Podobno obratno, kot župan pa gledamo na dejansko nepotrebne stroške, kot je most ob mostu in ki je Maribor stal toliko, kot bi ga te štipendije naslednjih 20 let. Za nas je zato ta samovoljna odločitev župana nedopustna, saj smo tudi v programu, ki smo ga predstavili volivkam in volivcem pred enim letom poudarili, da želimo vlagati v ljudi in ne v spomenike, kot so nepotrebni mostovi in nesorazmerno visoke investicije v sicer javne trge, ki pa so obkroženi z nepremičninami v županovi lasti,” je jasen Igor Jurišič.

Po mnenju Josipa Rotarja je pomanjkanje sredstev za štipendije ”posledica kombinacije slabih pristopov v načrtovanju, pomanjkanja jasne vizije, neupoštevanja sprejetih strategij ter prevlade zasebnih interesov nad javnim dobrom. V takšnih okoliščinah se žal duhovna revščina županovega kroga izbrancev kaže v obliki odločitev, ki bodo negativno vplivale na prihodnost generacij, ki prihajajo za nami.” Rotar še nadaljuje, da si v Listi kolesarjev in pešcev prizadevajo za uvedbo transparentnega sistema ocenjevanja in nagrajevanja na podlagi dosežkov in potreb. ”To bi omogočilo bolj pravično razdelitev sredstev in zagotovilo, da bodo štipendije dostopne tistim, ki jih resnično potrebujejo. Poleg tega se zavzemamo za izboljšanje načrtovanja in strategij ter za odprto sodelovanje vseh deležnikov, da bi se izognili konfliktom interesov, kot se to prepogosto dogaja v drugem županskem mandatu Saše Arsenoviča.”

S sklepom želijo izvedbo razpisov še v tem letu

Zaradi neizvedbe javnih razpisov štipendiranja nadarjenih dijakov in študentov ter dijakov srednjega poklicnega izobraževanja v Mestni občini Maribor je minuli teden Alenka Iskra kot predsednica odbor za mladino, šolstvo in šport mariborske občine, sklicala izredno sejo, kjer se je o tej temi tudi razpravljalo. Po izredni seji so iz odbora sporočili, da sta oba odloka o štipendiranju v Mestni občini Maribor veljavna, prav tako pa so izpostavili sprejetje odloka o proračunu Mestne občine Maribor za leto 2023, v katerem so za oba javna razpisa predvidena finančna sredstva. ”Vsled tega so bila pričakovanja, da se bosta javna razpisa izvedla,” so zapisali po seji in hkrati opozorili, na socialni vidik dijakov in študentov v primeru neizvedbe javnih razpisov.

Odbor sicer pozdravlja nov pristop k štipendiranju, vendar hkrati poudarjajo, da je za pripravo kvalitetne podlage potreben zadosten čas in vključitev vseh deležnikov. Zato predlagajo, da se nov odlok, ki bi uvedel kadrovsko štipendiranje, pripravi za šolsko leto 2024/2025.

S sklepom na prihajajoči seji mestnega sveta pa bodo izkazali svoje nestrinjanje z neizvedbo javnih razpisov za nadarjene dijake ter študente v tem šolskem letu in predlagali sklep, ki bi naložil Mestni občini Maribor izvedbo obeh razpisov v roku sedmih dni od sprejetja sklepa za letošnje šolsko leto. ”V tem času, ko se soočamo z izzivi in negotovostjo, se moramo združiti in zagotoviti, da bomo še naprej podpirali in vlagali v izobraževanje naših mladih. Prepričani smo, da lahko skupaj dosežemo rešitev, ki bo koristila vsem in omogočila našim nadarjenim posameznikom, da dosežejo svoje cilje,” še doda Damjan Cvetko.