Vse pogostejši požari v obratu družbe Surovine na Teznu v Mariboru že dodobra načenjajo dobro voljo okoliških prebivalcev. V zadnjih dveh tednih je namreč prišlo do več požarov, pri katerih so morali posredovati gasilci Gasilske brigade Maribor in gasilci prostovoljnih gasilskih društev. V zadnjem, 29. septembra, naj bi gorela plastika. Na Teznem je po vseh teh požarih prekipelo. S pomočjo predstavnikov Mestne četrti Tezno so svoje pritožbe in zahteve predstavili vodstvu. Kot nam pove predsednik MČ Tezno Mitja Jenuš, so po prejemu pritožb občanov organizirali sestanek z odgovornimi, na katerem so občani sami predstavili svoje zahteve. Med drugim želijo, da se območje predelovalnega centra izprazni v celoti, da se področje in hiše skoraj do Ptujske ceste deratizirajo. Od Surovine pa želijo, da usposobi hidrante, da se uredi vožnja njenih tovornjakov, da objekt pokrije od družbe zahtevajo tudi odškodnino. Po pojasnila o vzrokih in rešitvah za požare smo se obrnili na vodstvo družbe Surovina.

Ajda Pleterski, vodja pravne in kadrovske službe pri Surovini pojasnjuje, da je glavni razlog za požare v obratu, kopičenje odpadkov. ”V prvi vrsti želimo poudariti, da gre za nenevarne odpadke, Surovina nevarnih odpadkov ne predeluje. Gre za odpadke, ki nastanejo po predelavi mešane komunalne odpadne embalaže in mešanih odpadkov, ki so pripravljeni na pripravo trdnega goriva, ki ga nato pošiljamo v tujino.” A da lahko takšno gorivo izdelajo, potrebujejo najprej dodatne manjkajoče surovine, saj določene tuje družbe zahtevajo večjo kalorično vrednost goriva, kot ga lahko z domačimi odpadki pridelajo v Surovini. Zato iz tujine uvažajo industrijske odpadke, ki jih nato zmešajo z domačimi.

Za vse čezmejne prenose odpadkov pa potrebujejo dovoljenja pristojnih organov držav – v Sloveniji je to Inšpektorat za okolje in energijo. Kot pojasni sogovornica, do leta 2022 s prejemanjem soglasij niso imeli težav. Sedaj pa na soglasja čakajo tudi eno leto, zaradi česar se odpadki kopičijo in predstavljajo večjo nevarnost za požare. Po besedah sogovornice o nevarnosti vseskozi opozarjajo pristojne, pričakujejo, da se bo v naslednjih dveh tednih stvar uredila.

Od zadnjega velikega požara leta 2020 v varnost vložili 3,5 milijonov

Zaradi zadnjega velikega požara v obratu Surovine na Teznu, ki se je zgodil leta 2020, pri gašenju katerega je sodelovalo 220 gasilcev, so v družbi v varnost vložili 3,5 milijonov evrov. ”Vsi kupi so pod videonadzorom, 24 ur na dan jih nadzoruje naša varnostna služba, poleg tega pa izvajamo tudi fizične nadzore. Naša pokrita hala je opremljena z najsodobnejšimi detektorji in požarnimi škropilniki. Zunaj pa pač tega ne moremo imeti, imamo pa svojo vodo, s katero sami pogasimo manjše požare v samem začetku,” pove naša sogovornica.

Bazena za vodo s katero skrbijo za gašenje požarov. Vir: Surovina

Napoveduje pa tudi izgradnjo nove hale s katero bi zagotovili še večjo varnost na tem območju, vlogo za gradnjo naj bi podali že letos.

Pridobivanje soglasij je dolgotrajen postopek

Kot pojasnjujejo na Inšpektoratu RS za okolje in energijo, postopek za pošiljanje odpadkov preko meja (TFS), ki zahteva predhodno pisno prijavo in soglasja vseh vpletenih držav, poteka skozi več korakov. Izvoznik odpadkov ima samostojno pravico odločiti, koliko odpadkov namerava izvoziti, kam jih bo poslal in kdaj. Vloga mora vsebovati pravilno izpolnjene obrazce in zahtevano dokumentacijo, kot je predpisano z uredbo o pošiljkah odpadkov. Po prejemu vloge pristojni organ preveri njeno popolnost. Če manjkajo dokumenti, prijavitelja pozove k dopolnitvi, kar lahko podaljša postopek za najmanj 30 dni.

Ko je vloga popolna, se kopije dokumentov pošljejo pristojnim organom tranzitnih in ciljnih držav, kjer postopek pregleda dokumentov ponovijo in če je potrebno ponovno pozovejo k dopolnitvi. V tem procesu se prav tako preverjajo prevozniki odpadkov in njihova zavarovanja.

”Postopki pri pristojnih organih trajajo različno dolgo, odvisno od tega, kako dobro so vloge pripravljene oziroma kako hitro so te dopolnjene. V povprečju se čaka na soglasja vseh zadevnih držav 3 mesece,” še dodajo na inšpektoratu.

Surovina v letošnjem letu oddala 11 vlog

Pri pregledu evidenc, s katerimi inšpektorat razpolaga, je ugotovljeno, da je Surovina v preteklem koledarskem letu podala na inšpektorat 17 vlog po posameznih prijavah za pridobitev soglasij. Od tega je bilo izdanih 13 soglasij. Za tri zadeve, ki so bile posredovane drugim zadevnim pristojnim organom, na inšpektoratu še niso prejeli potrditve pristojnega organa ciljne države. Šele po prejemu potrditve pristojnega organa ciljne države lahko pristojni organi vseh zadevnih držav odločijo – izdajo soglasje, lahko tudi ugovarjajo. Za eno zadevo pa je prijavitelj zahtevek spremenil tako, da se bodo po tej izvozni prijavi pošiljali tudi italijanski odpadki, ki bi se najprej uvozili v Republiko Slovenijo, potem pa izvozili. Vendar je v tem primeru predviden prvi datum pošiljanja šele 1. 11. 2023.

Požar v Surovini 20. septembra.

V letošnjem letu pa je Surovina na inšpektorat do dne 3.10. vložila 11 vlog po prijavah za pošiljanje odpadkov preko meja, od tega je bilo po pozivu ustrezno dopolnjenih in posredovanih naprej tujim pristojnim organom 8 vlog po posameznih prijavah, pristojni organ ciljne države je v 5 primerih že potrdil prejem prijave in v vseh teh 5 primerih je inšpektorat izdal soglasje.

Skladiščenje ni v skladu z uredbo

Kot je pojasnila že sogovornica, so v odpadki pogosto primesi, ki bi lahko povzročijo nevarnost vžiga. V kolikor se v gorljivih odpadkih, ki vsebujejo plastiko, papir, tekstil, nahaja odpadek, ki izkazuje nevarno lastnost (nevarnost vžiga), na primer litij-ionska baterija, lahko zaradi tega pride do vžiga teh gorljivih sestavin, zato je potrebno odpadke ustrezno ločevati na izvoru in ustrezno predobdelati, pa tudi skladiščiti, je jasen inšpektorat.

Inšpekcija za okolje je po požarih opravila inšpekcijske preglede v zvezi s skladiščenjem odpadkov v družbi Surovina. Ker je bilo v inšpekcijskem postopku ugotovljeno, da zavezanka ne skladišči trdnih gorljivih odpadkov skladno z Uredbo o skladiščenju trdnih gorljivih odpadkov na prostem, je bila izdana inšpekcijska odločba, s katero je bilo družbi Surovina naloženo, da mora do 30.11.2023 zagotoviti skladiščenje trdnih gorljivih odpadkov na prostem na način, da je lahko višina skladiščenih odpadkov največ pet metrov oziroma štirje, če so odpadki balirani, širina pa največ 40 metrov oziroma 20, če je dostop le z ene strani.