Tržnica Pobrežje, ki se nahaja na Greenwichu, že vrsto let kar kriči po tem, da bi jo bilo potrebno temeljito urediti. A kaj, ko so vse novosti brezplodne, saj so stojnice neprestano tarča vandalizma, policija pa po ocenah pristojnih kljub prijavam ne stori dovolj.

Pobreška saga

Vodja Mariborskih tržnic Nataša Matijevič nam opiše sago pobreške tržnice, ki se že dolgo vrti v začaranem krogu popravljanja stojnic, nameščanja novih desk, obsežnega čiščenja, prijav policiji … Ter nato spet sanacije vandalizma.

»Prejšnji teden so nam polomili stojnice in odtujili deske iz stojnic, stojnice pa prevrnili na bližnjo ograjo, da so bile tri stojnice uničene,« pobreško situacijo opiše Nataša Matijevič:

»Urgentno smo jih dali popraviti in nadomestili nove deske, ki so jih še isti dan ponovno sneli in odnesli iz lokacije. Naš izvajalec je osebe videl. Tudi policija, kateri redno prijavljamo vandalizem na lokaciji pozna osebe, ki se tam zadržujejo. Skupaj s policijo smo pozvali tudi Mestno redarstvo.«

Stojnica pobreške tržnice, vržena na bližnjo ograjo, manjkajoče deske na stojnicah, umazanija … 

»Danes smo morali iz tržnice odstraniti tri stojnice, ki so popolnoma uničene. Zamenjali smo jih z izpravnimi in želimo si, da bi služile svojemu namenu ter ostale čiste in cele,« dodaja. »Območje tržnice je v večernih urah, ko se stemni, za prehod neprijetno, saj se na tržnici zadržujejo vinjene osebe, ki razgrajajo, smetijo, urinirajo, …«

Vse to pa je potrebno prihodnje jutro počistiti. »Režim upravljanja in čiščenja tržnice poteka po predpisanem protokolu, kar pomeni, da naša čistilka počisti območje trikrat tedensko, dodatno pa še Snagini delavci dnevno pometajo in čistijo pločnik pred stojnicami,« pojasnjuje Nataša Matijevič, ki nam zaupa še, da mora včasih čistilka na tržnico celo izredno, saj razstavljavce na stojnicah zjutraj pričakajo ostanki hrane, bruhanja in ostalih izločkov.

Vandalizem zaznavajo tudi v Javnem holdingu Mariboru

S problematiko pobreške tržnice so seznanjeni tudi v Javnem holdingu Maribor, kjer so prav tako prepričani, da bi bilo v izogib ponavljajočemu se vandalizmu potrebno zagotoviti večjo prisotnost policije ali redarske službe.

Pojasnijo, da tržnico Pobrežje vsakodnevno obišče komunalna delavka Javnega podjetja Snaga, ki poskrbi za praznjenje uličnih košev ter odstranjevanje odpadkov iz javnih površin, medtem ko Javno podjetje Nigrad v bližini območja tržnice Pobrežje izvaja vzdrževanje vegetacije v obcestnem predelu Osojnikove ulice in predelu okrog sončne ure.

Je borba proti vandalizmu kot boj z mlini na veter?

Borba proti vandalizmu na pobreški tržnici je tako zaenkrat kot boj z mlini na veter. »V zadnjem obdobju že obupujemo, saj ni videti, da se bo ta problematika kmalu rešila,« pove Matijevič, ki redno podaja prijave na policijo, sklicuje sestanke ter poziva pristojne k ureditvi problematike.

»V letošnjem letu smo sklicali sestanek na MČ Pobrežje, kjer so bili prisotni tako vodstvo MČ, policija in občani. Na sestanku smo opozorili za zadrževanje oseb, ki tržnico dnevno smetijo in uničujejo inventar,« poudari in doda, da se kljub temu žal ni spremenilo nič.

»Želim si, da bi območje tržnice očistili vandalizma, da bi tržnica Pobrežje nemoteno zagotavljala občanom zdravo lokalno zelenjavo in da bi lahko občani Pobrežja na popoldanskem sprehodu brez strahu prešli območje tržnice,« še z iskreno željo v glasu pove vodja Mariborskih tržnic.

Tržnica je med prebivalci Greenwicha precej priljubljena

Tržnica Pobrežje sicer res ni velika, a med okoliškimi prebivalci uživa precejšnjo priljubljenost. »Na tržnici Pobrežje imamo letno pogodbo z šestimi kmetijami in dvema tekstilcema,« program tržnice opiše vodja: »Tržnica zagotavlja lokalno pridelano hrano občanom Pobrežja in se dobro dopolnjuje z samopostrežno trgovino.«

V prihodnje je sicer za pobreško stojnico predvidena prenova stojnic ter namestitev nove urbane opreme, a časovnice za to zaenkrat še ni.

Policija: »Območje glede vandalizma ne odstopa posebej negativno«

Kako pa na opozorila o ponavljajočem se vandalizmu odgovarjajo na Policijski upravi Maribor? Potrdijo, da so z vandalizmom na pobreški tržnici seznanjeni: »V začetku novembra smo prejeli prijavo o poškodovanju več stojnic, pri čemer policisti zbirajo obvestila o kaznivem dejanju poškodovanja tuje stvari.«

»Dodajamo še, da je število kaznivih dejanj poškodovanja tuje stvari na območju PP Maribor II sicer večje od števila v lanskem letu (v letu 2023 – 100), vendar primerljivo s številom tovrstnih kaznivih dejanj pred epidemijo,« še pripomnijo.

»V splošnem ocenjujemo, da omenjeno območje glede vandalizma ne odstopa posebej negativno v primerjavi z ostalimi deli v Mariboru. Varnostna situacija na določenem območju je odvisna tudi od tesnega sodelovanja občanov in lokalne skupnosti s policijo, kar pomeni, da moramo biti vsi skupaj pozorni na dogajanje v našem okolju, da občani delujejo samozaščitno in o dogajanju sproti obveščajo policijo, kar omogoča bolj odzivno in načrtno reagiranje na varnostno situacijo na posameznih območjih,« razložijo na PU Maribor in poudarijo:

»Ob tej priložnosti pozivamo starše, da se o vandalizmu, ki ga pogosto povzročajo mladostniki o tem pogovorijo s svojimi otroci in pojasnijo pomen vseh posledic, ki nastajajo ob takšnih kaznivih dejanjih.«

Policija obravnava vandalizem kot kaznivo dejanje poškodovanje tuje stvari po 220. členu Kazenskega zakonika. Izjemoma lahko pridejo v poštev tudi druga kazniva dejanja npr. požig ali poškodovanje, odstranitev ali uničenje stvari, ki so posebnega kulturnega pomena ali naravne vrednote. Za kaznivo dejanje poškodovanje tuje stvari je zagrožena denarna kazen ali kazen zapora do dveh let.

Bi bila rešitev kamera?

Tako Nataša Matijevič kot Javni holding Maribor pozoveta k večji prisotnost policije na omenjenem območju, na PU Maribor pa poudarijo: »Policisti ne moremo zagotavljati 24-urne prisotnosti na določenem območju. Uporaba video nadzornih sistemov na javnih površinah povečuje varnost na tovrstnih površinah in uspešno preprečuje storitve prav vandalskih in premoženjskih kaznivih dejanj.«

»Na mestih, kjer so nameščeni videonadzorni sistemi, so policiji tovrstni posnetki v pomoč pri odkritju in prepoznavi storilcev kaznivih dejanj oz. lahko pomagajo pri preiskavi. Včasih lahko igrajo ključno vlogo pri dokazovanju storitve dejanja osumljencu,« še dodajo.

Nad video nadzorom je vodja tržnic sicer skeptična, saj je prepričana, da bi bile predmet vandalizma tako tudi kamere, nakup in popravilo kamer pa bi bil za Mestne nepremičnine preprosto prevelik strošek.

Sploh glede na to, da je bila identiteta storilcev že zajeta s fotografijo z mobilnim telefonom, kot nas spomni Nataša Matijevič, ki doda, da policija kljub tej fotografiji vandalov še ni zaustavila.

Tako se pojavlja vprašanje, koliko uničenih stojnic, sestankov in prijav bo še potrebnih, da pobreška tržnica dobi sloves in videz, ki si ga zasluži?

V kolikor primere vandalizma na območju pobreške tržnice zaznate tudi sami, ne oklevajte s prijavo ter prispevajte k bolj varnemu in čistemu lokalnemu okolju.